Starý muž a mladá žena

Bývá to zvykem. Muž, zejména ten starší a zkušenější, ví, jak se chovat k ženě.

V našem prostředí i přes postupující snahy o genderovou rovnost, je hodnocen lépe ten muž, který se chová k ženám galantně. Zvedne se, když žena přistoupí ke stolu, pomůže ji z a do kabátu když přijde do místnosti, uvolní místo v autobusu, podrží dveře, aby mohla projít jako první atd.

Stále je to jakýsi normativ, který se mladý muž během dospívání osvojuje, aby v pozdějším věku měl tyto zvyky pevně zakořeněné, že o nich nemusí ani uvažovat. I žena, jakkoli otrlá, kvituje ony projevy mužské galantnosti s povděkem a to nikoli proto, že o tom psal pan Špaček, ale jako hezké gesto úcty k ní.

V neděli 25.4.2021 jsme byli svědky, že ony nepsané, ale velmi dobré návyky nemusí platit vždy a všude. Dokonce ani tam, kde by to člověk předpokládal jako absolutní normu. President státu v rozhovoru s mladou redaktorkou používal výrazy, které jsou nemístné, obhroublé a ponižující.  Využil svého postavení jako hlavy státu, aby z redaktorky, jejíž dotazy nebyly nemístné, ale naopak velmi přesně strukturované, se snahou upřesnit některé věty, jež byly Milošem Zemanem proneseny jako úvodní projev k národu v kauze Vrbětice, udělal hloupou slepici.

Je zvláštní, že starý muž potřebuje své ego presentovat podobně nevhodným a urážlivým způsobem, který patří spíše do prostor nízké cenové skupiny, kde je obsada již pod vlivem návykové látky. Nutno poznamenat, že redaktorka celou situaci zvládla velmi dobře. K jejímu postoji však chyběl jediný krok. A tím by bylo ukončení rozhovoru z její strany, třeba v půlce věty hlavy státu a odchod. Sebeúcta je statkem, který by si nikdo a nikdy za žádných okolností neměl nechat vzít. Třeba příště.

 

Subscribe
Upozornit na
guest

8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír T. Gottwald
3 let před

Vynechal jsem to, ten pán si víc než mou ignoraci nezaslouží. A tenhle příspěvek budiž tedy výjimkou!
 comment image

Jan Šik
3 let před

Víte, co je na tom nejhorší? To je přesně voda na mlýn všem těm malým domácím a pracovním hulvátům, kteří šikanují a ponižují ženy. Když on, tak proč ne oni. Škoda, třeba se jednou najde žena, která se mu vzepře a dá tak jiným ženám taky vzor.

Bohunka
3 let před

Nedívala jsem, protože tenhle buran, jak říká David, je pro mě absolutní spodina. Nemůžu ho vidět, ani slyšet, dokonce ani číst cokoliv, co vyblil z huby. Fuj.

Martin Přibyl
Martin Přibyl
3 let před

Přesně tam ho vidím taky.

David Vlk
3 let před

Je to drban.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial