Starý muž a mladá žena

Bývá to zvykem. Muž, zejména ten starší a zkušenější, ví, jak se chovat k ženě.

V našem prostředí i přes postupující snahy o genderovou rovnost, je hodnocen lépe ten muž, který se chová k ženám galantně. Zvedne se, když žena přistoupí ke stolu, pomůže ji z a do kabátu když přijde do místnosti, uvolní místo v autobusu, podrží dveře, aby mohla projít jako první atd.

Stále je to jakýsi normativ, který se mladý muž během dospívání osvojuje, aby v pozdějším věku měl tyto zvyky pevně zakořeněné, že o nich nemusí ani uvažovat. I žena, jakkoli otrlá, kvituje ony projevy mužské galantnosti s povděkem a to nikoli proto, že o tom psal pan Špaček, ale jako hezké gesto úcty k ní.

V neděli 25.4.2021 jsme byli svědky, že ony nepsané, ale velmi dobré návyky nemusí platit vždy a všude. Dokonce ani tam, kde by to člověk předpokládal jako absolutní normu. President státu v rozhovoru s mladou redaktorkou používal výrazy, které jsou nemístné, obhroublé a ponižující.  Využil svého postavení jako hlavy státu, aby z redaktorky, jejíž dotazy nebyly nemístné, ale naopak velmi přesně strukturované, se snahou upřesnit některé věty, jež byly Milošem Zemanem proneseny jako úvodní projev k národu v kauze Vrbětice, udělal hloupou slepici.

Je zvláštní, že starý muž potřebuje své ego presentovat podobně nevhodným a urážlivým způsobem, který patří spíše do prostor nízké cenové skupiny, kde je obsada již pod vlivem návykové látky. Nutno poznamenat, že redaktorka celou situaci zvládla velmi dobře. K jejímu postoji však chyběl jediný krok. A tím by bylo ukončení rozhovoru z její strany, třeba v půlce věty hlavy státu a odchod. Sebeúcta je statkem, který by si nikdo a nikdy za žádných okolností neměl nechat vzít. Třeba příště.

 

4.8 13 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír T. Gottwald
10 dní před

Vynechal jsem to, ten pán si víc než mou ignoraci nezaslouží. A tenhle příspěvek budiž tedy výjimkou!
 comment image

Jan Šik
10 dní před

Víte, co je na tom nejhorší? To je přesně voda na mlýn všem těm malým domácím a pracovním hulvátům, kteří šikanují a ponižují ženy. Když on, tak proč ne oni. Škoda, třeba se jednou najde žena, která se mu vzepře a dá tak jiným ženám taky vzor.

Bohunka
10 dní před

Nedívala jsem, protože tenhle buran, jak říká David, je pro mě absolutní spodina. Nemůžu ho vidět, ani slyšet, dokonce ani číst cokoliv, co vyblil z huby. Fuj.

Martin Přibyl
Martin Přibyl
7 dní před

Přesně tam ho vidím taky.

David Vlk
11 dní před

Je to drban.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial