Několik slov ke kauze Ve stínu celibátu

 

„Což může někdo chodit po žhavém uhlí, a nepopálit si nohy?“ (Bible, Kniha Přísloví 6, 28)

Několik týdnů sleduji kauzu Ve stínu celibátu. Katolický kněz (42) měl 3 roky zneužívat mladou dívku (16).

Po prvním přečtení by soud dopadl asi tak: zvrhlý kněz vinen, nevinná dívka osvobozena. Po svědectví oběti to tak jednoduše nevypadá.

Ve prospěch katolického kněze hovoří tyto důvody:

-mladá dívka byla vyloučena z kláštera;

-dívka navazuje stále častější a těsnější kontakt s knězem, dělá ji dobře, že je jeho „favoritkou“;

-dívka pokládá svou hlavu do klína dospělého muže (= na penis);

-dívka se měla po prvním „incidentu“ kam vrátit, měla maminku, přesto dál dochází ke knězi 3 roky;

-nelze 3 roky zneužívat dívku, která dobrovolně a zcela svobodně dochází za někým, kdo ji „zneužívá“;

-po třech letech se dívka zamiluje do „nepolíbeného, katolického mladého kluka“ a vezme si ho, ale po krátkém čase se s ním rozvede;

-už zkušenější dívka/mladá žena naváže zřejmě další sexuální kontakt s jiným katolickým knězem;

V neprospěch katolického kněze svědčí minimálně tyto důvody:

-neměl souhlasit s nebiblickým, nepřirozeným lidským výmyslem – celibátem. Po ukončení studia nemusel přijmout poslání kněze;

-neměl zacházet s dívkou jako s bezcitnou hračkou na uspokojení svých pudů;

-měl si uvědomit, že tím ovlivní myšlení a emoce dívky v jejím budoucím eventuálním manželství;

Z osobních zkušeností přátel vím, že zdaleka ne všichni mladí kněží celibát dodržují. Některé ženy „loví kněze“ jen pro adrenalin. Znám případ, kdy lékařka „svedla“ kněze, zlomila mu málem srdce, aby pak navázala další vztah se svým nadřízeným.

Vím o svědectví dvou šestnáctiletých dívek, které s odstupem 20 let přiznaly, že se v šestnácti chovaly „jako děvky“. Tak označila výše zmíněnou dívku po zveřejnění jejího vztahu s knězem i její maminka.

Dokud nedostanou katoličtí kněží odvahu a Boží moudrost k prosazení celibátu na bázi dobrovolnosti, do té doby se budou dál opakovat podobné události, včetně pedofilie a homosexuality, a o takovou reklamu jistě křesťanství nestojí.

Subscribe
Upozornit na
guest

5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Adéla Vodvářková
Admin
2 let před

Vaše argumentace „ve prospěch kněze“ je nechutná. Nevím, co má hovořit ve prospěch kněze to, že byla dívka vyloučena z kláštera, nebo to, že jí zpočátku lichotilo, že je oblíbenkyně toho kněze. Naopak, to, co popisujete, je velmi typické pro sexuální zneužívání: sexuální nátlak často nastává po navázání důvěrného vztahu s obětí. Je mnohem logičtější, že predátor nejprve vybuduje vztah důvěry, a pak následuje systematické zneužívání a manipulace. Pokud dívka byla osamělá, je dost pochopitelné, že snáze podlehla knězi, který o ni jevil zájem. Zneužití nejčastěji přichází od osob, které jsou oběti známy. nerozumím, jak přesnější popis samotného fyzického úkonu… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Zdravím Karle, ten pořad nesleduji, nemám na to čas a ani chuť. Nicméně – existují doložené důkazy o zneužívání mladých dívek (a chlapců), knězem, který prostě využil své momentální „převahy“. O jednom případu z oblasti západních Čech jsem docela dobře informován. Vidím dvě tragické věci – jednak to, že se to vůbec děje, že jedinec, který by měl být morální autoritou, se chová jako prase, které neovládá svůj sexuální pud. Druhá věc – asi horší – je to, že pokud s tím daná osoba vyšla ven, nikdo jí nevěřil (onen kněz byl velmi oblíbený), pokud se obrátila na vyšší místa,… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před
Reply to  Karel Orlik

Nesouhlasím. Píšeš o „údajném“ vyjádření. Naopak, myslím si, že zrovna papež František musí neskutečně dráždit bigotní katolíky, kteří mají tu svou jedinou pravdu. Myslím, ani Dominiku Dukovi papež příliš nekonvenuje, v Polsku by byl nejspíše upálen. Jeho vize o církvi jako „polní nemocnici“ je správným krokem, má-li církev přežít v nějakém smysluplném formátu. Mladé lidi už nebere „barokní církev“, plná zákazů, slavnostních průvodů a nic neříkajících projevů o ničem. A zrovna papež František se k oněm skandálům v církvi staví čelem (na rozdíl od primase Duky).

Iris
Iris
2 let před

Plně souhlasím!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial