Deportace nepřátelských Rusů z Lotyšska jsou v pořádku

Rus Boris Katkov byl vyhoštěn z pobaltské republiky, protože škodil zemi, v níž žil. De facto byl nelegálním imigrantem a ti se netrpí nikde na světě. Je povinností každého, chovat se v souladu s pravidly v místě, kde žije.

Šéf Sdružení lotyšsko-ruské spolupráce Boris Katkov, který je občanem Ruské federace, byl vyhoštěn z Lotyšska kvůli své dlouhodobé a systematické činnosti v zájmu Ruska. Oznámily to lotyšské úřady. Tuto zprávu zprostředkoval českým čtenářům web Forum24.cz.

Jedná se o správné a rozumné opatření lotyšských úřadů zasahující po ruské agresi na Ukrajině rázně proti těm, kteří ohrožují bezpečnost Lotyšska a jednají ve prospěch jeho nepřátel. Každý stát má právo si vynutit dodržování vlastních zákonů (pokud tedy neomezují občanské svobody), jinak hrozí anarchie. Lotyšsko je suverénní, svobodnou a demokratickou zemí.

Abychom pochopili připadá Katkova, je třeba se podívat do minulosti. Jak uvedl web Echo24.cz, po obnovení nezávislosti přijal lotyšský parlament v roce 1991 zákon, který přiznal lotyšské občanství pouze těm obyvatelům a jejich potomkům, kteří žili v Lotyšsku do roku 1940, tedy do doby sovětské správněji řečeno ruské okupace. To je v pořádku, Češi by také nedovolili, aby v jejich zemi zůstal po roce 1945 říšský Němec, který tam přišel v éře Protektorátu Čechy a Morava. Sovětská (ruská) komunistická okupace Lotyšska přinejmenším do orku 1952 byla svými hrůzami srovnatelná s německou nacistickou okupací českých zemí.

Z tohoto prizmatu posuzujme postoj Lotyšska. To se zachovalo vůči Rusům, kteří tam přišli jako okupanti a de facto nelegální migranti ještě velkoryse, když jim umožnilo zůstat v zemi, jako tzv. neobčanům. Ti mají v podstatě všechna práva, akorát nesmí zastávat veřejné funkce a nemají pasivní a aktivní volební právo.

Rus Katkov přibyl do Lotyšska v roce 1966 jako příslušník okupantského národa. Po obnovení lotyšské nezávislosti se dobrovolně rozhodl nepřijmout zdejší občanství a stal se občanem Ruské federace. Jenomže zemi, která ho přijala, škodil a spojil se se sousedním nepřátelským Ruskem. Jak podotkl jeden diskutující pod článkem na Forum24.cz, může mluvit o štěstí, že Lotyši jsou civilizovaný národ a pouze jej deportovali. V Rusku by už „nešťastnou náhodou“ vypadnul z okna.

Hysterické výlevy mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marji Zacharovové nelze brát vážně. O žádný protiprávní čin se nejednalo, Katkov byl ruským občanem a Lotyšsko mělo právo jej vyhostit. Na ruské nenávistné výlevy lze reagovat asi takto: „zloděj křičí, chyťte zloděje,“ Rusko, které vede proti Ukrajině dobyvačnou válku, masakruje zdejší civilisty a masově porušuje lidská práva, je tím posledním, kdo může druhým vytýkat „nehumánní“ postoje.

Je dobré si připomenout i důležité momenty z pobaltské historie. V roce 1918 vyhlásilo Lotyšsko nezávislost na Rusku a o rok později odrazilo pokus o německou agresi. Konečně v roce 1920 lotyšská armáda ve spojení s Poláky v bitvě u Daugavpilsu v roce 1920 rozdrtila Rudou armádu, která se opětovně pokusila okupovat Pobaltí ve prospěch sovětského Ruska. V roce 1940 bylo Lotyšsko společně s Litvou a Estonskem násilím připojeno k SSSR. Nastala doba komunistického teroru a brutální rusifikace. V jeho důsledku bylo deportováno v letech 1940 – 1952 na 150 000 Lotyšů, 34 000 jich v důsledku rudých represí zahynulo. Počet Lotyšů klesl v Lotyšsku ze 77% v roce 1940 až na 52% v roce 1989. Nyní z dosáhl z celkového počtu 1,84 milionů obyvatel necelý dvoutřetinový podíl, Rusů zde žije zhruba čtvrtina.

Zdroje:

Oběť neonacistů a rusofobie, okomentovala Zacharovová deportaci šéfa Sdružení lotyšsko-ruské spolupráce | FORUM 24

https://echo24.cz/a/SGU2C/soumrak-neobcanu-lotyssko-zmirni-zakon-ktery-brani-mistnim-rusum-ziskat-obcanstvi

Dějiny pobaltských zemí, Luboš Švec, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 1996

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial