Proč by Rusové nemohli mít tak vysoké ztráty?

Celá řada informací z Ukrajiny si vysloveně protiřečí, přesto jsou některá fakta naprosto zjevná. Rusové ukrajinským vojenským dovednostem nestačí.

Forum24 zveřejnilo informaci ISW o tom, že Rusům dochází dělostřelectvo i tanky a jejich obsluhy jsou používány jako obyčejní pěšáci. Součástí zprávy je i to, že dotyční specialisté nemají klasický pěší výcvik a v zákopech se prostě neorientují. Zároveň ISW před nedávnem sdělil, že Kreml „někde“ v Rusku cvičí 200 000 vojáků pro nadcházející ofenzivu. Nejčastěji se mluví o útoku na Charkov a Kyjev.

Jestliže mají Rusové někde 200 000 záložáků, je naprostý nesmysl utrácet tyto specialisty v pozičních bojích a de facto sebevražedných útocích. Jejich výcvik je mnohem náročnější než u obyčejných bigošů. Ono je ovšem velkou otázkou, zda se někde tento počet opravdu cvičí. Svět je dnes malý a satelity odhalí prakticky vše a je celkem jasné, že se také satelity NATO snaží. Ta zpráva není nikým potvrzená. Ovšem množí se zprávy o mobilizaci, která má v Rusku začít dnes. Celý konflikt dost připomíná Zimní válku. Finové dali Rusům opravdu zabrat. A Rusové dle svých standardů na zteč posílali masy, tak jako vždy. S výjimkou Afghánistánu a Sýrie. Rozdíl je v tom, že Ukrajinci jsou lépe vyzbrojení a přeci jen je jich víc, než bylo Finů a skutečně by mohli vyhrát.

Jestliže Moskva opravdu někde cvičí 200 000 vojáků a pak je masivně vrhne proti Ukrajincům, asi to bude problém. Z jedné strany se neustále hovoří, že Kreml nemá dost živé síly, z druhé strany denně slyšíme o vytrvalých útocích patnáctičlenných skupin ruských vojáků u Bachmutu, jedna za druhou. Vzhledem k tomu, že tohle je informace mj. čečenského velitele právě z Bachmutu (je na straně Kyjeva, Kadyrova za Čečence nepovažuje), asi to bude pravda.

V každém případě, od 1. 1. denně slyšíme informace o drtivých zásazích, které Ukrajinci Rusům zasazují. Zprávy hovoří o stovkách mrtvých vojáků. Kreml to pochopitelně bagatelizuje. Ukrajinské informace o ruských ztrátách lze považovat stále více za důvěryhodné. Jednak navrátilci z Ukrajiny hodně mluví o tom, jak přísně se kontrolují způsobené škody nepříteli a za další. Vede se poziční boj, fronta se takřka nehýbe. Jednotky jsou rotovány a zdá se pravděpodobné, že na ruské straně už je opravdu velké množství nevycvičených rekrutů.

Důsledky jsou nasnadě. Rusové toho moc neumí. Elitní jednotky jsou z velké části rozprášeny a klíčový faktor současného konfliktu – zpravodajská činnost, evidentně nejsou ruským hobby u řady jednotek. Takže pokud by oni měli zjišťovat dislokaci Ukrajinců, budou mít problém. Nehledě na to, že Ukrajinci se nepochybně stahují mnohem hlouběji do vnitrozemí. Současné ukrajinské zásahy mají jednoduchý důvod. Dokázali se naučit kompletní elektronický a výzvědný boj. Ať jde o výkonné radary, špičkově vycvičené dronové a výzvědné jednotky, rušičky, lokátory signálu v kombinaci se zpravodajskými informacemi z NATO.

Ani Ukrajinci nemají dost střeliva, takže se zaměřují hodně na chirurgicky přesné údery. Navíc mají v týlu Rusů celou řadu informátorů. Je nutné si uvědomit, že Rusové budou na frontě disponovat celkem dost velkými silami. Mají potíže s logistikou a mají potíže s tím, kam rotující jednotky uložit. Pak se hodí bývalá budova školy. Důsledek, stovky mrtvých, protože HIMARS. A díky všem výše zmíněným faktorům, Kyjev zkrátka ví, kam má vystřelit. Ukrajinci vojensky evidentně v rámci celku Rusy převyšují. Doufejme tedy, že Rusové těch 200 000 zašitých rekrutů nemají, a že se Kyjev připravuje na další ofenzivu, která by mohla agresory definitivně demoralizovat. Už by to chtělo. Po těchto událostech už musí být morálka Rusů na bodu mrazu.

Subscribe
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Melišová
24 dní před

Už aby sa tá vojna skončila…

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
26 dní před

V Rusku (dříve v SSSR) bylo vždy všeho nejvíc a vše bylo největší. Tudíž i ztráty.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial