Zabíjí nás zima, statisíce Rusů jsou bez tepla, vody a elektřiny a bude hůř

Kreml vyhrožoval, že Evropa bez ruského plynu v zimě mrzne, zatím však mrznou hlavně Rusové. Nevytopené zůstávají byty, nemocnice, domovy seniorů, školy a další. Mohou za to masivní korupce, zaostalost i typický ruský šlendrián.

Na mrazivé zimy, kdy teploty klesají na třicet a více stupňů pod nulou jsou Rusové zvyklí. Rozsáhlé odstávky vody, tepla a elektřiny, které nastaly letos, jak upozornil web Seznamzpravy.cz, jsou však v Rusku něčím novým a situace je na mnoha místech opravdu kritická. Dokonce i provládní deník Izvestija přinesl zprávu, že 70% ruské komunální infrastruktury je zastaralé a poruchové.

Ruský web Themoscowtimes.com uvedl, že v Podolsku nedaleko Moskvy zůstalo nejméně 149 000 obyvatel více než týden bez tepla a teplé vody poté, co ve zdejší muniční továrně došlo k poruše kotelny, která jimi zásobuje i město. „Je to naprostá ostuda. Není zde topení ani teplá voda. Musíme spát ve spacácích,“ řekl webu místní obyvatel Jurij. Doslova nás zabíjí zima…Jedná se o nějaký druh mučení a vyhlazování obyvatelstva 100 kilometrů od Moskvy,“ nebrala si servítky jedna místní žena. Obyvatelka Podolska Jelena pak upozornila, že bez vytápění zůstávají při teplotách mínus dvacet i klinika, nemocnice a školky. Lidé zapalují ohně v ulicích, aby se ohřáli a upozornili na katastrofu.

To už bylo moc i na Putina, který nechal zatknout ředitele fabriky a zástupce starosty Podolska. Dále nařídil znárodnit muniční továrnu. Z toho důvodu, že kotelna byla ve velmi špatném stavu. 

Katastrofická situace s vytápěním a dodávkami energií je však na mnoha místech v Rusku. Takový klasický vtip. Američan Bill telefonuje svému známému Koljovi a říká mu, „tak hlásili u nás v televizi, že tam u vás v Rusku máte mínus čtyřicet stupňů.“ Kolja na to, „to je fakt dezinformace, nejvýš tady máme mínus dvacet.“ Bill, „ale v televizi říkali, mínus čtyřicet.“ Kolja odpoví: „Počkej, ty myslíš venku, tak to ano, já myslel, že se ptáš, jak jsme na tom u nás doma.“ Bohužel, z vtipu se stala krutá realita.

Viníků je spousta, od zaostalosti Putinovy říše, vždyť velká část jeho energetické infrastruktury pochází z dob komunistického vládce Leonida Brežněva, který zemřel v roce 1982. Dalším pak je masivní ruská korupce, která Rusko řádí po bok rozvojových zemí jako jsou Niger, Mali a další. Jak uvedl web ceskenoviny.cz, v Rusku se ročně vydává na úplatcích ve veřejném sektoru v přepočtu kolem dvou bilionů korun. A tak peníze určené na opravy plynovodů, horkovodů atd., končí na kontech ruských papalášů. To, že nyní zatkli několik lidí, na problému nic nezmění. A pak je tady také typický ruský šlendrián a neschopnost řešit mimořádné události. Dá se pochopit, že mrazy jsou letos v Rusku silnější než jindy, což sebou přináší i větší počet havárií, ovšem kompetentní místa si s nimi neví rady, havarijní plány s největší pravděpodobností neexistují, a tak lidé zůstávají v třeskutých mrazech týden i delší dobu.

Jenomže bude hůř, v souvislosti s agresivní válkou proti Ukrajině jdou peníze z ruského rozpočtu hlavně na armádu a údržba infrastruktury mezi priority nepatří. Takže vodovody, plynovody, horkovody a elektrická zařízení budou dál chátrat. Rusové, kdysi vyhrožovali, že Evropa v zimě bez jejich plynu zmrzne. Nic takového se však nestalo. Moskva také cíleně likviduje energetická zařízení na Ukrajině s cílem uvrhnout Ukrajince v mrazivých dnech do zimy. Nyní však mají problémy i sami Rusové. Inu, jak praví moudré přísloví, „kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.“

Zdroje:

Na to Rusové nejsou zvyklí. Zažívají výpadky, jakými chtěl Kreml udolat Ukrajince – Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)

„Totální ostuda“: Hněv a frustrace kvůli výpadkům masového vytápění po celém Rusku nechávají tisíce lidí na holičkách – The Moscow Times

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-rusko-zesililo-utoky-na-ukrajinskou-energetickou-infrastrukturu-varuje-osn-241210

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2135649

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial