Kultura neodstoupení

„Nikdy neodstoupím, pamatujte si to, nikdy“. Ano, pamatujeme si výrok předsedy hnutí ANO pana Andreje Babiše, který tak zavedl v našich geografických podmínkách nový kulturní prvek.

Politika je těžké řemeslo. Pokud bych výjimečně použil bonmot současné hlavy státu, tak „pro politika platí presumpce viny“ ( zde si však nejsem jist, zda-li pořád ještě platí, což se při znalosti českých poměrů nedá spolehlivě vyloučit ).

Někteří z pamětníků si možná ještě vzpomenou, Jan Kalvoda resignoval na své politické funkce z důvodu neoprávněného používání titulu JUDr., anžto byl „pouze“ magistrem práv. Rozdíl mezi oběma tituly závisí jen na složení jedné rigorosní zkoušky, což by pro právníka jeho kalibru nebyl zásadní problém. Pokud by tak někdo učinil dnes, vyvolal by všeobecný údiv a byla by to nejspíše indikace k psychiatrickému vyšetření.

Stanislav Gross, předseda vlády, byl i přes své líčení o křišťálově čistém původu svých peněz nakonec přinucen k odstoupení pro nejasný původ jednoho miliónu korun. Jednoho miliónu, což dnes pro jedince, kteří se pohybují v politice, částka mimo jejich vnímání. Představa, že by Policie ČR a její detektivové zahajovali podrobné vyšetřování pro tento obolus u některé ze známých vládních či sněmovních tváří, patří do moderní červené knihovny.

Petr Nečas, jenž nebyl schopen ve svém středním věku bezpečně ovládat své hormonální bouře a rozparek kalhot, odstoupil z funkce předsedy vlády. Že by dnes někdo, kdo má milenku urvanou z řetězu, jež se nechá zahrnovat milodary petentů v podobě kabelek, považoval tuto skutečnost za natolik závažnou, aby se definitivně vytratil z politické arény, je rovněž nejspíše jen v rovině literárních úvah již zmíněné červené knihovny či spíše sci-fi.

Nyní je v centru dění jedinec, momentálně ještě v pozici ministra zdravotnictví (psáno dne 21.5.2021 v ranních hodinách), který vzdor své vzdělanosti a profesní kariéře nechápe rozdíl mezi majetkovým a daňovým přiznáním. Trpí – jistě selektivní – poruchou paměti, z níž se vytratí informace o vlastnictví několika desítek nemovitostí a jež – po novinářské intervenci – se opět zázračně zresuscituje do konkrétní podoby. Stejně je tomu pravděpodobně i s některými příjmy v rámci své soukromé kliniky. To, že by viděl jako nemravný pronájem jím vlastněných budov nemocnici, které právě šéfuje, je už nejspíše mimo jeho rozlišovací schopnost.

Můžeme si být téměř jisti, že Petr Arenberger sám o vlastní vůli neodstoupí. Má totiž před sebou velký vzor a na paměti historický výrok „nikdy neodstoupím, pamatujte si to, nikdy“. Jeho současný šéf rovněž nechápe, že být předsedou vlády a přihrávat si dotace ať už pocházejí odkudkoli do vlastní kešeně, je prostě střet zájmů bez ohledu na to, jestli prohlásí Agrofert za něco, co mu nepatří. ( je třeba připomenout zapomětlivým, že Čapí hnízdo v majetku pana Babiše jednou bylo a pak zase nebylo atd.).

Panu Andreji Babišovi už zůstane navždy primát instalace nového kulturního prvku v naší zemi a tím je neodstoupení z jakýchkoliv důvodů. Dostáváme se tak na úroveň zemí, kde je již úplně jedno, co politik dělá, při čem je přistižen a co kdy prohlásí za nehoráznost či rovnou pitomost. Že se tak dostáváme na úroveň rozvojových či spíše zaostalých zemí, je smutným výsledkem této nové kultury.

Subscribe
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Jeřábek
3 let před

On za to ale vůbec nemůže, to ta jeho nezkušená účetní. Od dermatologa přece nikdo nemůže očekávat základní orientaci v těchto věcech, stejně jako od fotbalisty, aby se uměl vyjadřovat alespoň na úrovni prváku na střední. A co se týče jeho šéfa, to je jasná eurounijní kampaň. Všichni proti němu jdou, on do té politiky nakonec ani nechtěl. A kdo je proti, je jasný pirátovec a feťák!  Říkal jeden chlápek, jaké to bylo, když před pár lety odkudsi letěl domů přes Německo, a jakmile přeletěli naše hranice, všude žluto. Ono je opravdu někdy třeba dívat se na věci z výšky… Číst vice »

Pavel Jeřábek
3 let před

:DD

Vladimír T. Gottwald
3 let před

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial