Jaderná bezpečnost a ruský poskok na Hradě

Správně by asi mělo být napsáno bezpečnost České republiky a její opak na Pražském Hradě. Nebo spíše zrádce na Pražském Hradě.

Neexistuje snad na světě stát, kde by jeho nejvyšší představitel tak okatě a veřejně vystupoval proti zájmům vlastní země. Je veřejným tajemstvím, že pro Rusko jsme oblastí zvýšeného zájmu. Počet jeho „diplomatů“ u nás nemá ve světě také obdobu. Snaha vrazit klín do NATO nebo EU je dlouhodobá. Stejně tak Čína by si ráda prosadila své zájmy i u nás. Jak to pak končí vidíme na mnoha zemích třetího světa, které se už z čínského chomoutu vymanit prostě nemohou.

Dostavba jaderné elektrárny, nebo spíše elektráren je věc potřebná. Byť to mnozí neradi slyší, je to čistý zdroj energie. A s nástupem elektromobility nám ani nic jiného nezbývá. Vzpomeňme si na nedávná prohlášení ruské diplomacie v souvislosti s odstranění pomníku maršála Koněva na Praze 6, či v souvislosti s postavením památníku padlým ruským Vlasovcům. Náš velvyslanec byl volán na kobereček, ruská média, jejich podvratné servery u nás a pátá kolona našich spoluobčanů to do nás šili hlava nehlava. To bylo naštěstí to jediné, co mohli dělat.

A teď si představme že tu máme od ruské strany rozestavěnou jadernou elektrárnu. V nákladech už utopeny desítky miliard, proud zatím nevyrábí žádný a na straně ruského dodavatele se najednou objeví objektivní příčiny, proč to a to nemůže být dodáno v dohodnutém termínu. Případně, že tato část bude dražší, ale samozřejmě že pokud s tím nebudeme souhlasit, tak si jí můžeme objednat jinde (kde? ptám se já). My bychom mohli možná protestovat, i toho velvyslance bychom si mohli pozvat na kobereček. To by ale bylo bohužel to jediné, co bychom mohli dělat.

Vzpomeňme si v této souvislosti na poslední kritiku ze strany Číny na to, když jsme si dovolili poznamenat, že by měla v Hong Kongu dodržovat své závazky. Nebo na její hysterickou reakci na cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Taiwan. Tam zaznělo dokonce i to, že zaplatí vysokou cenu. Dokážete si představit, co by se stalo, kdyby tu u nás měli rozestavěnou jadernou elektrárnu, kde by z té investice nebylo úniku?

Kremrole samozřejmě namítnou, že podobně se mohou zachovat další potenciální dodavatelé z USA, Jižní Korey nebo Francie. Opravdu? Byla nějaká diplomatická nóta nebo výhrůžka ze strany USA když jsme jim tu třeba zakázali postavit (obranný!) radar v Brdech? Nebo že by dokonce došlo k nějakému zhoršení vzájemných vztahů?

Nevzpomínám si na jakoukoliv podrážděnou reakci ze strany Francie či Jižní Korey vůči nám, ať už by šlo o cokoliv.

A to je právě to, čemu se říká národní bezpečnost. To je to, na co správně upozorňuje BIS a za což je naším moudrým panem prezidentem dehonestována, a její ředitel pomlouván byť si ho cení mnoho spojeneckých zemí a byl v zahraničí i vyznamenán. Stane se, že jedinec klidně zradí celek, aby si sám přilepšil. Ale aby prezident zradil vlastní zemi v jakémkoliv malicherném soukromém zájmu, to je opravdu světová rarita.

Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Linhart
Tomáš Linhart
10 měsíců před

Pravda a nic než pravda. Přepadá mne občas čiré zoufalství, člověk nemůže dělat nic.Občas se jeden snaží něco napsat jako comment pod nějaký weblog, v poslední době ale mne soudruzi cenzoři na idnes vymazávají, což již mne přestává bavit Navíc přece jen je to jen mafra, tak co se divit, odpovídají tomu i mnohé příspěvky mnohých diskutujících. Zde toto asi nehrozí, protože se názorově asi nebudu lišit od správců a hlavně zde, domnívám se, převažuje logické uvažování. V těchto dnech přistupuje další zločin hradního hydroxyla (sorry ale normálně jej označit mi nějak nelze…), a sice požadavek na BIS. Ani v… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
11 měsíců před

Je to čiré zoufalství. Tak nějak čekáme, až ten čínský emisar skončí buď svůj mandát, nebo dříve zásahem Prozřetelnosti. Každopádně zůstane etalonem toho nejodpornějšího, co tam v našich novodobých dějinách sedělo.

Tomáš Linhart
Tomáš Linhart
10 měsíců před

Dokonce bych dovolil si přirovnat jej k existencím z dějin ne úplně novodobých, tedy řadím jej již na úroveň gottwalda, husáka, klause, bilaka a podobných. Pokud námitka, že zatím vrahem není, asi ne, ale to jest díky době a ne jeho blahosklonnosti. Nakonec, známe kauzu novinářky Sabiny Slonkové, nevěřím, že o akci srby hradní hydroxyl nevěděl. Takže samozřejmě s Vámi souhlasím.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial