Srab

Tak se říká tomu, kdo za jistých relevantních okolností neudělá to, co by udělat měl či co se od něj ve smyslu obecné morálky očekává. A to chce být hlavou státu.

Přesto, že považuji funkci presidenta České republiky v současné době za jakýsi zbytný relikt, je a dlouho asi ještě bude jeho volba jednou z atrakcí mediálního i veřejného prostoru. Kandidáti už dlouhou dobu před volbou vyskakují ze všech možných koutů, aby byli úlevně protříděni komisí a posléze ti normu splnivší postoupili do závěrečného klání.

Ten, kdo vstupuje do této show, si musí být dobře vědom, že se na něj vrhnou novináři, investigativci, lačnící po informaci, jestli na pískovišti ve svých 4 letech rozšlapával bábovičky či šlukoval trávu při maturitním večírku. Je na každém z kandidátů, jestli přistoupí na lustraci svých činů a postojů, jestli mu případné veřejné dehonestování stojí za to.

Na druhé straně pokud se opravdu rozhodne a zúčastní se přímé volby občany, je jeho povinností do této mediální mlýnice opravdu vstoupit a odpovídat na dotazy, byť někdy málo relevantní případnému postu či někdy vysloveně stupidní. Není nic průkaznějšího pro veřejnou funkci, než právě zmíněné veřejné grilování, pohotovost odpovědi na ne vždy příjemné a někdy i nečekané dotazy, protože tím se mnohdy ukáže charakter a schopnost jedince mnohem lépe, než připravené projevy, které napíše dobře placený ghostwriter.

Debata kandidátů dne 8.1.2023 ukázala mnohé. Veřejný bavič Jaroslav Bašta, který některé odpovědi četl z papíru, aby stále a torpidně poukazoval na neproveditelnou nutnost odvolání „nejhorší vlády za posledních 33 let“, Karel Diviš, toužící se snad i veřejně poprat, odstoupivší Josef Středula, kterému odborářský post jistě dobře vyhovuje s vědomím, že svým procentem nemá šanci či Tomáš Zima, bezbarvá sterilní postava,

Na straně druhé klidné projevy Petra Pavla a Pavla Fischera, kteří snad jako jediní byli schopni přesné a rozvážné formulace svých myšlenek bez zbytečného slovního balastu a nadměrných emocí. A patrná nejistota Danuše Nerudové a Marka Hilšera.

Nicméně, všichmi jmenovaní přišli se svou kůží na trh. Vyjma jediného. Bylo by velmi zajímavé zjistit náladu v táboře jeho četných příznivců v době televizního přenosu, kde měl mít jejich guru čestné místo uprostřed 9 pultíků. Kde mohl čelit občas i nepříjemným otázkám moderátora, který celou debatu vedl korektně a s drajvem, který nutil kandidáty k odpovědi na položené otázky a nenechal nikoho „rozkecat“.

Pokud měl Prchalův tým pocit, že tato taktika pomohla Miloši Zemanovi k vysněné hradní sesli, musel jej  po skončení přenosu vyhodnotit jako hodně rozpačitý krok. Jistě, jejich šéf se nechá velmi snadno unést a nemusel by vydržet „provokativní“ dotazy moderátora či protivníků. Víme rovněž, že se pan Babiš tak úplně slovně nekontroluje a je schopen v jedné větě vyslovit cosi, co na jejím konci popře. Víme dokonce, že některé jeho odpovědi v mediálním prostoru postrádají to, čemu se říká selský rozum či bazální encyklopedické znalosti. Možná by se neudržel a začal se opět vychloubat, jaký je on vlastně pašák, „protože Babiš“.

Jeho osiřelý pultík byl v tomto případě výmluvný. Nebudu chodit do veřejných  debat a nebudu se střetávat s těmi, s nimiž soupeřím o post hlavy státu. Pohrdám i svými voliči, kteří mě chtějí vidět mezi nimi, aby si potvrdili svou volbu.

Jsem totiž srab.

Subscribe
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
24 dní před

Hlavně ani po tom soudním výsledku neházet flintu do žita. Milion chvilek ji tam aspoň nehází (viz dnešní e-mail od nich). Babiš nevyhraje a je dokonce jistá ne zcela nevýznamné pravděpodobnost, že se nedostane ani do druhého kola. Statistická chyba je potvora a je možné, že je proti němu. Já osobně jsem se teprve po tom soudním výroku správně naštval.

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
24 dní před

Rozsudek ještě není pravomocný a je podezření, že tři svědci lhali. Teď bude záležet na tom, co udělá státní zástupce.

Radka Kielbergerová
24 dní před

zdravím,Tomáši..přece jen něco napíšu. To si tu říkáme my…na to pamatuj. Volič Babiše je plášť z gumy, po němž steče vše…diskvalifikován ani ne tak tím, že má dávno jasno a nevadí mu vlastně nic, je diskvalifikován z řad těch doopravdy lepších, skutečně lepších lidí, že s nimi nezahýbe ani kauza syn, kdy tohle celé vlastní otec nechá dojít, kam to dojít jako sobec nechá… volič Babiše nepotřebuje znalosti – sám je postrádá, neznalost je mu příjemným ztotožněním, polštářem blízkosti…volič Babiše dnes slaví a … vězme, že to dotáhne a my ho za prezidenta mít budeme. Volič nepotřebuje vnímat cestování, voliči… Číst vice »

Jiljí Záruba
24 dní před

Že je srab, není sporu, ale v kontextu zprošťujícího verdiktu byl to, že se debaty neúčastnil, výborný tah jeho týmu. Příznivci plus potencionální voliči se na televizi nedívali, neměli důvod, když tam nebyl. Kdyby byl, dívali by se a mohlo by je to ovlivnit negativně, protože AB není schopen dvě hodiny udržovat souvislé myšlenky. Jsem špatný prognostik, avšak soudím, že v této chvíli jede jeho tým na plné obrátky ve snaze udělat všechno pro to, aby prezidentem byl. Navzdory průzkumům teď vede o gól a má přesilovku k dobru…

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial