Čapí hnízdo jako never ending story

Státní zástupce  Jaroslav Šaroch obžaloval poslance Andreje Babiše z dotačního podvodu, týkající se farmy Čapí hnízdo. Dožijeme se finále?

Mám za to, že se v České republice nenachází ani jediný občan věku 18+, který by nikdy neslyšel o farmě s tímto poetickým názvem. Do vínku dostala punc dotačního podvodu, za nímž stál majitel Agrofertu, pak ministr financí, posléze ministerský předseda a nyní poslanec a hlava hnutí ANO pan Andrej Babiš.

Občané byli svědky, jak v přímém přenosu při jeho otevírání označil onu farmu za svůj nejlepší projekt, aby posléze ztratil paměť, kdo že je to majitelem. Ta se mu nečekaně vrátila při hodinu a půl trvajicím plamenném parlamentním projevu, v němž nechyběl mýtický zlosyn Kalousek a mnoho dalších, kteří mu nic nepřejí, aby v samém  závěru sdělil, že majiteli Čapího hnízda jsou jeho děti. Další eskapády s majitelem Babišem mladším, jeho výlet s doprovodem mimo ČR na Krym a prvotní výpověď ve Švýcarech se ještě z paměti tak úplně nevytratila.

Zbývá několik otázek.

1. Jaké nové důkazy nalezl státní zástupce Šaroch, aby podstatným způsobem změnil svůj náhled na celou kauzu, když v době ministerského předsedy Andreje Babiše po dlouhých odkladech celou kauzu odložil? Pevně věřím, že nehraje žádnou roli fakt, že pan Babiš už není v čele vlády a že nové důkazy jsou neprůstřelné.

2. Proč v České republice musí trvat trestní řízení tak dlouho, až se prakticky vytratí jeho smysl? Všichni víme, že trest za zločin je nejúčinnější, pokud je vykonán co nejdříve po jeho spáchání, vyšetření a vynesení pravomocného rozsudku. Odklady na mnoho let působí jakési vyblednutí celé kauzy, společnost ztratí zájem a viník často začne působit jako oběť justiční zvůle, kterou kdosi pronásleduje a nikdo už neví proč.

3. Bude rozsudek první instance vynesen v krátké době? Jistě lze očekávat, že se přinejmenším jedna strana odvolá a případ bude předán vyšší instanci, kde se celá šaráda bude opakovat až k soudu nejvyššímu. Dožijeme se my, šedesátníci + pravomocného výroku soudu,proti němuž již nebude odvolání? Kauza Rath je mementem ( ikdyž nakonec s jednoznačným koncem).

Budeme jistě svědky prohlášení, že jde o jakousi věc z dob pleistocénu,  o které už není třeba mluvit, že jde o nechutnou politickou kampaň (všichni přece víme, že každý trestní stíhání aktivního politika je vždy politickým útokem a nikoli podvodem či krádeží), jistě i Marek Prchal uvede svůj tým do stavu nejvyšší pohotovosti a překvapí nás nějakým zásadním krokem, v němž se dozvíme, že jeho šéf je zcela nevinen.

A možná celá kauza vyšumí ve světle současných událostí, které jakési Čapí hnízdo přehluší svým významem a závažností. Což by ale nebylo pro naši zem dobrou zprávou.

Subscribe
Upozornit na
guest

5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alejandro Azamedo
2 let před

Bohužel vymahatelnost práva je mizerná, rychlost justice tristní a výše trestů v naší zemi směšná. To tvrdím jako někdo, kdo už k soudu vedl a odváděl desítky či stovky obviněných. Tyto pojmy nabírají na zvířecí velikosti tím, jak se čím dál víc adorují zmetci ve společnosti. Nemůžu nikomu radit ani jej svádět k tomu, aby si svý účty s někým srovnal mimo záznam, ale aby se řídil platným právním řádem, jen doufám v to, že nikdy nebude ublíženo nějakou osobou mým blízkým či dokonce mým dětem – vzhledem k mým zkušenostem bych asi neobtěžoval naše soudy a nestrpěl u dotyčného… Číst vice »

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
2 let před

On je tu ještě jeden rozměr:

Prezidentem republiky může být zvolen občan, který má právo volit a dosáhl věku 40 let. V České republice je funkční období prezidenta 5 let. Nikdo nemůže být zvolen více než dvakrát za sebou, zvolen také nemůže být občan, který byl potrestán za velezradu nebo za hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku

Trest za Čapí hnízdo není trestem za velezradu ani hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. Babiš je už jen poslanec (kromě svého postsavení v ANO). Zdá se, že i kdyby vyl odsouzen, tak ho úspěšné zvolení prezidentem může teoreticky vytáhnout i z vězení.

Hana Rybnická
Hana Rybnická
2 let před

Jenže zvolit takového člověka prezidentem není nic než hanba pro celý národ. Prezidentem má být člověk vysokých morálních hodnot – tečka.

Hana Rybnická
Hana Rybnická
2 let před
Reply to  Hana Rybnická

ostatně státní zástupce také ….

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
2 let před
Reply to  Hana Rybnická

To máte jistě pravdu a já nejsem s vámi v rozporu, ale já jsem ani pana Zemana nepovažoval při jeho volbě prezidentem za morální vzor a člověka vysokých morálních hodnot. Proto z toho mám jisté obavy. Úvahy o hanbě národa tady nepomohou. Chce to šikovnou politiku, aby se nám na tom postu pan Babiš najednou neobjevil. Nejsem si jist, zda Babišovi více pomůže u jeho současných i budoućích sympatizantů (a že ANO, SPD, KSČ a jiní jich v současné době nemají málo) případné zproštění viny v dané věci nebo gloriola rádoby mučedníka. Měl by být odsouzen, ale doba je a… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial