Velká říjnová tragédie

Dne 7. listopadu 2022 uplyne 105 let od legendárního výstřelu z Aurory. Nikdy nebylo efektivnější rány, protože tato zasáhla stovky miliónů lidí.

Netřeba opakovat dějiny této tzv. velké revoluce, neboť ti starší s ní byli každoročně seznamováni na všech stupních škol, rovněž tak i pracovní kolektivy, které k tomuto datu vypisovaly závazky, jak budou ještě lépe a poctivěji pracovat. Malé děti tento den se svými rodiči pochodovaly za soumraku s rozsvícenými lampióny po hlavních třídách našich měst a návsích malých osad. Autor článku byl za svých studií dokonce svědkem výroby nástěnky k tomuto tématu v nemocnici, kde byly hospitalizovány mentálně postižené děti.

Ona pověstná špatná obrana Zimního paláce a podcenění malé skupinky bolševiků měla za následek dějinnou katastrofu, s níž se podstatná část světa potýká dodnes.

Západní svět před 105 lety udělal obrovskou chybu, když umožnil průjezd Vladimíra Uljanova v zapečetěném vagónu s 50 miliony říšských marek de facto nepřátelským územím až do Ruska. Onen domluvený mír na východní frontě byl časem draze vykoupen mocichtivostí jak zmíněného pána, tak zejména jeho následníka v Kremlu. Bližší zde 

Svržení cara Mikuláše II. bylo logickým vyústěním dlouhodobé špatné politiky zaostalého Ruska. Hlad, neúspěchy na frontě a další faktory byly jednoznačným katalyzátorem společenských změn. Nastolení demokratické vlády knížete Lvova a později Kerenského bylo správným krokem, který však nepočítal s možností, že se objeví skupina šílenců, pro které bude lidský život méně než mávnutí ruky.

Líbivá hesla o vládě lidu, o rozdělení půdy atd. na zbídačelé obyvatelstvo nejspíše zpočátku zabíralo, takže se dařilo utajovat masové popravy odpůrců režimu. Leninovi nedělaly žádné vrásky ani výčitky svědomí zběsilé popravy, které staří bolševici zpočátku považovali za nepřípustné.

„Copak lze dělat revoluci bez poprav?“ bylo jeho krédo. Jeho mozek, v té době již nepochybně zasažený syfilidou, už nebyl schopen uvažovat v lidských dimenzích. Kulka do hlavy jako odpověď na jiný názor se stala jakousi bolševickou tradicí, kterou posléze dokonale rozvinul Gruzínec Džugašvili. Tomuto pánovi se podařilo vyšperkovat tento společensky úchylný směr do dokonalosti, neboť jeho revoluční souputníci, vedení na smrt, jej těsně před výstřelem do týla ještě chválili.

Celých zmíněných 105 let dějin Ruska je obdobím katastrof. Zmíněná bída za cara byla vystřídána ještě větší bídou pod vedením kremelské smečky. Hladomor na Ukrajině, tehdejší obilnici Ruska, kterému padlo za oběť dle nejstřízlivějších odhadů asi 5 miliónů lidí a doložený kanibalismus byl vystřídán vyvražďováním Tatarů, Poláků, Židů, duchovních, respektive všech, které Gruzínec považoval v danou chvíli za kohosi, komu nelze věřit. Do své smrti v roce 1953 stačil usmrtit prakticky všechny své staré spolubojovníky /což bylo snad jedinou historickou spravedlností/, před válkou nechal vystřílet velitelský sbor, což mělo za následek naprosto tragický začátek napadení SSSR Němci, kdy nebyl nikdo, kdo by byl schopen aspoň bazální strategie.

Po válce už Stalin podezříval kdekoho a jen jeho smrt na cévní příhodu uchránila od vyvraždění například lékařský stav.

Ani jeho následovníci se nechovali nějak láskyplně. Byly sice ukončeny masové popravy, z gulagů se vrátilo torso přeživších, ale režim si stále držel svou hegemonii a své odpůrce zavíral do psychiatrických ústavů. Nikita Chruščov i Leonid Brežněv považovali střední Evropu za své léno a svým satelitům umožňovali pověstnou „omezenou suverenitu“. Československo mělo intimní možnost seznámit se s touto „filosofií“ v srpnu 1968. To, že současný vládce Kremlu Putin má podobné uvažování, nemůže nikoho zvlášť překvapit.

Krátké období pokusu o demokracii koncem dvacátého století bylo následně vystřídáno novodobým carismem, jehož svědky jsme v nynější době. Filosofie komunismu – vlastnictví jediné absolutní pravdy a anšlus cizího území – přetrvává v ruském národě dodnes. Masový vrah Džugašvili je hodnocen jako třetí největší Rus v dějinách země. Podstatná část ruského národa volí Vladimíra Putina jako nepochybnou reinkarnaci cara bez niterné potřeby demokracie jako zatím nejlepší formy společenského zřízení. Tento jedinec je etalonem byzantského způsobu vlády – není v zákoně, ani mimo něj, je zcela nad ním, jak píše současný ruský exulant prof. Andrej Borisovič Zubov.

Ona legendární šlupka z kanónu Aurory by neměla být zapomenuta a její ozvěna by měla rezonovat nejen v dějepravných spisech, ale v uších všech, kteří stále věří v ideu beztřídní a absolutně spravedlivé společnosti. Nedávno jakési teze o „vládě lidu“ opět zněly Václavským náměstím. Karl Popper kdysi pravil, že kdo chce na Zemi stvořit ráj, stvoří peklo. Dějiny Ruska za posledních 105 let mu dávají plně za pravdu.

Subscribe
Upozornit na
guest

17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Melišová
1 rok před

Keď sme ešte boli malé, moja kamarátka zo škôlky recitovala na nejakej besiedke k tomuto výročiu a zo stresu spustila: V.I. Lenin…. zasekla sa … potom pokračovala: keď pršalo mrholilo, žabiatko sa narodilo…Odrecitovala a poklonila sa.Ľudia sa smiali.Ale viem,že jej rodičia sa chvíľku báli,aby z toho nemali v práci problémy.

Sona Bulbeck
1 rok před

Stale si pamatam basnicku : Vzdy ked 7.november ukzauje kalendar, v ludzkych srdciach vladne mier,ozyva sa nova jar.“ Ake obludne🙈

Michaela Klímová
1 rok před
Reply to  Sona Bulbeck

„Rudou barvou dneska září sedmička v mém kalendáři…“ :))

Jaroslav Červenka
1 rok před

Skvěle napsané!

Filip Vracovský
Filip Vracovský
1 rok před

Silný text s hororovými prvky, ale jinak se o zvráceném hororu ani psát nedá….

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
1 rok před

Osobně se – jako již dříve – domnívám, že ty věci, které by měly být trestnými činy jsou v našem trestním zákoníku vymezeny dostatečně (vlastizrada, schvalování trestných činů, schvalování genocidy, různé druhy hanobení, pomluva atd.) Možná to někdy drhne s aplikací těchto věcí, ale to je věc policie, státních zástupců a hlavně soudů. Sprosté nadávání lze řešit také. Jedná se ale o spor občanskoprávního charakteru a mělo by to tak zůstat. Protože ale občanskoprávní spor je jistým druhem kalvarie i pro toho, kdo je v právu a musí právo vymáhat, tak jsem toho názoru, že by takovému neoprávněnému sprostému nadávání… Číst vice »

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
1 rok před

Ano, zvojtil jsem to.

Brigita
1 rok před

Uf.. Silné. Děkuji Tomáši

Tomáš Flaška
1 rok před

Moc hezky napsáno.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial