Už jsme zase lokajové

Tak nám naše rada moudrých – rozuměj poslanecká sněmovna – odmítla veřejně poděkovat Tchaj-wanu za dar v době pandemie. I medici ostrouhají.

Pamatujeme si a nejspíše ještě budeme nějakou dobu pamatovat. Na začátku pandemie poskytla Česká republika Čínské lidové republice dar – vzhledem k počtu jejich občanů symbolický – který měl především humanitární význam.  Teprve později vyšlo najevo, že Čína již od ledna 2020 skupovala po světě roušky a další ochranné prostředky, neboť tušila, že ona věc ve Wu – chanu bude mít větší rozměr a že už to nepůjde řešit zvyklým komunistickým způsobem, tedy zatloukat a mlžit.

Další vzpomínka je noční soirée na letišti, kde naši čelní představitelé děkují panu velvyslanci Číny za první náklad pomůcek, které, jak se později ukázalo, byly buď vysoce nekvalitní, nebo nepoužitelné. Přesto heslo o tom, že pandemie pomine na rozdíl od nerozborného přátelství Číny a nás, zůstalo v podvědomí, stejně jako očekávaná poklona pana Miloše Zemana směrem východním.

Je třeba stále zdůrazňovat, že ony čínské pomůcky jsme nakoupili a to ve srovnání s cenami tuzemských výrobců velmi draze. Nešlo tedy o dar, ale o klasickou obchodní transakci, která byla diktována nutností rychle nakoupit, což vždy zvýhodňuje prodejce a limituje kupujícího. Za obchod se sluší poděkovat, ale jen jednou a nijak servilně. Prodávající své dostal vrchovatě.

Naopak – dary si dávají opravdoví přátelé, kde se nehledí na jeho cenu a na to, co z něj mohou jaksi dostat zpět. Za dary se sluší poděkovat velmi srdečně a hlavně si pamatovat, kdo, co a kdy nám daroval.  Opět se vracím k symbolice výše zmíněné. Tchaj wan se k nám zachoval stejně, jako my k Číně.

Přesto naši vyvolení opět – pokolikáté – symbolicky kopli onu malou zemi do pozadí, otočili se k zády, aby tím provedli velký úklon k Číně a dali tak najevo svou neutuchající náklonnost k zemi,  z níž pandemie vzešla a kde jen díky šlendriánu komunistického vedení došlo k celoplanetárnímu průšvihu se sta tisíci mrtvých.  Doufejme, že si toho svět příliš nevšiml, protože takto se nechová suverénní stát, ale obyčejná lokajská provincie.  Opravdu by mne zajímalo, jestli všichni poslanci ANO (s jedinou výjimkou) byli skálopevně přesvědčeni o správnosti tohoto kroku, nebo jestli se řídili místo vlastním citem pro věc a etikou nějakým fermanem pana Faltýnka.

V době pandemie nastoupili studenti lékařských fakult velmi často do první linie boje s vysoce infekční nemocí.  Tím splnili to, k čemu se při své promoci zaváží – tedy chránit životy svých spoluobčanů.  Jsem na své budoucí kolegy nesmírně hrdý a naplňuje mne to optimismem, že nastupujcí generace lékařů bude mít vedle dobrých znalostí medicíny i dostatečnou etickou výbavu. Jistě by náš rozpočet unesl aspoň symbolickou odměnu těm, kteří museli v igelitových oblecích a maskami na obličeji ošetřovat nakažené, asistovat při odběru vzorků atd.

To, že ani zde poslanci nenašli shodu vyjádřit – opět symbolicky – nějaké poděkování, je dokladem, že naše poslanecká sněmovna se řídí čímsi jiným, než etikou či aspoň basálním svědomím.

Mám strach se ptát, čím nebo kým se vlastně řídí.

Subscribe
Upozornit na
guest

17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ladislav Nádvorník
4 let před

…tak… víc k tomu napsat neumím slušnými slovy…a milion teček sem dávat nebudu…

Vladimír T. Gottwald
4 let před

Nemám zrovna chuť nadávat sprostě, a jinak se k tomu vlezdopekingismu těžko dá cos napsat.
Holt máš podle mého recht.

Vladimír T. Gottwald
4 let před

A to je moudrý!

Emrich Sonnek
Emrich Sonnek
4 let před

Upřímně řečeno nechápu ani to, že na pozadí současné existence dvou korejských a v minulosti i německých států proti vší logice máme předstírat, že vidíme jenom jednu Čínu. To ostatní je důsledkem.

Matějovský
Matějovský
4 let před

Mým symbolem této krize bude dehonestující causa dr Pekarové, kdy to ministerské ucho se zjevným potměšilým, zlým úmyslem oznámilo, že se paní doktorka sama nakazila při odběru systémem odmítnutých lidí a leží na Bulovce na infekčním. Pak jak na tiskovce po provalení této neuvěřitelné lži udělal rohožku Babišovi, který jistě bublal vzteky, že paní doktorka testovala 2,5x levněji než ostatní (jeho) laboratoře.

Matějovský
Matějovský
4 let před

omlouvám se za ten off topic, jen jsem nešikovně chtěl říct, že tady už mě nepřekvapí nic.

Pavel Khail
Pavel Khail
4 let před
Reply to  Matějovský

Asi se jedná o MUDr Soňu Pekovou a ne o předsedkyni TOP 09 Pekarovou?

Matějovský
Matějovský
4 let před
Reply to  Pavel Khail

ano, máte pravdu, díky za opravu

Tomáš Flaška
4 let před

Náš moudrý pan prezident nepoděkoval ani těm studentům, neuvažoval ani o poděkování Tchaj-wanu, ale zato se v podstatě skoro doslova po kolenou plazil (kdyby ho nedrželi) před čínským šuntem za přemrštěnou cenu.

Ti co tady volají po české cestě, soběstačnosti v potravinách, neutralitě ve vojenství, uzavřených hranicích, zároveň s rukama nad hlavou vzývají východní despocie jako své božstvo. A to je to, o co těm Klausů, Okamurům, Zemanů…. jde.

Marián Béreš
4 let před

Najhoršie na tom celom je, že títo poslaneckí kripli (inak sa to nedá nazvať) len reprezentujú voličov, ktorí im tlieskajú…

Michaela Klímová
4 let před

👍

Michaela Klímová
4 let před

Ctrl-C, Ctrl-V :-))

Vladimír T. Gottwald
4 let před

Ano, Mariane, to je to nejděsivější!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial