Znalci

Mám na mysli cca 10 milionů českých občanů. Ať je téma jakékoliv, vyrojí se vždy a vždy přesně vědí, jak by to mělo správně a jak to ti jiní dělají blbě. Tragédii na FF UK nevyjímaje.

I když od nejhorší masové vraždy v českých dějinách upylnuly tři týdny, stále se objevují nové a nové informace, větší podrobnosti, co se skutečně dělo v budově filosofické fakulty University Karlovy dne 21.12.2023.

Není smyslem tohoto článku ony detaily pitvat. Chápu rozčarování poslance za ANO Richtera, jehož dcera byla tím magorem postřelena a neměla okamžitou lékařskou pomoc. Jistě bylo podobných více. Dnes se opět v médiích objevil článek, popisující situaci, kdy z budovy vycházeli studenti s rukama nad hlavou a byli terčem střelby. Opět je kritizována Policie ČR, že měla postupovat jinak.

Vzpomněl jsem si na dobu, kdy jsem působil jako znalec v oboru, který dělám celý život. Od soudu či advokátů jsem vždy obdržel tlustý spis, kde byly všechny dostupné dokumenty, týkající se předmětného problému. Lékařské zprávy, výsledky vyšetření, rentgenové snímky a občas – bohužel – i pitevní protokol. Celý spis jsem většinou o víkendu v klidu pročítal u kávy, občas jsem se šel projít, abych si některé věci v hlavě srovnal a dal do patřičných souvislostí. A když bylo všechno jaksi jasné, napsal jsem znalecký posudek.

Proti kolegovi, který figuroval v dané kauze, jsem měl jednu obrovskou výhodu. Na rozdíl od něj jsem vše studoval jaksi z nadhledu, ex post, se znalostí konce. Jemu se předmětný průšvih často stával v půl třetí ráno na centrálním příjmu, kdy musel současně vyšetřit a ošetřit spoustu ožralců, feťáků, případně jedinců slabších duchem, kteří považovali svou teplotu 37,5 st C za natolik závažnou, že dorazili v onu noční dobu na vyšetření s přáním, aby je vyšetřil přinejmenším přednosta ústavu. Pak nebylo divu, že došlo sporadicky k přehlédnutí některých varovných příznaků s následky, které pro nemocného nebyly zrovna příznivé. Ne, že by jej popsaný stav reálií nějak vyviňoval, ale vždy jsem na to, v jakých kulisách se to stalo, bral zásadní ohled.

Zpět k případu střelby. Policisté nemohli vědět, kde se ten magor skrývá. Budova na Palachově náměstí má 4 patra a je velká jako nádražní hala. V učebnách byly desítky či stovky studentů, kantorů a dalšího personálu. Nikdo při vstupu do budovy nemohl mít jistotu, že mu v tu chvíli ten magor nemíří na hlavu. Mohl se zabarikádovat v nějaké plné učebně. Mohl mít u sebe výbušninu etc.etc. V učebnách probíhala výuka, což jaksi znemožnilo čištění budovy kulometem zvnějšku či výsadek novodobých Rambů, kteří by se realizovali v jeho stylu. To, že cca po 20 minutách od vstupu policie do budovy byl mrtev, je dokladem profesionálně odvedené práce.

Co se týče zraněných, nevím, kolik čtenářů bylo svědky hromadné nehody, katastrofy. Lékaři – záchanáři jsou školeni v tzv triáži, tedy prvotního rozčlenění postižených na ty, kterým už není pomoci, ty těžce zraněné, u nichž je pomoc urgentní a poté ty, kteří jsou rovněž těžce zranění, ale nehrozí jim smrt z prodlení. To může znamenat, že ten, co naříká, na tom nemusí být tak špatně jako ten, který je zticha. To, že se někomu může zdát, že je v této situaci přehlížen, ještě neznamená, že jde o špatný postup.

Čím dál více se jeví, že v tomto případě odvedla Policie ČR dobrou profesionální práci. Jistě, je nutné rozebrat všechno a poučit se pro – nedejbože – další podobnou situaci, kterou nikdy nelze spolehlivě vyloučit. Pokud se nyní rozhodnu a se svou zbraní zajdu do nákupního centra, kde z ochozu začnu pálit do lidí, nemůže tam policie být do několika vteřin.

Nebyli bychom ti správní Češi, abychom – jak pravil kdysi pan Werich – přesně věděli, co měl ten druhý v dané situaci říct. Rozumíme práci policie v podobných případech, jsme machři ohledně klimatu, jaderné energetiky, víme přesně, jak by se měly vést bojové operace na Ukrajině. Samozřejmě také víme, že v záložní řadě fotbalové reprezentace nemá ten mamlas co pohledávat a že by tam rozhodně trenér měl dát jiného.

Působí to směšně. Přinejmenším bychom ale v podobných vážných případech, jako byl čtvrtek 21.12.2023, měli malinko přibrzdit. Už jen pro pietu a soucit s pozůstalými. Říká se tomu empatie a je to vlastnost, která nás řadí do druhu Homo sapiens sapiens.

 

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alejandro Azamedo
6 měsíců před

Plně s Vámi souhlasím ve všem co jste napsal. Co se týče poslance ANO, tam lze částečně pochopit jako u rodiče, ale ne jako u poslance, že pod vlivem emocí se vyjadřuje veřejně jak se vyjadřuje. Jako policista musí krotit vášně ve většině případů, on jako politik by měl taky neboť jeho chování má mnohdy větší následky než policisty. Pak jsou občas někteří rádoby znalci, kteří však disponují i nějakou sebereflexí. Diskutoval jsem na sociálních sítích včera s jednou takovou samozvanou znalkyní a ukázalo se, že paní si po vysvětlení leccos uvědomila a přehodnotila a to bylo celkem příjemný zjištění.… Číst vice »

Last edited 6 měsíců před by Alejandro Azamedo
Eva Procházková
Eva Procházková
5 měsíců před

Souhlas, je to přesně tak. Různí „chytrouši“ si neuvědomí, že každý zločinec (ať je to zloděj nebo sériový vrah) má vždycky před policií větší či menší náskok (to platí už po staletí). A když je to nevyzpytatelný magor, pálící po všem živém v dosahu, pak jdou všechna logická řešení do háje a zasahující policie a zdravotníci mají značně ztížené podmínky. Přestože s podobnými útoky na školách např. v USA mají už dlouholeté zkušenosti, dochází při těchto akcích rovněž ke zraněním a ztrátám na životech. Kdo může zrovna ten den předpokládat, že do školy přijde šílenec, který spustí ve třídě nebo… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial