Seženeme Vám lékaře do měsíce (firma Válek)

„Slibem neurazíš“, praví jedno české přísloví. Když jej poruší Franta, který má vyčerpat senkruvnu, je to smutné, ale dá se to přežít. Pokud však slib nesplní politik, je to vážné a nejspíše i důvod k odchodu z funkce.

V květnu letošního roku se ministrestvo zdravotnictví rozhodlo reagovat na tristní personální situaci zavedením nového formuláře na internetu, kde je v češtině, ukrajinštině a ruštině dána občanu možnost se zaevidovat se svým požadavkem na nalezení příslušné lékařské specializace a to do měsíce od data žádosti :Formulář je k nahlédnutí zde.

Principem celé šarády je přehození Černého Petra na zdravotní pojišťovnu, jež má v daném termínu pro žadatele nalézt patřičného specialistu či praktika a umožnit mu jeho vyšetření. Elegantní přehození míče na stranu zdravotní pojišťovny (tedy ve smyslu my děláme co můžeme, ale ti ostatní nám to kazí), může panu ministrovi sice ulehčit reakci na případné výtky, ale on sám musí ve skrytu duše dobře vědět, že takto to prostě fungovat nemůže. Navíc i proto, že je lékař – radiodiagnostik, kde kupříkladu právě v jeho oboru je čekání na provedení magnetické resonance otázku 3-4 i více měsíců (z vlastní čerstvé zkušenosti objednává Fakultní nemocnice Ostrava moje nemocné na březen 2024).

Tristní personální situace je důsledkem ignorace tohoto problému řady předchozích vlád, tedy i té, kde byl kdysi v čele Václav Klaus a kdy další a další ministři či celý kabinet následovníků odsunovaly řešení na pozdější dobu, až se konečně ucho utrhlo a výsledkem jsou zoufalci, kteří obvolávají ordinace, aby slyšeli stejnou větu, „nebereme, máme plno“.

Není to dáno leností lékařů. Nemocných je více méně stále stejný počet, počty mladých lékařů nestačí nahrazovat ty, kteří již mají svou životní kariéru za sebou  Řada z nich pracuje již ve svém důchodovém věku /výjímkou nejsou i 80 letí praktici, kteří by už jistě měli mít svůj krátící se čas jen pro sebe/, řada lékařů se k němu blíží. I ze své vlastní zkušenosti mohu uvést logický poznatek, že energii, vydanou na celodenní ordinaci před 10-15 lety dnes musím dobíjet mnohem déle a nejspíše ne úplně. Pokud by zítra všichni ti, kteří mají nárok na starobní pensi, ukončili svou lékařskou činnost, systém se zhroutí.

Ti, kteří pracují, mají svou ordinační a pracovní dobu plně využitou. Představa, že za této situace jim přijde jakýsi příkaz, aby byl přednostně vyšetřen pacient na podkladě jakéhosi formuláře, je úsměvná. Lékař v terénu není zaměstnanec pojišťovny (tedy aspoň po právní stránce), navíc dle zákona může žádost o péči odmítnout z kapacitních důvodů. Navíc by tito „extra“ pacienti přeskakovali v pořadí ty, kteří již čekají třeba měsíce dva.

Chápu, že post ministra zdravotnictví je v současné době svým způsobem sebevražedná mise. Pokud bych použít jiné přísloví, pak je třeba říct, že z jistého dostupného materiálu bič neupleteš. Které jistě zná i pan ministr Válek.

Je smutné, že se jím neřídí.

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alejandro Azamedo
11 měsíců před

Máte pravdu. Situace lékařů je dlouhodobě katastrofální. Navíc privatizace nemocnic a celkově příšerny podmínky pro zdravotnický personál jako takový. To byl jeden z důvodů proč jsem odešel od zdravotbictví. Stav kdy máte pečovat max. o tři pacienty po transplantaci apod. a to vám jich přidělí 9-12 standardně, předpisy co nelze dodržovat tak aby vše člověk dle těch předpisů stihl a povinně dobrovolné přesčasy a to vše navíc, za mizernou mzdu. Opravdu ne, dík. Myslím, že loni kolabovalo zdravotnictví ve Velké Británii a tam to vyřešili obrovskou finanční injekcí. My nejsme tak bohatá země a navíc jsou určitý limity, kdy prostě… Číst vice »

Jiří Konrád
Jiří Konrád
11 měsíců před

Ale ono to tak prakticky funguje. Klasický příklad: určitý typ vyšetření na přístroji (řekněme CT) – pokud se objednáváte na doporučení lékaře, tedy na pokladnu, dostanete termín třeba nejdřív za 3 měsíce. Stačí použít kouzelnou formulku „samoplátce“ a máte ve stejném zařízení termín do pár dnů. Osobní zkušenost. Nerozumím zdravotnictví, ale tohle se mně nelíbí. Dobře, pokud to jinak nejde, má být pacientovi předložena alternativa. Mnozí tohle ani netuší…

Jiří Konrád
Jiří Konrád
11 měsíců před

A ještě jeden příklad, tedy postup který jako lékař jistě znáte. Opět, stalo se před časem v blízkém okolí. Výměna kyčelního kloubu. Pacient ve stavu, kdy pro bolest musel skončit v zaměstnání (věk 60-). Konzultace s primářem ortopedie jisté nemocnice v Brně. Pane, operaci můžeme provést nejdříve za rok. Nebo vám nabídnu možnost, stavte se odpoledne u mě v soukromé ambulanci. Tak se stavil. Nabídka – zaplaťte mému pracovišti 20 Tkč (před cca 6 roky), operace proběhne ve stejné nemocnici do měsíce a budu vás operovat přímo já. Tak samozřejmě, že do toho šel. Ten primář byl opravdový machr a… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial