Putinovo vánoční příměří, obyčejný cynismus a pokrytectví

Nebylo to nic jiného než neupřímnost ze strany Kremlu. Pravoslavní věřící, k nímž patří i Ukrajinci a Rusové, slaví 6. a 7. ledna svoje Vánoce. A tak si najednou ruští agresoři vzpomněli na příměří.

Nejvyšší ruský pravoslavný šéf patriarcha Kirill, mimochodem z neblahé sovětské éry podezřelý ze spolupráce s tajnou komunistickou policii KGB, si minulý týden vzpomněl, že by v době, kdy pravoslavní slaví narození Ježíše Krista, mělo být na Ukrajině vyhlášeno příměří. Ruský prezident Vladimír Putin jej pak skutečně vyhlásil. Zastavení palby mělo údajně platit od pátečního do sobotního večera, nicméně nebylo dodrženo z obou stran. U Ukrajinců se tomu však nelze divit. Nelze se totiž ubránit dojmu, že ze strany obou pánů to byl ve skutečnosti předem domluvený pokus o špatný vtip.

Ruská pravoslavná církev podporuje ruskou agresivní válku proti Ukrajině. Její duchovní žehnají zbraním, které zabíjejí nevinné lidi, de facto ruští pravoslavní fandí vraždám žen a dětí. „Ruská pravoslavná církev, která žehná vraždění a genocidě Ukrajinců, není žádnou morální autoritou,“ správně připomněl Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře. Jaký to rozdíl proti papeži Františkovi, který volá po opravdovém míru na Ukrajině a ukončení zabíjení.

Prezident Putin tedy příměří vyhlásil. Z jeho strany se jednalo o vrchol cynismu a pokrytectví. Rusové na Ukrajině vraždí, znásilňují, loupí, a drancují. Kvůli nevyprovokované ruské agresivní válce už zemřely desítky tisíc Ukrajinců a najednou Moskva přišla s návrhem na příměří trvajícím jeden a půl dne v době pravoslavných Vánoc. To není nic jiného než výsměch všem válečným obětem.

Nedivím se tomu, že Ukrajinci toto příměří celkem logicky odmítli, protože nic neřeší. Neřeší pokračující ruskou agresi a devastaci Ukrajiny.

Každému normálnímu člověku jde o mír na Ukrajině, aby skončily zbytečné zabíjení lidí a devastace země. Jenomže v tomto případě je na tahu Kreml, který nevyprovokovaně a bez vyhlášení války vpadl do sousední země, čímž hrubě porušil mezinárodní právo. Takže pokud by šlo Putinovi o skutečný mír na Ukrajině a ukončení válečného běsnění, nařídí okamžité stažení ruských vojsk z okupovaného území. Takovéto vyhlašování příměří jsou ve skutečnosti jen prázdná a zbytečná gesta, která akorát mají odvést pozornost od skutečných problémů.

Koneckonců i Češi dali v anketě v článku na iDNES.cz najevo co si o Putinovu „příměří“ myslí. Z více  než devíti tisíc hlasujících jich 91% uvedlo, že Ukrajinci ruský návrh přijímat neměli.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/putin-valka-na-ukrajine-primeri-pravoslavne-vanoce.A230105_161951_zahranicni_tbr#anketa-progress-A20230105_jan_328

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial