Královna Twitteru, Alena Schillerová

Bývalá ministryně financí dokonale využívá plytkosti sociálních sítí a veškerou problematiku zjednodušuje na krátká protivládní hesla, většinou zcela vytržená z kontextu. Jak jednoduché, hlavně, že je vidět.

Rostoucí nespokojenost občanů s prací vlády je dostatečně známým faktorem. Nespokojenost do značné míry oprávněná a pochopitelná. Žádoucí reformy zatím nula, úsporný balíček nedostatečný a platný až od příštího roku. Proklamované reformy školství jako jednoho z klíčových předvolebních slibů nikde. Nesmyslná proklamace, že se nebudou zvyšovat daně, pochopitelně porušena. Nedostatečná komunikace a v současnosti už na svatozář Petra Fialy skáče asi málokdo. Dramatický pokles preferencí, zcela zdiskreditovaný STAN, úpadek Pirátů. TOP 09 s KDU pod hranicí vstupu do sněmovny. Dost tristní vysvědčení.

Pravicový volič bohužel prakticky nemá alternativu a elektorát přechází k opozici, tedy především k ANO. Zcela zásadní otázka ovšem zní, zda má ANO vůbec co nabídnout. Proklamovanému stažení se Andreje Babiše asi věří málokdo a většina lidí má stále v paměti jeho chaotické řízení státu. Jedním z nejsledovanějších segmentů státního sektoru je Ministerstvo financí. Bývalá a současná stínová ministryně Alena Schillerová nám na Twitteru s železnou pravidelností a několikrát denně dává nahlédnout, jak by věci asi řešila ona.

Poslední status z 12. srpna se týká vládního daňového balíčku a zprávy ČNB, která se ho má týkat. Madam Schillerová v něm straší, že se jedná o proinflační a protirůstové opatření. Je naprosto logické, že zvýší-li vláda daně, projeví se to na inflaci. Jenže vládě toho příliš mnoho nezbývá. Má-li se srazit doslova děsivý schodek státních financí, musí daně zvýšit. Současný establishment je zjevně neschopný zásadním způsobem zastavit nárůst mandatorních výdajů, omezit dotace a zeštíhlit státní správu. Pak zbývají jen daně. A díky Bohu aspoň za to, protože ANO nic reálného nenabízí vůbec. Alena Schillerová v Tweetu dále tvrdí, že ze zprávy ČNB vyplývá snížení HDP o 1,3 % ročně. Jenže na přiložené zprávě je napsáno, že celkový dopad balíčku zohledněný z fiskálního hlediska roku 2024 je 1,3 % HDP. To ovšem neznamená, že dojde k takovémuto poklesu. Jedná se pouze o výpočet celkových finančních objemů v rámci HDP. Takže velmi zavádějící informace.

Další Tweet z 11. srpna hovoří o tom, že ve sněmovně leží státní závěrečný účet za rok 2022, jenž obsahuje nejvyšší nárůst provozních výdajů v historii. 18,5 %. Klasické plácnutí do vody, ničím nepodložené, jednoduše výkřik o tom, že vláda nešetří a naopak navyšuje výdaje. O šetření vlády si nemá cenu příliš dělat iluze, ale pokud chce paní Schillerová tvrdit, že se jedná historické navýšení, měla by to doložit i s tím, že ty peníze šlo ušetřit a jak. Ale věrní voliči ANO si pochopitelně podobný status přečtou moc rádi.

Bohužel se vyskytnou i zcela opodstatněné Tweety. „Naplánovat příjem 33 mld. Kč a vybrat nižší jednotky je blamáž, která může mít jen tři vysvětlení: Záměrná mystifikace, totální nekompetence nebo zásadní obrat. Protože na trhu k ničemu tak nečekanému nedošlo, platí A nebo B. Na výměnu ministra je obojí.“ Tweet má odkaz na tento článek Hospodářských novin. V něm se bohužel potvrzuje, že daň z mimořádných zisků byla numericky naprosto přepálená a nikdo nechápe, kde MF čísla vzalo. Bohužel nekompetentnost pana Stanjury je již také dostatečně známá.

10. srpen, věčný evergreen. Informace o červencové inflaci 8,8 %, z čehož podle paní Schillerové vyplývá, že ceny se ve skutečnosti zvýšily o čtvrtinu (pro autora článku tedy dost nepochopitelné) a zároveň opět výčitka vládě, že nezastropovala ceny energií. Zdá se, že příklad Maďarska nepomohl. Prostě se dál budou hlásat protitržní nesmysly.

Nemá smysl pokračovat dál, takže poslední Tweet z 9. srpna: Česko má od roku 2019 inovační strategii, která nás měla do roku 2030 zařadit mezi inovativní lídry Evropy. Jasné cíle, nástroje i odpovědnost. Tuhle strategii v prosinci 2021 @P_Fiala vypnul a oznámil, že za 4 roky budeme ve světové TOP 10. Prý stačí, když si budeme víc věřit. Má-li paní Schillerová na mysli onen zcela nereálný plán Babišovy vlády, který by stál biliony korun, pak tedy slušné. Nevím, kde vzala tvrzení Petra Fialy o tom, že stačí, když si budeme věřit, ale ten Babišův nesmysl, který byl napsán někde od stolu během chvilky, byl opravdu nerealistický. Důležité je si kopnout a vytrvale vyzdvihovat (ne)zásluhy ANO.

Twitter paní Schillerové je podobných agitek plný. Občas nalezneme oprávněnou kritiku vlády, permanentní a hlavně populistické přihřívání vlastní polívčičky, zcela nerealistické návrhy na řešení státního rozpočtu, ale nikdy skutečnou práci. Nelze nalézt opravdová řešení současné situace. Takže ANO, jako jediná vážná alternativa současné vlády, nadále pokračuje tam, kde skončilo. Líbivá a zcela nekonstruktivní politika. Český volič aby se zbláznil.

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Konrád
Jiří Konrád
11 měsíců před

Paní bývalou ministryni financí nemá smysl vůbec komentovat. Snad možná tak její outfity, které jsou ovšem k smíchu. Tuny dermakolu nezakryjí to co přebývá i chybí… Co se týče útěku voličů od pravice k hnutí ANO, vidím to jinak. ANO má svoje voliče, cca 30 %, což se v podstatě nemění. Vysáli voliče komoušům a socialistům. Za komouše jsem rád, ale ČSSD by se po dvou letech mimo vrcholnou politiku mohla konečně rozhýbat k akci a něco s tím dělat. Jinak dopadnou opět špatně. Jsou neviditelní. A voliči koalice? Mnozí to mají jako já, k volbám by nyní vůbec nešli.… Číst vice »

Jiří Konrád
Jiří Konrád
11 měsíců před

Těžko říct, kdo se má v lidském myšlení vyznat, že. Spíš soudím dle blízkého okolí, tedy rodiny a přátel. Nedovedu si představit, že někdo, kdo odmítá ANO, z principu (nejde o politickou stranu, ale nedemokratické „hnutí“ kde má vždy hlavní slovo majitel) ji bude kvůli zklamání že současné vlády volit. Mně to nedává žádný smysl. Hledat novou alternativu (ale kde???), nebo nevolit. Jinou cestu logicky nevidím. Já to tak vidím a nejsem sám. Pokud by došlo k ohrožení demokracie, tak samozřejmě jít volit je povinnost. Pak nezbývá, než opět někoho z pětikoalice. I přes současné zklamání, které já osobně prožívám.

Jiljí Záruba
11 měsíců před

Nesouhlasíte s kroky vlády, nelíbí se vám, co dělá opozice, máte tedy vlastní návrhy, jak by to mělo být správně. No jo, jenže nás, kteří máme vlastní návrhy, je strašně moc, a každý ten návrh je jiný… Nynější trend je jasný: šetřit ano, ale ne na úkor skupiny, do které patřím (důchodců, živnostníků, učitelů, policistů, hostinských, vinařů etc.)

Tomáš Vodvářka
Admin
11 měsíců před

Ona je etalonem zoufalství české politiky. Ona není moudrá, a dokonce ani moc chytrá. Pochopila, že svou nižší hladinu může saturovat lokajstvím vůči panu Babišovi, že stačí ony tweety, aby oslovila méně přemýšlivou část občanů, který stačí heslo Bude líp na to, aby odhodili svůj hlas. To, že rozfrcala neskutečné peníze na hovadiny, nikomu nevadí, občanu stačí navíc žufan guláše, aby políbil ruku.
Ideál demokracie řeckého typu je nenávratně ztracen.

Tomáš Vodvářka
Admin
11 měsíců před

nechtěl jsem na Tebe vylít depresi. Myslím, že se to v budocnu změní. Musí vymřít generace těch, kteří měli pocit, že socialismus byl fajnový a kteří jsou vyděšeni porcí svobody a pocitem, že se o ně nikdo nestará. To jsou ty „babky demokratky“, které budou hájit Babiše/Schillerovou/Havlíčka atd., kteří jim naslibují všechno možné, i když jim Babiš prodává fake potraviny za nehorázné ceny, Schillerová je pitomá, a Havlíček – „ekonomický expert“ pořád střílí vedle se svými prognosami. Jim to vadit nebude, jim stačí se nakrmit slovy.
Mladí to vidí jinak.

Jiří Konrád
Jiří Konrád
11 měsíců před

Ty prachy za kosmetiku a prezentaci ji ovšem absolutně nepomáhají. Že se snaží vypadat jako třicítka vůbec neznamená, že tak opravdu vypadá… My fair lady že Zelňáku. 😀 Nemám ve zvyku hodnotit lidi podle vzhledu, ale ona tomu fakt jde sama dost naproti.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial