Útoky skřetů spálí všechny lidské ctnosti jako papír

V každé válce jsou pošlapány téměř všechny lidské hodnoty, na které je člověk v dobách mírových tak hrdý. Spisovatel Tolkien o tom věděl své. K jeho příběhu o Společenství prstenu ho inspirovaly bojiště první světové války.

Stejně jako Tolkien, své věděli i vězni koncentračních táborů. Podle jednoho z nich koncentrák spálil všechny lidské ctnosti na popel. Dokonce takový člověk, kterého jeho okolí před válkou považovalo za váženého a čestného, se v boji o kousek chleba dokázal změnit ve vzteklého psa. Není se co divit. O přežití do druhého dne mohla rozhodnout shnilá brambora. Skoro každý byl přinucen okolnostmi vykonat větší či menší čin, na který po válce nebyl hrdý. O to větší obdiv si zaslouží ti, co po návratu domů dokázali pohlédnout do zrcadla.

Z toho důvodu mnozí, kteří měli štěstí a přežili, o svém pobytu v táborech nemluvili. Neřekli nic rodičům, synům, dcerám či rodičům. Trvalo to celou jednu generaci. Až svým vnukům a vnučkám začali své zážitky sdělovat. Možná proto,  že viděli jak svět na všechny hrůzy zapomíná a uvědomili si, že je jejich povinnost všem připomenout, co lidstvo znovu čeká, pokud se nevzpamatuje.

Marnost nad marnost, všechno je marnost…

Video k příběhu plukovníka Karla Brhela, veterána druhé světové války. YouTube.cz

Válka je krutá, protože se v ní, z dosud hlubokého spánku, probouzí všechny zlé vlastnosti člověka. Znásilnění, loupení, zabíjení, to všechno je následkem. Většinou za ním není úchylné bažení po krvi a křiku, ani nenasytnost po majetku. Jde o prostou touhu přežít další den. Trvá-li tato doba dlouho, vojákovi po návratu domů stres a adrenalin chybí. Cítí se osamělý, protože jeho okolí mu nemůže rozumět tak, jako jeho spolubojovníci nebo dokonce nepřítel.

Jsou nejhorší projevy války jako třeba zavražděné děti, znásilněné ženy, výbuchy a střelbou roztrhaní, mrtví či těžkým zraněním znetvoření vojáci?

Možná daleko horší je devastace lidských hodnot, která ničí charaktery všech bojujících stran. Člověk, který projde válkou už nikdy nebude jako dříve. Mnohý podlehne drogám a závislostem, další si zničí vztahy s rodinou a přáteli a jiný si ve svém srdci ponese nenávist, až do konce svých dnů. Válečná zranění na těle a duši se léčí dlouho a někdy se nevyléčí nikdy.

To všechno poznamená a ovlivní celé generace na dlouhá léta. Navenek nemusí být nic vidět, ale uvnitř pod povrchem bublá koktejl odporných emocí ve společnosti. Výsledkem všeho jsou špatné myšlenky, které v dlouhodobém horizontu přináší další a další zlo.

Lidská myšlenka má neuvěřitelnou sílu, protože z ní se tvoří realita.

Proto je potřeba postavit se rozhodně zlu a zastavit všechny skřety, kteří útokem na mír začínají války.

Za každou cenu a co nejdřív.

Psáno pro iDNES.cz

Píseň Válka je vůl zpívá skupina Synkopy. YouTube.cz

Zdroje:

„Marnost nad marnost, všechno je marnost…“ citát použit z Knihy Kazatel  

https://onlineb21.bible21.cz/bible.php?kniha=kazatel

Wikipedie: John Ronald Reuel Tolkien

https://cs.wikipedia.org/wiki/John_Ronald_Reuel_Tolkien

Wikipedie: Pán prstenů

https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1n_prsten%C5%AF_(filmov%C3%A1_trilogie)

YouTube.cz: Trailer k filmu Tolkien.

https://www.youtube.com/watch?v=_VcKF82unj8

Náhledová fotografie použita z Pixabay.com:

https://pixabay.com/cs/photos/ukrajina-vlajka-chlape%c4%8dek-zni%c4%8den%c3%ad-7068221/

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Melišová
2 let před

Všetko čo píšete je vlastne v duchu toho citátu, čo ma hneď zaujal na Vašom profile: „Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině“.  A to je vzácne, díky.

Sona Bulbeck
2 let před

Jak pravdive…dekuji…

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial