Do koronavirového marasmu se propadáme stále hlouběji

Ale vládní kapela chlácholivě hraje stále dál. V podstatě se nic vážného neděje, akorát nám hranice zavírá kdekdo. Vzpomeňme si jak to začalo.

Epidemie vypukla na jaře v severní Itálii. Ve zdejších fabrikách totiž pracuje hodně čínských dělníků, kteří to sem zřejmě přivezli. Čína za podpory světové zdravotnické organizace (WHO) vše tutlala a tak v Itálii nikdo nic netušil. A v té sladké nevědomosti se odehrál zápas ligy mistrů italského Bergama se španělským klubem (teď už nevím jakým), s kterým přileteli desetitisíce fanoušků ze Španělska. A malér byl na světě a měli jsme dvě nejpostiženější země v Evropě.

A teď to přišlo. Náš premiér si nezapomněl přisadit, že Itálie to nezvládla a my to zvládli, protože jsme zadusili ekonomiku v hodnotě půl giga korun českých. Hřál se na výslunní reflektorů. Občas něco vypustil ministr zdravotnictví Vojtěch, jehož opatření se nesetkala s podporou veřejnosti, tak je premiér v přímém přenosu hned zařízl. Tohoto chaosu měl dost už i vládní epidemiolog Maďar, který za sebou prásknul dveřmi. A ukazuje se, že pravdu měl zjevně on.

Premiér se hájí, že vyslyšel přání veřejnosti na rozvolňování opatření. To je pravda. Lidé si přeci volí takové představitele, kteří jim nejvíce vyhovují. A Andrej Babiš chtěl vyhovovat maximálně. Jenže správný státník se pozná podle toho, že zavede opatření nepopulární. A ještě větší státník se pozná podle toho, že lidem ta nepopulární opatření dokáže vysvětlit, zdůvodnit a lidi přesvědčit že je to potřeba. V případě Andreje Babiše tak nehovoříme o státníkovi, ale o populistovi.

Populismu jde dál s fraškou rozesílání roušek důchodcům, které jsou rozbalené, bůh ví jak a kým balené a poštovné má asi hodnotu toho nákladu. Nebylo by bývalo lepší důchodcům rozeslat voucher na roušky za poštovné obyčejného dopisu, na jehož základě by si roušky vyzvedli v lékárně, hygienicky zabalené a odborně skladované?

Populismus premiéra jde ještě dál a zubynehty se brání vytvoření krizového štábu, protože by zase zmizel z televizních kamer. A tak čas tiká a účet roste. Ale Andrej Babiš věří, že mu to zachrání volby. Za jakou cenu? To ho vůbec nezajímá. Až se bude na podzim zase skládat účet, tak bude ve Sněmovně stejně jako dnes tvrdit, že to přeci nebylo v jeho kompetenci, ale v kompetenci ministra zdravotnictví. Obávám se, ale že mnoho jeho voličů to už bude pozorovat z nemocničního lůžka, nebo dokonce vůbec. S nimi ale bohužel i mnoho jeho nevoličů.

A tak je v té Itálii, které se tak vysmíval, a která to nezaviněně odnesla asi nejvíc, dnes mnohem bezpečněji než u nás.

Tak na odlehčenou ještě pát obrázků z mého zdejšího pobytu.

Padova má asi 212000 obyvatel. Je zde sídlo university, která je jedna z nejstarších na světě. V centru města, stojí středověký soudní palác, Palazzo della Ragione. Zasedací síň v horním patře je 81,5 m dlouhá, 27 m široká a 24 m vysoká, stěny jsou pokryty freskami z 15. století.

Roušky jsou všude. Na ulici část, na trhu všichni.

Kapitalismus v plné parádě. I nabídka roušek musí být pestrá, obsáhlá, ale hlavně rychlá.
Jediné, co jsem na místním orloji pochopil byl náš čas na vnějším ciferníku s římskými číslicemi. Jinak mi nic smysl nedávalo.

Nádvoří univerzity je volně přístupné a výzdoba stojí za to.

Soudní síň vám svými rozměry a monumentálností vyrazí dech. A musíte myslet na to, že je to stavba skoro půl tisíciletí stará.

I tady má ten rudý mor své podhoubí.

Benátkách už asi není potřeba psát vůbec nic. Tak několik už totálně a notoricky známých pohledů.

Opravdu zde není nával turistů. Procházka je více než příjemná.
Dostaneme se i na střechu kostela sv. Marka, kam to nikdy dříve pro nepředstavitelné fronty u vchodu nebylo možné.

Dóžecí palác.

Ceník sice pevný, ale smlouvání možné. Vyvěšeno 80 Euro za půl hodiny. 60 usmlouváte jak nic.

Na velkou vodu jsou stále připraveni, skoro na každém rohu.

Mňam.
Siesta.
Tak zase příště a ciao.

Subscribe
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
David Moravec
3 let před

Fajn výlet, ten gondoliér s mobilem je dobrý 🙂

Vladimír T. Gottwald
3 let před

Dík! Móc milý fotky! Jmenovitě třeba ten siestující gondoliér a houslistky a balustrády a frajeři, co mydlej do zvonu… a vůbec! – A taky orologio astrario di Padova, a to trochu závidím, byl bych býval ten orloj rád prozkoumal, ale když jsem se tam motal, teprve chystali opravu.
👍
A o tu covidsterii se hádat nebudem, vždyť vychází slunce a ráno voní babím létem!

Tomáš Vodvářka
Admin
3 let před

Dík za fotky a přeju krásnou dovolenou. Je fakt, že vidět v sezóně poloprázdné náměstí u sv Marka je unikátní. A žádná fronta na střechu kostela? Nevídáno…
Stran viru, nikde se už o Číně jako generátoru vzniku Covid19 nemluví, tak nějak se pomíjí možné hrátky s virem, který unikl…..svět řeší, jak napravit průser, který vznikl v Číně a která jej za něj odpovědná a která se k němu vůbec nehlásí….fajn víkend.

Bohumil Michal
Bohumil Michal
3 let před

Státník se pozná taky podle toho, že sám jde příkladem. Babišovo: na dovolené zůstaňte doma, čau lidi, zdravím z Kréty je naprosto demoralizující. Jak potom někdo může chtít po lidech, aby v letním parnu nosili náhubek? A pořád přetrvává chaos v opatřeních: ode dneška ve školách povinné roušky i při výuce, ale oznámí to zase prakticky ze dne na den. Dost to naštve při srovnání třeba s mnohem drastičtějším přístupem v Izraeli: ode dneška mají lock-down na tři týdny (a to přes svátky), ale oznámili to už v neděli. A taky oznámili, jak se bude uvolňovat: jakmile počet nových případů… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial