Svátek Jom Ha-šoa

Na dnešní den připadá svátek Jom Ha-šoa – Den obětí holokaustu. Připadá symbolicky na den tzv. Varšavského povstání v ghettu.Ten den jsou čtena jména mrtvých.

Tento den se čtou v synagogách, ale i na jiných veřejných místech, jména obětí šíleného plánu nacistického režimu, který měl za úkol vyhladit všechno židovské z povrchu planety.

Během let 1939 – 1945 zmizelo z teritoria Evropy odhadem asi 6 miliónů Židů. Zahynuli jak ve vyhlazovacích táborech na území dnešního Polska, tak i na územích dobytých postupující Wehrmacht. Za ní v dalším sledu postupovaly ozbrojené oddíly tzv. Einsatzgruppen, jejichž jediným úkolem bylo vyhledávat a vraždit vše židovské a to včetně nemluvňat. V těchto oddílech působili vedle Němců i příslušníci jiných národů, zejména Ukrajinců a obyvatel Pobaltských republik.

Onoho protižidovského třeštění se často účastnili i prostí obyvatelé, jejich sousedé v městech a vesnicích. Historie zná události v Jedwabnem v Polsku, ale i na jiných místech. Pravda o těchto událostech je dodnes ve zmíněném Polsku velmi traumatická.

Ti zavraždění měli být navždy vymazáni a to včetně vzpomínek na ně.  Nacistická důkladnost ( tedy transport, selekce, zplynování, spálení a rozptýlení popela ) byla uplatňována velmi důsledně. Vzhledem k židovskému rituálu pohřbívání zemřelých s výhledem na vzkříšení po příchodu Mesiáše byla právě ona „anihilace“ opravdovým bestiálním zločinem.

V památníku Jad Va šem v Jeruzalémě je mimo jiné i objekt dětských obětí. V něm hoří jedna svíce, která se odráží v mnoha zrcadlech, takže jsou nespočítatelné. Do ticha tmy čte hlas monotónně jedno jméno dítěte za druhým, těch dětí, které zahynuly při výše uvedeném kolapsu civilizace.

Když byl v roce 1961 dopaden v Argentině Adolf Eichmann a dopraven agenty Mossad k soudu do státu Israel, řešilo se m.j. , jak jej soudit. Tento (nelze psát člověk, neboť nic humánního v něm nebylo) jedinec řídil logistiku transportů z celé Evropy do vyhlazovacích táborů. On sám prokazatelně nezabil jediného Žida. Jedním z návrhů bylo nalézt jednu rozvětvenou rodinu, která byla kompletně celá vyvražděna a uvést ji v rámci obžaloby se všemi jmény.  Protože  skutečnost 6 miliónů mrtvých je natolik nepředstavitelná, že se člověk zdráhá uvěřit, že je něco takového možné. Naopak, představa například třígenerační rodiny s dětmi, bratranci, strýci, tetami atd. je již natolik reálná, že její zmizení je lidskou myslí snáze uchopitelné.

Protože – každý člověk má jméno. Je jedinečnou bytostí se všemi jeho vlastnostmi, schopnostmi, tužbami a osudem a nikdo na světě nemá právo jej o tento jeho dar připravit. Pokud tak učiní, je to zločin ze všech nejhorší. Proto je dobře, že v tento svátek zaznívají jména těch, kteří měl být navždy vymazáni z historie. Jsou čtena jak pro ně samé, tak i pro ty, co chtějí naslouchat a poučit se.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
4 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Matrass
Pavel Matrass
11 měsíců před

Smutné téma, ale moc pěkně napsáno.

Radka Kielbergerová
11 měsíců před

Dobrý večer, věděla jsem , Tomáši, že u Vás článek najdu. Díky a je jako vždy dobrý a přínosný … palec nahoru… Musela jsem na tři dny pryč mimo lidi… jinak bych asi také vzpomněla. Vy tohle okolo čtení jmen umíte líp:) Letos byla moje kamarádka smutná… ale asi nakonec četla jména nouzově podobně jako to píše Jana…Co se týká toho tématu,myslím si, že se k němu stejně vrátím…jinak. Téma Osvětim, čtu tady v diskuzi – mám za sebou, zpracováno i blogem to moje naživo v září…Jo, je to nelehké, ale hodně záleží na průvodci. Kladu si dodnes otázku, jestli… Číst vice »

Daniel Mayer
Daniel Mayer
1 rok před

Hebrejsky se nazývá JOM ZIKARON LaŠOA u’laGVURA – Den památky na holokaust a hrdinství

Daniel Mayer
Daniel Mayer
1 rok před

Hezký článek, jen bych místo slov na konci článku „Proto je dobře, že v tento svátek …“ dal asi příhodnější “ v tento pamětní den…“

Jana M.
1 rok před

Děkuji. I u nás v kanceláři se četlo. Letos tedy nahrávala jména, protože čtení je nahraceno pouštěním…ale zvuk zůstal…a trvá.

Daniela
Daniela
1 rok před

Nepochopitelné, neuvěřitelně, neskutečné smutné. Maminka nás v dětství vozila do Lidic, Terezína….a dodnes mám oči plné slz , když se tato zvěrstva připomínají. Díky, Tome

Emrich Sonnek
Emrich Sonnek
1 rok před

Tomáši, byl jsem tam skoro před padesáti lety a dodnes je to ve mně. Je to o to silnější, že nám dělal průvodce člověk, který tam byl a mluvil i o vlastních zkušenostech.

Dáša Stárková
1 rok před

Děkuji, Tomáši.

Filip Vracovský
Filip Vracovský
1 rok před

Někdy je zlo tak veliké, že ho lidská slova neumí pojmenovat. Díky, zastavil jste mě, pomodlím se.

Ladislav Nádvorník
1 rok před

Díky. Už delší dobu vás beru za něco jako mentora v oblasti židovské filosofie, židovské historie a židovského života obecně, neb – hanebně přiznávám – že jako ortodxnímu a celoživotnímu bezvěrci mi spousta věcí zatím zůstával skryta.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial