Není náznaku, že by se Rusko chtělo zcivilizovat

Člověk tak nějak pořád doufá, mám sen, že jednou i Rusko bude patřit k demokratickým národům, které se vzájemně ctí, spolupracují a berou se jako partneři. A pak zase přijde studená sprcha a je po snu.

Naposledy to zase předvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který naznačil, že za vyhoštěním tří ruských diplomatů ze Slovenska stojí USA. Připomeňme si, že loni v Berlíně zavraždili tři pachatelé Čečence Zelimchana Changošviliho. Vyšetřování pak vedlo k ruským tajným službám, jejichž pracovníci získali víza do Schengenského prostoru právě na slovenském velvyslanectví při zadání falešných údajů. Slovensko logicky odpovědělo vypovězením diplomatů. To by asi udělal každý stát.

Bohužel Moskva to vidí jinak. Slovensko to přeci nemohlo vymyslet samo. Za tím musí být USA. Ponechme stranou, zda je ta myšlenka více nebo méně fantasmagorní, ale ukazuje to jen jedno, co už platí ze strany Moskvy dlouhá desetiletí: Ti malí nemají nárok na vlastní myšlení, rozhodování, akce. O všem rozhodují jen velmoci. My se s nějakými národečky nebudeme bavit, ty jsou pod naší rozlišovací schopností. O všem se dohodneme s mocnostmi a ti malí mají jen poslouchat.

Připomeňme si fanatickou nechuť Moskvy k rozšiřování NATO. Své výhrady tlumočila vždy USA. Nikdy nevzala v úvahu, že je věcí každého státu jestli se rozhodne někam vstoupit nebo ne. Prostě staré dobré imperiální myšlení. A NATO SSSR ani Rusko nikdy neohrožovalo, ani slovně, na rozdíl od mnoha ruských pohlavárů opačným směrem.

Připomeňme si že Moskva je momentálně rozkmotřena s Německem (!), Británií, Ukrajinou, Českem, Polskem, Slovenskem, Pobaltím a ani ty vztahy s Běloruskem nejsou úplně optimální. Opravdu je to tak, že všichni Rusku ubližují a ono je chudáček na vše samo?

Ministr Lavrov bohužel jen potvrdil, že Rusko se i nadále cítí nadřazeno a o nějaké rovnoprávné pozici s malými národy nemůže být ani řeč. A sen o zapojení do spolupráce v mnoha oblastech, nebo dokonce o vstupu do EU nebo NATO, je pořád v nedohlednu.

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
3 let před

Jak píše níže Miloš, Rusko vynechalo důležitou etapu vývoje (Kerenského vláda a vláda knížete Lvova po pádu cara trvaly jen měsíce). Potýkají se s tím dodnes. Lidé stále vyhlížejí báťušku cara (a je jedno, jestli se jmenuje Brežněv nebo Putin), s představou, že on opět vybuduje silnou říši. Místo, aby Rusové využívali svých zdrojů, jak materiálních tak lidských, tak se soustředí jen na zahraniční výboje a likvidaci odpůrců. Kolos stojí na hliněných nohou, Putin to ví., ale dává stále svou medicínu v podobě ideje velké ruské říše.

Miloš F. Pechar
3 let před

K nadpisu si dovolím malou parafrázi:
Není náznaku, že by se Rusko mohlo zcivilizovat.
Bohužel.
Oni z carismu přeskočili kapitalismus přes bolševický carismus do novodobého demkratocarismu.
Vděčím Stvořiteli, že jsem se narodil v mnohdy vysmívaném, zaprděném Československu – máme tu mnoho špatného (kdo nemá?), ale pořád tu není ruský carismus ani aktivisty rozvracená demokratická společnost (přestože takovou Českou sodu by se dneska nikdo neodvážil natočit).

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial