Etapa čtvrtá, druhé putování po českých hradech a zámcích.

I čtvrtý díl je výsledkem putování, bez ambice průvodce. Prostě jsem jen jezdil cik cak a fotil blik blak, jak mě to zrovna napadlo a díky tomu, že bloudím bez GPS, jsem objevil i místa, o kterých jsem dříve neměl ani tušení.

A začneme jednou z nejlesklejších perel. Karlštejn, nejznámější český hrad, nechal podle plánů Matyáše z Arrasu postavit král a císař Karel IV., jako místo pro uložení svatých ostatků a říšských korunovačních klenotů. Prohlídka mimo jiné nabízí Pokladnici a Klenotnici s replikou koruny Svatého Václava.

A další slavnej bejvák. Lány. Sídlo prezidentů, není kromě parku veřejnosti přístupné. Masaryk si zámek oblíbil, Beneš tu nepobýval, Hácha zde bydlel trvale, komunističtí presidenti zamířili jen zřídka.

soudobé prezidentské časy obnovil a zahájil Václav Havel.

A do třetice slavné sídlo. Konopiště vlastnil následník rakouského trůnu František Ferdinand d’Este, zavražděný v Sarajevu. Byl vášnivý myslivec, a tak je součástí prohlídky Lovecká trasa, unikátní lovecké pomůcky, terče a kuriozity, ale také skleníky a oranžerii.

Královský hrad Křivoklát. Svého času býval státním vězením, pobýval tu i magistr Edward Kelly, známý z pohádky Císařův pekař, pekařův císař. Na nádvoří se od středověku furt něco děje.

Hned pod hradem je největší motomuzeum Jawy a Čezety.

Žebrák, zřícenina šlechtického sídla. S hradem Točník největší souhradí u nás. Věž slouží jako rozhledna. Prohlídka je samostatná s psaným textem, kde se mimo jiné uvádí…zůstat můžete tak dlouho, dokud hrad nezavřeme.

Zbiroh, jeden z našich nejkrásnějších zámků se studnou 164 metrů, která je nejhlubší v Evropě. S rodinou zde žil Alfons Mucha, a také tu vytvořil Slovanskou epopej.

Součástí prohlídky je secesní i zednářský salonek.

Březnice. Renesanční zámek přestavěný z tvrze. Hlavním lákadlem je Lokšanská knihovna, nejstarší u nás. Zajímavostí je obraz popravy 27 českých pánů z roku 1621 a také pestrý soubor vojáků, jezdců, zvířat, hudebníků, pážat a trubačů.

Barokní zámek Lnáře. Reprezentační místnosti zámku jsou bohatě zdobeny freskami s výjevy z antické mytologie. Velký sál je jedním z největších v Evropě. Je určen ke koncertům, ale využívá se také na módní přehlídky nebo plesy a pronajímá k filmování.

Kozí Hrádek u Tábora. Zde kázal mistr Jan Hus, když na něj byl v Praze uvalen interdikt. Dokončil tu svoje nejslavnější díla. Dnes by musel překřičet hluk dálnice, která kolem vede.

Černovice. Zámek přestavěný naposledy roku 1841. Dnes tu sídlí Diagnostický ústav sociální péče pro mládež. V současné době je také známý tím, že jsem zde ztratil krytku na objektiv.

Pluhův Žďár. Původně tvrz. Zámek zakoupil Bedřich Beneš, bratr prezidenta Beneše. Od roku 1948 byl zabaven a sloužil k bytovým účelům. Dnes je v soukromém vlastnictví.

Červená Lhota. Pohádkový zámek obklopený vodou. Veslování je v nabídce. Lze si prohlédnout podkrovní místnosti i sklepení a také byt posledního majitele.

Další zastávka je v Bechyni, kam se snadno dostanete přes most.

Místní zámek, ležící nad soutokem Lužnice se Smutnou, nechal postavit Přemysl Otakar II. Hlavní atrakcí je gotický Stromový sál, s žebry napodobujícími suché sukovité větve a svatební síň Petra Voka s malovanou nástěnnou výzdobou.

Z Bechyně vede báječná turistická stezka podél Lužnice až k soutoku s Vltavou a cestou narazíte na zámek

Koloděje nad Lužnicí. Ten prošel osmiletou rekonstrukcí a dnes patří soukromé společnosti. Zábavné jsou noční prohlídky. Ceněny jsou především fresky. V nabídce je také možnost ubytování. K návštěvě láká také anglický park.

Jindřichův Hradec. Zámek leží mezi řekou Nežárkou a rybníkem Vajgarem. Součásti je hudební pavilon Rondel. Zajímavosti je dochovaná černá kuchyně, kde prý bílá paní vařila pro chudinu. Noční prohlídky jsou strašidelné.

Telč. Město na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zámek potěší oko zdobeným štukem a sgrafitem. Součástí prohlídky je Zlatý a Rytířský sál a kaple Všech svatých a také zahrada s arkádami a skleník v parku.

Renesanční zámek Třeboň. Prohlídkové trasy vedou mimo jiné po stopách Rudolfa II. v podobě alchymistické dílny a knihovny Petra Voka.

Jedna z tras nabízí prohlídku konírny, kasemat a psí kuchyně.

Borovany. Bývalý klášter. Prohlídky mapují sakrální tématiku, jako je kostel, kaple a lapidária barokních soch.

Jemnice. Zámek vzniknul přestavbou hradu s neveselou novodobou historií. Za války ukrýval vídeňskou uměleckou sbírku. Zámek se postupně proměňuje v sanatorium pro válečné veterány.

Poslední přestavbu provedla Československá lidová armáda.

Landštejn. Hrad byl postaven už Přemyslovci. Využíván byl převážně k obranným a vojenským účelům. Pobýval zde německý básník Friedrich Schiller.

A zase zpět přes Podolský most na druhý břeh Vltavy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Orlík. Zámek patří Schwarzenbergům. Nabízí bohatě vybavené interiéry, zvláště pak Teskův sál s vyřezávaným kazetovým stropem a obložení stěn. Podobně je vyzdoben i Rytířský sál.

Naše nejrozsáhlejší hradní zřícenina aneb hrad Rábí, kde Jan Žižka prý přišel o druhé oko. V rámci několika okruhů lze nahlédnout do podzemí s hladomornou a nebo se rozhlédnout ze strážní věže.

Hrad Strakonice má základy již v 13 století. Jedna z věží se jmenuje Jelenka, protože v ní byly pořádány hostiny po honech. Po zdolání sta schodů se můžete rozhlédnout z druhé věž zvané Rumpál.

Zámek Kratochvíle nechal postavit pro krácení chvil Vilem z Rožmberka. Dokládá, jak dřívější mocní užívali života. Zlatý sál nabízí unikátní štuky a prohlédnout si lze jak pracovnu Viléma, tak místnosti pro komorníka a komorné.

Neogotický zámek Hluboká. Kdo by neznal. Má 140 místnosti a 11 věží. Je přístupný celoročně. Mimo jiné se obzvlášť cení soubor pohárů na víno.

V tichém úžasu nahlédnete do přepychových reprezentačních sálů.

Nepomuk. Černé barony netřeba představovat.

Český Krumlov. Miluji úzké uličky s atmosférou, ne však kolony turistů, ale není se čemu divit, Český Krumlov je komplexní nádhera. Vypíchnul bych zvláště zámecký Maškarní sál a v zahradě divadlo s otáčivým hledištěm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bečov nad Teplou. Právem se chlubí především relikviáře svatého Maura. Jeho hodnota je srovnatelná s korunovačními klenoty a dále až v roce 1985 objevenou schránku, která je pozlacená a posázená drahokamy a ukrývá ostatky světců.

Loket. Monumentální hrad na skalním ostrohu, který obtéká Ohře. Říkalo se mu klíč k českému království. Expozice útrpného práva vypovídá o krutosti středověku. Prohlídka je doplněna zvukem a pohybujícími figurínami.

Zámek Klášterec nad Ohří je komplexem několika budov. Prohlédnou si lze expozici hornictví, mincování a řemesel, stejně jako latinskou knihovnu. Zámek doplňuje zahrada, ve své době proslavená po celých Čechách.

Sokolov. Zajímavost je rozdílnost věží. Severní jsou válcovité a jižní hranaté
V zámku je umístěno muzeum vývoje hornictví a dále lze zhlédnout výrobky z produkce místních porcelánek a skláren.

Kynžvart. Klasicistní zámek Metternichů a sídlo rakouského kancléře K. V. Metternicha, který je tu představen jako cestovatel. Součástí prohlídky kuriozit se 4000 exponáty je egyptologické oddělení. Knížeti je věnoval egyptský místokrál.

Rokokový zámek Stekník. Fresky a stěny zdobí iluzivní malba. Stejně tak je kaple vybavena nástěnnými obrazy. V západním křídle je expozice hraček.

Litvínov. Po dlouhé rekonstrukci zpřístupněn až roku 2015. Nyní slouží především k reprezentačním a výstavním účelům. Zajímavá je expozice filmové techniky.

Kámen. Hrad na skále je proslaven především muzeem motocyklů, ale také souborem loveckých trofejí a expozici bydlení z 19.století.

Ledeč nad Sázavou, perla Posázaví. Původně gotický hrad byl různě přestavován. Několik okruhů nabízí expozice historických hodin, řemesel a pro děti největší výstavu plyšových medvídků u nás.

Zámek Kačina. Jedna z nejvýznamnějších empírových staveb u nás. Ústředním motivem expozic je muzeum českého venkova a zemědělství. Další expozice nabízí například muzeum kočárků.

Lipnice. Známá je především expozice gotických kamnových kachlů a kamen, které kdysi vytápěly místnosti hradu. Při návštěvě nelze vynechat pohled z věže Samson do krajiny. Zde se hodí seriál o hradech a zámcích ukončit a

zapadnout někam do hospody, ale i kdybychom se kdekoliv ujedli

nebo upili,

těžko nám vytesají vzpomínkovou desku, jako v Lipnici geniálnímu štamgastovi Jaroslavu Haškovi.

související fotoreportáž Putování po hradech a zámcích část třetí

Subscribe
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Khail
Pavel Khail
2 měsíců před

Vidím dvě chybky – Jindřichův Hradec je vzhůru nohama (doufám, že to není důsledek strašidelné noční prohlídky) a Ostrov n. O. je správně v Klášterci nad Ohří. Text ale asi odpovídá zámku v O. kde jsem nikdy nebyl, v Klášterci je expozice porcelánu, který se tam i vyrábí. Ale aspoň vidíte, že to opravdu pozorně prohlížím. 🙂

Jan Šik
2 měsíců před

Moc hezké. No nejsme skvělá země? Krásný den

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial