Schyluje se k nové „Křišťálové noci“?

V noci z 9. na 10. listopadu 1938 vzplály na území Německa i v Sudetech synagogy, židovské obchody a byli zabíjeni Židé jen pro svůj původ. Zdá se, že historie dělá děsivou spirálu, která se vrací jako bumerang.

Záminkou spuštění nacistického teroru vůči židovským občanům byla vražda německého legačního rady Ernesta von Ratha židovským mladíkem Herschelem Grunspanem dne 7.11.1938. Jeho čin byl vyjádřením zoufalství nad osudem jeho rodičů, kteří byli v rámci svého původu vypovězeni z Německa do Polska, které je však odmítalo přijmout jako běžence. Von Rath zemřel večer 9.11.1938 a oznámení jeho smrti říšským ministrem propagandy Josefem Goebbelsem v mnichovské pivnici způsobilo vzedmutí „spravedlivého hněvu“ německého obyvatelstva.

Tuto noc bylo zabito okolo 100 občanů židovského původu, téměř 30 000 jich bylo odvlečeno do koncentračních táborů. Byla vypleněna podstatná většina obchodů židovských majitelů a uchráněny byly jen ty, u nichž již probíhala tzv.“arizace“, tedy převádění na německé majitele. Byla vypálena podstatná část synagog a modliteben a to i území Sudet /Karlovy Vary, Sokolov,  Liberec/. Židovská obec musela na své vlastní náklady uhradit pokutu za tento pogrom, což tehdy činilo zhruba 1 miliardu říšských marek. Toto „výpalné“ uchránilo německou ekonomiku před bankrotem, který v roce 1938 hrozil.

Pokud někdo pochyboval o osudu židovských obyvatel po vyhlášení norimberských zákonů, které je zařadily do nižší kategorie lidského druhu, musel po této noci nabýt přesvědčení, že to Hitler myslí s vyhubením židovské rasy vážně. Problém byl v tom, že řada židovských obyvatel byli pravověrní Němci, kteří byli se svou vlastí svázáni historicky, kteří za ni bojovali v první světové válce a kteří vytvářeli jednoznačné hodnoty ve vědě a umění. Tito lidé nemohli uvěřit, že i jich se bude týkat Hitlerovo šílenství nenávisti. Dějiny jim v příštích 6 letech ukázaly, že jejich představy byly klamné. Jakékoli zásluhy, hrdinství, empatie a obětavost byly přebity rasovým původem, který z nich udělal škrtem pera podlidi, jež je třeba vyhubit.

Křišťálová noc způsobila dodnes nezacelenou ránu evropské civilizaci a kultuře. Mezi lékaři, advokáty, vědci, ale i umělci a významnými podnikateli bylo značné procento těch, kteří měli židovský původ. Jen malé části z nich se podařilo uprchnout v předtuše toho, co bude nejspíše následovat. Tito lidé, kteří si zachránili mnohdy jen holé životy, se již do svých vlastí nevrátili a tak Evropa zůstala ochuzena o jeden prvek, který do její mozaiky odpradávna patřil. Představa nacistů a to i těch novodobých, že eliminací jednoho „prvku“ se věci pohnou k lepšímu, se ukazuje jako zcela mylná.

Evropa pyká za to, že podstatná část její elity zahynula v Osvětimi. Zdálo by se, že zkušenost holokaustu s ouverturou Křišťálové noci bude dostatečným mementem, aby se něco podobného již nikdy neopakovalo a to nejen v případě Židů, ale kterékoliv menšiny v kterékoliv zemi.

V těchto dnech jsme svědky mohutných protižidovských demonstrací v evropských metropolích, na nichž je veřejně deklarováno přání eliminace státu Israel z povrchu zemského. Důvodem je válka, kterou dne 7,10.2023 zahájila tlupa humanoidů z pásma Gaza vniknutím na území jiného státu a presentací té nejhorší bestiality, jakou si lze jen těžko představit. Demonstranti velebí Hamás, na domy židovských obyvatel malují šesticípé hvězdy. Občané státu, kteří vyznávají judaismus, jsou napadáni, musejí skrývat svou vlastní identitu a bojí se chodit ven či posílat děti do škol.

To vše za přihlížení policie, která nemá dostatek odvahy podobné demonstrace rozprášit, i když jsou na nich veřejně deklarovány výzvy ke genocidě. K tomu přikyvují propalestinští intelektuálové, kteří slzí nad mrtvým dítětem v pásmu Gaza, aniž by dojalo mrtvé tělíčko s useknutou hlavou z kibucu. Ve svých projevech si pletou korelaci s kauzalitou a podporují ty, jejichž hlavním programem je nenávist vůči všemu židovskému. Zdá se, že se v Evropě schyluje k nové apokalypse, kterou historie už dobře zná.

Budeme svědky nové křišťálové noci? Rád bych se mýlil…..

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Melišová
7 měsíců před

Niet čo dodať, všetko Ste povedali🙌

Alejandro Azamedo
7 měsíců před

Celkově mi přijde situace nejen v Evropě, ale i ve světě napjatá jak struna. Starý a relativně pevný řád vyrovnastosti sil a víceméně stagnace států jak územní tak politická pomalu nějak upadá. Stává se tak trochu normou, že silnější pes si svévolně nárokuje cizí území, likviduje si cizí občany dle vlastního uvážení, nikdo se mu nepostaví a naopak bránící se národy jsou označovány za viníky a za ty, kteří to mají vyřešit smírem. Svět se polarizuje na sféry vlivu – Rusko, Čína, Severní korea, Arabské země a na sféru USA, „Evropa“, Ukrajina, Izrael a další. Ti co mají snahu zůstat… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial