Kauza psychiatr: Kdo za ni může?

V současné době čelí známý český lékař Jan Cimický obžalobě ve věci skutků se sexuálním podtextem. Tato aféra něco vypovídá nejenom o něm.

MUDr. Janu Cimickému bude 23. února sedmdesát šest let. Český psychiatr, prozaik, básník, překladatel, dramaturg a scénárista. Od počátku své lékařské kariéry pracoval v oboru psychiatrie, v letech 1981 až 1996 působil v Psychiatrické léčebně v Bohnicích a dodnes je členem řady odborných společností.

Napsal řadu příběhů z lékařské praxe s detektivní zápletkou, vydal několik sbírek poezie, přeložil díla francouzských básníků a dramatiků a je autorem řady publikací. Řadu let spolupracoval s Českým rozhlasem, kde moderoval několik pořadů.

Tento, zcela jistě velmi pracovitý muž, se díky těmto aktivitám stal populární a vlivnou osobností.  Přestože byl podle Wikipedie veden v archivech STB pod krycím jménem PINEL.

1. ledna 2022 měl obdržet od prezidenta České republiky medaili Za zásluhy. Proti plánovanému ocenění vystoupila zpěvačka Jana Fabiánová, která 28. října 2021 na sociálních sítích zveřejnila, že ji Cimický v minulosti sexuálně napadl. Následně se vyšetřovatelům ozvaly další ženy a známý lékař nyní čelí obžalobě ve věci třiceti devíti skutků se sexuálním podtextem. Jde o čtyři znásilnění a třicet pět vydírání, kterých se měl, dle státní zástupkyně, dopustit mezi lety 1976 až 2019.

Soud neřekl poslední slovo, proto je na MUDr. Jana Cimického zatím nahlíženo jako na nevinného. Přestože výpovědi několika svědků vyznívají celkem jednoznačně.

Na všech vystoupeních je něco velmi zarážejícího.

První u soudu vypovídal bývalý ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice, který MUDr. Cimického pro podezření ze sexuálního obtěžování v roce 1996 ze zaměstnání propustil. Přímo uvedl, že existovali další lidé, kteří o zneužívání žen známým lékařem věděli.

Jedna psychiatrička popsala případ napadené pacientky. Jiná lékařka, sexuoložka, uvedla zkušenosti dalších žen s tím, že mezi lékaři se o zneužívání hospitalizovaných nemocných žen vědělo a otevřeně hovořilo. Bývalá novinářka uvedla, že jí bylo přímo fyzicky vyhrožováno dvěma neznámými muži. Její kolega z televizního média dokonce chystal reportáž, ale na radu kolegů z redakce ji stáhl.

V podobných případech vždy záleží zejména na samotných postižených obětech. Jenže zde se většinou jednalo o ženy s duševními chorobami. Pokud by se ozvaly, je téměř jisté, že by je populární lékař označil za nemocné osoby trpícími představami. Není divu, že žádná z žen věc neoznámila. Zvláště v tomto případě, je obligátní hloupá otázka jisté části veřejnosti, „…proč se ty zlatokopky ozývají až teď a tehdy mlčeli?…“, hloupá mimořádně.

Z výpovědí svědků se zdá, že o aktivitách Cimického věděly možná až desítky lidí, kteří nebyly přímými oběťmi. Zřejmě šlo většinou o lékaře nebo jiné pracovníky pohybující se v blízkém okolí obžalovaného.

Jak je možné, že se nikdo z nich neozval?

Zejména lékaři, inteligentní a vzdělaní lidé, zvláště v takovém specializovaném oboru, jakým je psychiatrie, věc řešit měli. Pochybuji, že obstojí výmluva na lékařské tajemství. Vždyť musí existovat řada dalších možností jak postupovat, ať už v organizační struktuře zaměstnavatele, lékařské komoře nebo zdravotní pojišťovně.

Jistě, v sedmdesátých a osmdesátých letech byla jiná doba. V té se řada nepříjemností schovávala pod pokličkou. Teprve v devadesátkách se o těchto věcech začalo opatrně hovořit veřejně.

Ale přece….

Je smutné, že se nenašel ani jeden člověk, který by zneužívání žen Cimickým zarazil. Ani jeden odvážný.

MUDr. Cimický bude soudem možná uznán vinen. Možná mu skutky prokázány nebudou a žádný trest nedostane. Možná bude i za nevinného prohlášen. Tohle všechno může soud rozhodnout.

Avšak ti, kteří stáli blízko něj, pozorovali ho a nic neudělali, jsou vinni v každém případě. Ne před zákonem, ale sami před sebou. Celá aféra o nich něco vypovídá. Třeba taky o celé společnosti.

Kdo vlastně může za to, když necháme vedle sebe růst zlo už od semínka? Když otočíme hlavu na druhou stranu, zavřeme oči, zakryjeme si rukama uši a zamkneme pusu?

Za monstra v našem okolí si můžeme sami.

Psáno pro iDNES.cz v roce 2024

Zdroje:

Wikipedie: 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Cimick%C3%BD

IDNES.cz: 

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/soud-jan-cimicky-psychiatr-znasilneni-vydirani.A240103_182515_domaci_prch

Seznam.cz: 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-u-soudu-s-cimickym-vypovidaji-svedci-sef-bohnic-popsal-proc-ho-vyhodil-243769

 Náhledový obrázek: Pixabay.com

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
5 měsíců před

Honzo, pasl jsem Vám na idnes.
Shodujeme se jistě v tom, že s velkou pravděpodobností je MUDr. Cimický vinen z toho, z čeho je obviňován. Osobně si neumím představit, že by se našlo 35 žen, které by mu chtěly takto zničit život.
Ale prokázat všechno nebude snadné, jakož nebylo jednoduché v době jeho „činnosti“ jej z toho usvědčit a obvinit (že se tak nestalo, je škoda, řada žen/dívek si mohla ušetřit doživotní trauma).
O leckom se leccos povídá, nejen v lékařských, ale i kulturních a edukačních kruzích. Soud však potžebuje důkazy, tvrdá data a nikoli jen podezření či domněnky.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial