Normalizace české politiky

Název blogu není ironií, právě naopak. Okolo půlnoci z 19. na 20. ledna 2022 odstoupil ze své funkce poslanec Farský za STAN. Bylo to na doporučení jeho strany a samozřejmě i vlivem mediálního tlaku

Od samého začátku šlo o velmi nešťastný krok. Pan Farský již před volbami do parlamentu věděl, že nebude půl roku fysicky přítomen v České republice. Je ve svém volebním obvodu nesmírně populární, získal mnoho preferenčních hlasů, je mediálně známý a jeho vystoupení jsou klidná a věcná.

O to více udivuje, že si nebyl jako nepochybně inteligentní muž vědom toho, co nastane v okamžiku sdělení, že odjede na stáž do USA a fakticky nebude vykonávat svůj poslanecký mandát. Že se stane objektem oprávněných útoků a to mimo jiné i od těch, kteří – jak je v naší zemi od jisté doby zvykem – „nikdy neodstoupím, pamatujte si to, nikdy“. Že bude napadán jedinci, kteří mají na svém vývěsním štítu průšvihy, jež by v normální zemi znamenaly okamžitý stop nejen v parlamentní lavici, ale v politice vůbec.

Pan Farský chvíli dribloval, chtěl obrazně sedět jedním zadkem na dvou židlích, což jak známo, jde jen velmi obtížně. Nakonec se zachoval správně, složil mandát a bude se realizovat tam, kam jej srdce táhne a kde nejspíše vidí pro svůj profesní život větší perspektivu. Udělat to nemusel, jak známo, poslance strana odvolat nemůže, i když je třeba ze strany, za níž kandidoval, vyloučen. V hnutí STAN existuje cosi, co lze pracovně nazvat „samočistící mechanismus“. Že mnohem důležitější než osobní prospěch je pověst strany, respektive hnutí. Je docela možné, že pro část voličů bude tato událost důvodem, proč ji bude při příštích volbách preferovat před jinými stranami, kde se usídlili nezničitelní kmotří, kde jsou voleni třeba do Senátu jedinci, kteří jej navštívili za celou dobu mandátu pouze jednou (zemřelý František Čuba).

Panu Farskému se sluší poděkovat, že nakonec učinil toho rozhodnutí a malým kouskem přispěl k zmíněné normalizaci naší politické scény. Nelze předpokládat, že tak učiní i ti, kteří jsou trestně stíháni, ti, kteří jsou omočení v roztodivných kauzách, které se v naší zemi kupí do štosů, v nichž ty jen trochu níže už nikoho nezajímají. Ale je to jistý krok správným směrem, který poctivý volič, prostý fanatické oddanosti, možná ocení.

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Melišová
Jana Melišová
2 let před

Ja Vám želám, aby sa Vaši politici poučili z diania na našej politickej scéne… Dík za blog a rozšírenie prehľadu o dianí u Vás.

Hana Rybnická
Hana Rybnická
2 let před

Pane autore, je to samozřejmě neobvyklé, co právě zvolený poslanec otevřeně opustit sněmovnu na půl roku ovšem říká se, že výjimka potvrzuje pravidlo. Pan Farský by zajisté po půl roce přinesl hromadu zkušeností, která by zajisté poslanecké sněmovně mohla být ku prospěchu. Zaráží mne ta nemožnost, věc organizačně vyřešit, třeba nějakým dočasným zastoupením (ve sněmovně) a ta nenávist, která čiší z těch komentářů. Připadá mi to dost zapšklé.

Matějovský
Matějovský
2 let před

co jste říkal nové aféře angličtina? oni se dva tři roky smějí Schillerové, a pak dámy Černochová s Langšádlovou předvedou akorát sorry? To jim fakt nedojde, že tohle téma si novináři nenechají ujít? To dodávání munice Anofertu, jak píšete, je pro mne nepochopitelné. Osobně tedy považuju znalost angličtiny u ministra za marginální téma, co si budeme namlouvat, nakonec ty tlumočníky mají všichni, ale dva roky se prsit, jak budou jiní a pak vyloženě podcenit tuhle situaci, to je diletantismus.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial