Maminko, ta paní má miminko v bříšku?

Vzduch se za dusného odpoledne v nacpané neklimatizované tramvaji podobal dobře vytopené parní lázni. Stál jsem poblíž dveří za řidičem, opíral se o nejbližší volnou tyč a krátil si dlouhou chvíli pozorováním okolí.

„Maminko, jak se pozná, že má paní miminko v bříšku?“ Optala se malá černovlasá dívenka své matky, jíž seděla na klíně na sedačce pro invalidy hned za předními dveřmi. Neméně černovlasá maminka se na svou ratolest usmála a levou rukou si ji k sobě úžeji přitáhla. Pravou ruku v sádře posunula tak, aby dcerku moc netlačila do zad a odpověděla: „Miluško, když si rodiče moc přejí miminko, tak mamince začne růst bříško a ta potom vypadá jako ta paní na obrázku, který jsem ti ukazovala dnes ráno.“ Bylo jasné, že Miluška už asi dobře ví, jak takové těhulky vypadají a teď si jen přeje, aby jí to maminka zopakovala.

„A maminko, vy si s tatínkem moc přejete, abych měla sourozence? Hodně moc? A už ti roste v bříšku?“ Maminka se usmála ještě víc: „To víš, že přejeme, miláčku, ale někdy to nejde tak rychle a chvilku to trvá.“ Miluška se zadumala, až zkrabatilo čílko a pak přišla s nápadem: „Mamí, já vám s tím přáním pomůžu a budu si přát, aby ti v bříšku začal růst můj bratříček. Hodně moc. Můžu?“ Černovlasá maminka políbila dcerku do černých vlásků a ujistila ji, že si každopádně bratříčka přát může. Hodně moc.

Naproti těm dvěma černovláskám na druhé sedačce pro invalidy seděl v triku kulišák. Patřil k sortě mladých mužů, kteří své kulichy hrdinně neodkládají ani v tramvajích, ve kterých je ještě o dobrých dvacet stupňů víc. Podle rysů mu bylo tak sedmnáct, i když ten kulich mohl jeho věk poněkud zkreslovat. Jeho prsty hbitě kmitaly po displeji mobilu, zpod kulicha mu nenápadně vykukovala dvě bezdrátová sluchátka, která měl pevně vražená ve svých uších a z nichž se navzdory kulichovému přitlumení ozývalo přidušené tuc, tuc, tuc.

Tramvaj zastavila ve stanici, dveře se otevřely a dovnitř se prodralo pár lůčků čerstvého vzduchu. Společně s nimi se dovnitř podařilo nastoupit i bledé blondýnce, která se postavila mezi naše černovlásky a kulišáka. Miluška vzhlédla vzhůru, roztáhla pusinku od ouška k oušku a zeptala se své rodičky: „Maminko, tahle paní si taky přeje miminko a podívej, ta už ho v bříšku má. Co myslíš, bude to holčička nebo chlapeček?“

„Miluško, buď zticha, prosím tě, to se nemůžeš takhle ptát.“ Snažila se velká černovláska zachránit situaci a omluvně se na blondýnku usmála. Ta se sice též pokusila o úsměv, ale vypadalo to, že jí do smíchu moc není. Bylo vidět, že v tak pokročilém stádiu těhotenství nejede nacpanou rozpálenou tramvají jen tak pro vlastní potěšení a že by se daleko líp cítila doma v klidu. A vsedě a ne v takovém horku.

Malá černovláska opět zkrabatila čílko, zřejmě o něčem usilovně přemýšlela. Pak se najednou velice hlasitě, aby její hlásek pronikl kulichem, obrátila na kulišáka: „Kluku, proč nepustíš tu maminku s miminkem v bříšku sednout?“ Velká černovláska se trochu ošila, ale malá se nenechala vyvést z rovnováhy a pro jistotu ještě dodala: „Tatínek vždycky říká, že maminky s miminkem v bříšku se v tramvaji mají pustit sednout.“ Poté už jen o poznání tišeji pro úplnost prohlásila: „I staří a nemocní lidé se mají pustit sednout, to říká tatínek také.“

Kulišák však měl své uši chráněné kulichem a zřejmě i těmi bezdrátovými sluchátky, a tak nereagoval. Místo něj však zareagovala velká černovláska. Levou rukou sundala dcerku ze svého klína a pravou rukou v sádře se snažila přidržet kabelku. Chystala se vstát, aby nabídla své místo blondýnce s miminkem v bříšku. Ta trochu zrůžověla, ale zřejmě to nebylo tím, že by se jí udělalo o fous líp, spíš jí to celé přišlo poněkud trapné. Nabízené místo s díky odmítla, přestože na ní bylo vidět, že by si opravdu potřebovala sednout.

Tramvaj už chvilku stála před křižovatkou na červené a k řidičovi do kabiny pronikly hlasy z prostoru bezprostředně za ním. Dvířka se pootevřela, nejdřív vykoukla střapatá fousatá hlava a hned poté se objevil bernardýn: „Mladíku, jestli okamžitě neuvolníš místo tady té těhotné ženě, tak na příští stanici vystupuješ.“

Bernardýnův hlas byl sice natolik silný, že pronikl kulichem i sluchátky, ale kulišák se nechtěl vzdát bez boje: „I počemu eto?“

Šum hlasů v tramvaji utichl a cestující upřeli zraky na bernardýna, jak si se záludnou kulišákovou otázkou poradí. Pokud se někteří domnívali, že mu začne zpaměti v ruštině citovat předpisy o místech pro invalidy, tak se hluboce mýlili. Bernardýnova odpověď byla daleko prostší, stručnější, jasnější a doprovázená jednoznačnou gestikulací: „Protože tě odsud vyrazím.“

Kulišák byl zmaten, něco tak drzého rozhodně nečekal. Chvilku to vypadalo, že se začne ohánět nějakými řečmi o násilí na mladistvých cizincích, ale při pohledu do střapaté fousaté bernardýnovy tváře to vzdal. Povstal ze sedačky a odklátil se o kousek dál, přičemž si dal náramně záležet, aby svými pohyby ujistil okolí, že přestože on je tady pánem, byl na něm právě spáchán krutý a nespravedlivý zločin.

Těhulka tiše poděkovala řidiči bernardýnovi a s úlevou usedla. Obě ženy na sebe spiklenecky mrkly a černovlasá Miluška celou záležitost uzavřela s dětskou prostotou: „Mamí, ten pan řidič je určitě taky tatínek a já bych mu moc přála, aby jeho paní řidičová měla v bříšku taky miminko. Hodně moc.“ Těsně než jsme se stačili znovu rozjet, vykoukla z kabiny střapatá fousatá řidičova hlava ještě jednou, usmála se na Milušku a pravila: „Nestraš, princezno, já už mám doma čtyři takové, jako jsi ty.“

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ján Šik
10 měsíců před

Moc hezké, Honzo. Milý příběh. Hezký den přeji

Martin Plischke
Martin Plischke
10 měsíců před

Takové milé zpestření dne, velmi jste zvedl náladu. Děkuji

Tomáš Vodvářka
Admin
10 měsíců před

Jak píše níže pan Khail, je to milé, laskavé a typicky „pražákovské“.

Pavel Khail
Pavel Khail
10 měsíců před

Půvabné a laskavé. 🙂

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial