Koncentrák Buchenwald XXVII: Spravedlnost pro všechny

Nastal čas zúčtování se zlem. Očekávalo se, že procesy se zločinci z nacistických zařízení přinesou spravedlnost a pocit zadostiučinění všem poškozeným. Spravedlnost funguje. Jen ne tak jak chceme.

Říšský maršál Hermann Wilhelm Göring prý jako první přišel s myšlenkou na zřízení koncentračních táborů. Spáchal řadu dalších zločinů. Patřil k představitelům Třetí říše, založil Geheime Staatspolizei, Tajnou státní policii, tedy Gestapo, jednu z nejhorších nacistických organizací. Velel Luftwaffe a zastupoval Adolfa Hitlera po většinu druhé světové války, proto ho lze fakticky považovat za druhého muže říše zla. 28. dubna 1945 ho zatkli Spojenci a v Norimberském procesu byl 1. října 1946 odsouzen k trestu smrti oběšením. Den před popravou spáchal sebevraždu ampulkou s kyanidem draselným.

Více informací, včetně fotografií, na české Wikipedii:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hermann_G%C3%B6ring

Říšský vůdce SS Heinrich Luitpold Himmler. Ministr vnitra nacistického Německa, šéf gestapa a hlavně organizátor holokaustu. Vybudoval nejhrůznější organizaci v dějinách lidstva: jednotky SS, které totalitní stát používal jako nástroj strachu a smrti. Byl velmi schopným řídícím pracovníkem, který měl pod palcem všechny výkonné složky státní moci. Před koncem války se pokoušel neúspěšně zachránit tím, že poslal 3 500 Židů zvláštním vlakem do Švýcarska, domníval se, že tímto krokem zde získá politický azyl. 21. května 1945 jej zajali britští vojáci. Dva dny jej považovali za bezvýznamného vězně, tak uboze vypadal. Když ho nakonec poznali, spáchal sebevraždu tím, že rozkousl ampulku s kyanidem, ukrytou mezi zuby.

Více informací, včetně fotografií, na české Wikipedii:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Himmler

SS-Obergruppenführer a generál Waffen-SS Theodor Eicke patřil k nejdůležitějším osobám, které ovlivnily podobu a chod koncentračních táborů. Velel jednotkám SS-Totenkopverbände, Strážním oddílům, které je měly na starosti. Šlo o jednu z nejodpornějších nacistických organizací, podle Eickeho o „SS v SS“. Podílel se na jejich vzniku již v roce 1933. Jednotky s muži v černých uniformách a s insigniemi lebky se zkříženými hnáty se rozrostly v roce 1938, později byly reorganizovány na tankovou divizi Waffen-SS Totenkopf.  Eicke zemřel na východní frontě, kde jeho letadlo sestřelil ruský letoun.

Více informací, včetně fotografií, na české Wikipedii:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Theodor_Eicke

SS-Standartenführer Karl Otto Koch zavedl systém, který zformoval a vybudoval nejhorší koncentrační tábory. Šlo o Sachsenburg, Sachsenhausen, Majdanek a zejména Buchenwald. Řídil dozorce SS, členy jednotek SS-Totenkopverbände, naučil je aplikovat fyzické i psychické mučení na vězních. Ve své podstatě byl kriminálník, který okrádal všechny kolem sebe, včetně SS. Přestože patřil k oblíbencům říšského vůdce SS Heinricha Himmlera, nacisté ho zatkli a byl jejich soudy odsouzen a popraven za korupci, krádeže a vraždy. 5. dubna 1945 ho zastřelila popravčí četa v Buchenwaldu.

Více informací, včetně fotografií, na anglické Wikipedii:

https://en.wikipedia.org/wiki/Karl-Otto_Koch

Nebo v článku série Smrtihlav Karl Otto Koch:

http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=669649

Ilse Kochová se stala manželkou prvního velitele Buchenwaldu v květnu 1937. Přestože byla fyzicky krásnou ženou a matkou, postupem času se z ní stala zrůda. Rozhazovala Kochovy peníze na divokých večírcích a utápěla se v alkoholu. Vězně mlátila bičíkem, iniciovala vraždy, bití, mučení a ponižování vězňů. Měla řadu milenců mezi táborovým personálem. Přestože ji to soudy neprokázaly, měla se podílet na výrobě artefaktů z tetované lidské kůže. Po válce byla odsouzena a v roce 1967 se oběsila ve své cele. Před smrtí trpěla bludy, že je zneužívána vězni koncentračního tábora.

Více informací, včetně fotografií, na anglické Wikipedii:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ilse_Koch

Nebo v článku série Čarodějnice Ilse Kochová:

https://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=668122

Hauptscharführer SS Martin Sommer patřil k dozorcům v Buchenwaldu. Zodpovídal za „vězení ve vězení“, tzv. Bunkr, kde se nacházely cely a mučící místnost. V Bunkru se nacházelo tajné oddělení, kde si schovával mučící nástroje. Vězně zde týral, dokázal člověka umlátit kladivem. Někdy strčil mrtvolu pod svou postel a nechal ji odnést, až se vzbudil. Jeho sadismus děsil i nacisty. V procesu s manžely Kochovými byl za přílišnou brutalitu degradován a převelen do Waffen-SS na východní frontu. Zde přišel o ruku a nohu a zajali ho Rusové. Vězněn byl v Německu až do roku 1971, zemřel v roce 1988.

Více informací, včetně fotografií, na anglické Wikipedii:

https://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Sommer

Sturmbannführer SS Dr. Erwin Oscar Ding-Schuler byl původně německý chirurg. Ve službě v koncentračním táboře Buchenwald prováděl na vězních lékařské experimenty. Zkoumal virová onemocnění. Pro tyto účely nechal úmyslně nakazit vězně například tyfem, cholerou nebo neštovicemi. Šlo o velmi pohledného muže, oblíbeného u žen, mezi jeho milenky patřila i Ilse Kochová. Nesl přímou zodpovědnost za smrt minimálně tisícovky vězňů. 25. dubna 1945 ho zatkli američtí vojáci. Před soudem však nestanul. Než začal, ve věku třiceti dvou let spáchal sebevraždu.

Více informací, včetně fotografií, na anglické Wikipedii:

https://en.wikipedia.org/wiki/Erwin_Ding-Schuler

Před soudy se zodpovídaly pouhé čtyři tisícovky dozorců SS-Totenkopverbände. Muselo jich být několikanásobně více. A samozřejmě, že ne všem příslušníkům jednotek se znakem smrtihlava, byla prokázána vina a přišel trest. Několik jedinců bylo popraveno, desítky odsouzeni k doživotí a stovky k několika letům vězení. Mnozí se trestu vyhnuli útěkem do zahraničí. Někteří změnili identitu a už se neobjevili. Jiní takové štěstí neměli a spravedlnost si je našla později. Někdy až ve vysokém věku, kdy se domnívali, že v klidu dožijí někde v ústraní.

Další ve svých životech jen sklidili, co sami zaseli. Karla Kocha popravili na tom samém místě, na kterém na jeho příkaz umírali nevinní. Ilse Kochová sváděla a provokovala vězně a nakonec trpěla halucinacemi, jak ji znásilňují. Ze sadisty Martina Sommera se stal invalida, bez ruky nebyl jeho život už nikdy plnohodnotný. Neznáme všechny osudy. Mnozí dozorci SS skončili bez soudu a v zapomnění ve speciálních táborech NKVD. Norimberské a další procesy nemohly potrestat všechno a všechny. Vždyť vinu má i ten, kdo se dívá na druhou stranu, když se kolem něj mučí a vraždí. Kdyby všichni takoví byli postaveni před soud a spravedlivě potrestáni, dokážeme si představit, jak by dnes vypadalo Německo? Všude by muselo být tolik nenávisti, která by prosákla i do dalších generací. Soudy potrestaly některé špičky režimu a udělaly to nejdůležitější. Dokázaly pojmenovat zlo a ukázat na něj.

Video s dokumentem Norimberský proces na YouTube.cz:

https://www.youtube.com/watch?v=nGtXWCpLDBI

Byly tresty adekvátní spáchaným zločinům? Ne. Nespravedlivé a hanebné? Ano. Avšak jedna spravedlnost přece jen existuje. Trpělivě čeká na každého z nás. Na chudého i bohatého, zdravého a nemocného, dobrého či zlého. Smrt. Přijde si pro všechny, pro někoho dříve a pro jiného později. Často si to neumíme nebo nechceme přiznat, přestože jsme si před ní všichni rovni. Máme na tomto světě omezený čas a nikdo nemůžeme vědět, jak bude dlouhý. Proto je tak důležité plynout každým okamžikem s láskou k jiným i k sobě samým. Bez nenávisti, zloby a špatných myšlenek. Jen tak lze dosáhnout spravedlnosti i v našich životech a porazit jakékoliv zlo.

Koncentrák Buchenwald XXVIII: Zapsáno

Psáno pro iDNES.cz v roce 2018

Autor není historik. Možné chyby nebo nepřesnosti nebyly způsobeny úmyslně, ale neznalostí, neobratností nebo chybami ve zdrojích. Pokud budete mít jakékoliv pochybnosti, napište svůj názor prosím do diskuze.

Předchozí články série:

Koncentrák Buchenwald I: Oběšencův strom

Koncentrák Buchenwald II: Místo zla

Koncentrák Buchenwald III: Smrtihlav Karl Otto Koch

Koncentrák Buchenwald IV: Čarodějnice Ilse Kochová

Další informace o Ilse Kochové lze najít v článku ze série Dozorkyně smrti:

https://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=552698

Koncentrák Buchenwald V: Vězněm v dobré společnosti

Koncentrák Buchenwald VI: Milující vrazi z SS

Koncentrák Buchenwald VII: Místo utrpení

Koncentrák Buchenwald VIII: Přijmout a zlomit

Koncentrák Buchenwald IX: Místo ponížení

Koncentrák Buchenwald X: Mučení

Koncentrák Buchenwald XI: Heftlink

Koncentrák Buchenwald XII: Každému, co jeho jest

Koncentrák Buchenwald XIII: Zrůdné experimenty

Koncentrák Buchenwald XIV: Otrocká práce vynáší

Koncentrák Buchenwald XV: Krvavé vlny národů

Koncentrák Buchenwald XVI: Takoví byli Češi

Koncentrák Buchenwald XVII: Lhostejná smrt

Koncentrák Buchenwald XVIII: Zestárlé děti

Koncentrák Buchenwald XIX: Šílenství

Koncentrák Buchenwald XX: Smutné panoptikum

Koncentrák Buchenwald XXI: Americké bomby

Koncentrák Buchenwald XXII: Pochody smrti

Koncentrák Buchenwald XXIII: Naděje je ta nejlepší věc na světě

Koncentrák Buchenwald XXIV: Když vojáci pláčou

Koncentrák Buchenwald XXV: Hanba nám

Koncentrák Buchenwald XXVI: Lidový komisariát vnitřních záležitostí

Zdroje:

Americký historik Flint Whitlock a jeho knihy:

Buchenwald: Peklo na kopečku, rok vydání 2013

Buchenwaldské bestie: Karl a Ilse Kochovi a lampy se stínítkem z lidské kůže, rok vydání 2015

Přežil jsem Buchenwald: Moje osobní cesta peklem, rok vydání 2016

V drápech bestie, rok vydání 2010, autor Jan Hajšman, český novinář a vězeň

Wikipedie, otevřená encyklopedie

Muzeum koncentračních táborů Buchenwald a Mittelbau-Dora

Náhledový obrázek:

Pixabay.com

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
3 měsíců před

Honzo, moc děkuji za Váš seriál. Zejména ten poslední odstavec o té konečné spravedlnosti. Kdysi jsem měl přednášku s názvem „Temné stíny medicíny“. Popisoval jsem tam chování lékařů, kteří se propůjčili k těm zrůdnostem. Našel jsem řadu pramenů, z kterých mi nebylo dobře. Třeba dr Clauberg (https://www.dotyk.cz/magazin/carl-clauberg-osvetim-20200104.html). Nadaný gynekolog a po válce se chtěl znovu vrátit ke své běžné denní praxi jako před ní. ˇUdajně se prý stále divil, proč je stíhán. Prof.Hallervorden (po něm byla dokonce pojmenována jedna nemoc) (https://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2016/05/12.pdf). Až za dlouhých cca 30 let po válce se přišlo na to, že tento pán si „objednával“ nemocné, aby… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial