Procházka městem Odry, aneb po stopách husitů

Není v Poodří a asi ani v celém Moravskoslezském kraji místo, které by bylo dodnes hmatatelně spjato s historií husitských válek, jako město Odry a jeho okolí. Proto mi to nedá a začínám s poznáváním krás Oder u husitské bašty v jedné z bočních uliček nedaleko náměstí. Místo, kde stojí část původního opevnění z patnáctého století, doslova voní středověkem. Nebo nějakým starým městečkem, kde se zastavil čas. Jak je možné, že asfaltová silnička najednou přechází v kamennou dlažbu? Jako kdyby i asfaltéři cítili, že staré dobré věci se prostě do asfaltu nezalévají.

Když se zastavíte a zapnete fantazii, dojde vám, že domy okolo vypadají asi podobně, jako v době husitských válek. Zdi domů kopírují dávné opevnění města. Dokonce i balkon jednoho z domů je asi přesně tam, odkud obránci metali kameny a stříleli šipky ze svých kuší na nepřátelská vojska plížící se obrannými příkopy. Domy, či spíše hradby, musely být právě tak vysoké, aby z nich bylo vidět až dolů, do příkopů pod hradbami. I člověk, který vládne jen špetkou fantazie, si dovede vybavit, jak hradba pokračovala dál a chránila celé město.

Právě tady se zachovala i bašta, o které se píše v průvodních Moravskoslezským krajem. Pokud si pod pojmem „bašta“ představujete nějakou věž, tak tato bašta je spíše bouda, budka. Půlkruhová stavba vybíhá mimo hradební zdi a je jasné, že ze střílen mohli husité dokonale kontrolovat příkop pod hradbami. Dnes je bašta pidimuzeem starých lahví a výrobků středověkých cihelen. Cítit je tu ředidlo, což je prý pozůstatek doby, kdy tady místní malíř měl svůj ateliér. Bašta je vzpomínkou a dokladem doby, kdy Odry dobyla husitská vojska. Husité v Odrách zřídili centrum svého hnutí, poté, co město v roce 1427 ovládl husitský hejtman Jan Tovačovský z Cimburka. Pobýval zde dokonce litevský kníže Zikmund Korybutovič, který zde vyjednával pomoc pro boje ve své zemi. Odry husité opustili až po prohrané bitvě u Lipan.

Další připomínku husitské doby najdete na kopci u Pohoře nedaleko Oder. Na kopci stojí replika strážní věže, kterou husité používali k obraně měst. Stojí za to sem dojít a vystoupat až na vyhlídkovou plošinu, odkud je famózní výhled na Lysou horu v Beskydech i na Praděd v Jeseníkách. Svou tradici si připomínají Odry i ve svém městském znaku. Je na něm vyobrazena přesně ta věž, na kterou můžete vyjít právě na kopci u Pohoře.

Kde se vzala, tu se vzala – středověká bašta. Stavba z husitských dob je ten bílý domeček v pravé části fotografie.

Kostel v Odrách

Rozhledna na kopci u obce Pohoř. Odry se za svou husitskou minulost nestydí…

Kašna na náměstí 

 

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Odry občas projedu na kole, Nikdy jsem si té bašty nevšiml. Většinou pak jedu horskou prémii na Dobešov. Na pohořské rozhledně jsem nebyl, dík za tip

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial