Jak dělám galerii pod širým nebem

Mám radost z nové podoby veřejné vitrínky, kterou jsem tentokrát vyzdobila jen mými fotografiemi, kvalitně vytištěnými na výstavu v Mikulovicích, a teď je mám pod širým nebem, u bývalé knihovny Severky jsem poskládala příběhy od vody, pastvin pro koně, kapradin ze zooparku, kosatců ze záhonů, kudy chodím denně do práce… žiju ve městě a zároveň mám hluboký vztah k přírodě. Díky fotografování si všechnu tu přírodní krásu ještě víc uvědomuju a těší mě jí rozdávat. Z tohoto pokladu totiž neubývá.

Zveřejnila jsem tuto fotku i v jedné Fb skupině místních, kde mě těší zájem, hezký ohlas o aktivitu vedoucí ke zkrášlení jednoho třeba malého místa, ale i to něco znamená, když se staráš o kus veřejného místa, třeba jako ti lidé, kteří pěstují květiny před paneláky, nemuseli by, ale dělají to, aby se jim tu žilo lépe. U nás na severozápadě, kde pořád ještě Pražáci točí nejradši filmy o zdevastované krajině, takové ty až horrorové pustiny, zmar je pořád naše značka, a to našince někdy zamrzí.

Přitom tu máme vše. Krásné i ošklivé, můžeš si vybrat. Jedinečné Kamencové jezero s přírodní vodou a zoopark, kam jezdí i lidé zdaleka, a pak takové ty čtvrti, kde bydlet není zrovna hitparáda. Chomutov, město protikladů. Přišel sem můj táta horník před půl stoletím za prací, máma se čtyřmi dětmi ho následovala do nově postaveného paneláku, našeho domova. Když pak prezident Václav Havel právě na chomutovském náměstí mluvil o našich domovech jako o králíkárnách, trochu jsem zrozpačitěla. Jiný domov jsem neznala, rodinné domy či vily si mohli dovolit ti bohatší, ne většina z nás. Ten panelákový byt, dnes opravený a obklopený vzrostlou zelení, má cenu přes milión korun, jen za převod ve družstvu.

Nový domov jsem poté s mým mužem našla v domě po odsunutých původních obyvatelích, sem přišli po válce už prarodiče, a my tu vychovali tři děti. Máme tu dost místa i pro naše výtvarné aktivity. Kus zahrady nám sice před lety ukrojila výstavba garáží pro plechové miláčky, stále je to tu ale docela slušné bydlení a žití, u nás, u Luny, ťukám si tu z podkrovního pokoje, který jsme svépomocně vybudovali z dřívější půdy tohoto domu.

Začíná nový den. Čím jej naplním, už zhruba vím. Život pokračuje přes všechny „revoluce“ a „pandemie“…

Subscribe
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Brigita
1 měsíc před

Vlastičko velice Vám děkuji za laskavé pohlazení, které v této době moc potřebujeme všichni. Právě jsem doumývala chodbu a schodiště v 17 patrovém panelovém domě a vyskočil na mě Váš článek… Ano i my máme kolem sebe vše. Krásné a ošklivé. To je život. Posílám pozdravy ze severní Moravy. A děkuji za Vaše zvelebování veřejného prostoru.. Vzácnost

Adéla Vodvářková
Admin
1 měsíc před

Vlasto, je úžasné si přečíst o Sudetech z pohledu někoho, kdo je má opravdu rád! Přiznám se, že se s nimi sžívám postupně, s odstěhováním z Prahy jsem se musela vyrovnat cynickým humorem, ale už i já jsem musela uznat, že tu jsou fakt krásná místa: třeba okolí Cínovce nebo procházka na Komáří Vížku.

Díky za doporučení knihy Cejch výše v komentářích, zkusím ji někde sehnat, ale vidím, že máte pravdu, že je beznadějně vyprodaná. Teď ji chci ještě víc!

Tomáš Vodvářka
Admin
1 měsíc před

Až ji seženeš, pak mi ji půjčíš, ano?

Adéla Vodvářková
Admin
1 měsíc před

Nebude to žádná legrace, nemůžeš rozhodit sítě na svém FB? Někdo z tvé bubliny určitě musí něco vědět

Tomáš Vodvářka
Admin
1 měsíc před

Zkusím

Tomáš Vodvářka
Admin
1 měsíc před

Jitka Lukšová jí má v knihovně v Ostravě.

Hana
Hana
1 měsíc před

Ráda čtu vaše příběhy. Navíc žijete v kraji, který jsme s manželem v době covidové pro nás objevili a putujeme jím po cestách i necestách každou chvíli. Včera třeba krajinou kolem zaniklé obce Újezd.

Hana
Hana
1 měsíc před

Děkujeme za tipy. Mrkneme na mapy a do knih. Zítra ale Krudum.😊

Soňa Bulbeck
1 měsíc před

Ďakujem, Vlasto, moc pekný obrázek aj text, je to úžasné,keď niekto môže robiť niečo pozitívne a ešte tým aj pozitívne vplývať na druhých ľudí…držím palce, nech sa vám darí aj ďalej…

Radomira Kielbergerova
1 měsíc před

Fandím Vám moc, Vlasto. Západní Čechy jsou pro mne rodilou…až v cípu, poněkud moc chladné a pusté a bez sluníčka. Ale jaou tam místa krásná a na výlety a objevování pohlazení na duši . Krásné fotky a Vy…boží źena:)

Jan Šik
1 měsíc před

Část života jsem strávil v Západních Čechách. Než jsem se tam stěhoval, tak mě strašili, že v kraji jsou místa, kde to vypadá hororově. Někde snad. Potom ale ujdete pár kroků a najdete kousek lesa a louku a jezero a čistý vzduch a vypadá to tak krásně, že pochopíte, proč si praotec Čech vybral Českou republiku, jako skvělé místo k žití 🙂 Podobné je to určitě i v kraji Vašem. Hezký den

Tomáš Vodvářka
Admin
1 měsíc před

Sudety jsou pořád tak trochu tajemné, díky Adélce, která zde žije, jsme s ženou cosi málo projeli. Jsou tam místa, která Cílek nazývá „makom“, cosi zvláštního, špatně popsatelného, a přesto vnímaného. Pěkný den, Vlasto.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial