Macron není Daladier a proto volá k boji s Rusy, agresorům se neustupuje

Francouzský prezident Emmanuel Macron připustil, že Evropa může vyslat vojáky na Ukrajinu proti Rusku. To je moc dobře! Víme, jak kdysi jiný Francouz Daladier se zbaběle podvolil násilníkovi a byl z toho hrozný masakr.

Druhá světová válka s desítkami milionů mrtvých možná nemusela být, kdyby se Velká Británie a Francie jasně postavily proti nacistickému Německu. Prezident Macron nyní nastínil možnost, že by vojáci zemí NATO přišli na pomoc ruským agresorem bezdůvodně napadené Ukrajině. To je jediné správné řešení! Francouzská hlava státu má odstrašující příklad v předchozím jednání francouzského předsedy vlády Edouarda Daladiera v září 1938, který spolu s britským premiérem Nevillem Chamberlainem ustoupil nátlaku Adolfa Hitlera a rozhodl se obětovat Československo nacistickému zlu. Asi nemá cenu zdůrazňovat, jaká to byla obrovská chyba.

Ministr námořnictví čili první lord admirality Sir Alfred Duff Cooper byl jediným členem Chamberlainovy vlády, který po přijetí Mnichovské dohody abdikoval. Ve svém vystoupení v Dolní sněmovně 3. října 1938 zdůvodnil svoje odstoupení těmito moudrými a prorockými slovy. Přepis je z článku na webu Ústavu pro studium totalitních režimů ustr.cz. „Řekl jsem, že dokážu rozumět neochotě lidu této země jít do války kvůli Česko-Slovensku, a právě proto jsem se snažil přesvědčit své bývalé kolegy o tom, aby na problém nenahlíželi pouze jako na otázku Česko-Slovenska. Pokud bychom bývali šli do války, jako že jsme nakonec opravdu málem šli, pak ne kvůli Česko-Slovensku, stejně jako jsme v roce 1914 nebojovali kvůli Srbsku či Belgii. […] Bývali bychom měli jít do války v souladu se zdravou, tradiční zahraniční politikou Anglie, abychom zabránili jedné velmoci, jednající v rozporu s mezinárodními závazky, právem národů i dekrety morality, dominovat brutální silou nad evropským kontinentem.“

Historie se nyní opakuje. Největším nebezpečím pro Evropu už není Adolf Hitler, ale je jim ruský diktátor a válečný zločinec Vladimír Putin. Oba jsou srovnatelní v bezohlednosti svých metod a touze po dobývání a okupování jiných zemí. Ruského šílence, který momentálně sídlí v Kremlu, nezastavíme tím, že mu budeme ustupovat.

Sir Duff Coper tenkrát v osmatřicátém roce také prohlásil: „Čekal jsem, že dostanu rozkaz k boji, obávám se, že je to jediné, čemu pan Hitler rozumí.“ Přesně tak. To ovšem platí i v současnosti, síla je jediné, čemu Putin s povahou vůdce mafiánských gangů rozumí. Po dobrém to s ním bohužel nepůjde. Evropa by s moskevským fýrerem neválčila kvůli Ukrajině nebo kvůli Pobaltí, ale kvůli tomu, aby zabránila ruským násilníkům dominovat brutální silou nad evropským kontinentem. A že Putin nemá takové úmysly? Ale no tak, to si o Hitlerovi kdysi mysleli také, dáme mu Sudety a bude pokoj.

Na Forum24.cz je zajímavý článek o tom, že na podzim 1938 se v Německu připravoval puč nejvyšších armádních velitelů Wehrmachtu, kteří pod vedením náčelníka generálního štábu pozemního vojska (OKH) generála Ludwiga Becka připravovali Hitlerovo svržení, jestliže by hnal Německo do války. Bohužel, právě Mnichov zmařil jejich snahy, protože nacistický vůdce se v té do dokázal vojenskému konfliktu vyhnout a čs. pohraničí získal bez boje.

Takže prezidentu Macronovi v tomhle ohledu fandím. Pokud jeho rozhodný postoj bude znamenat, že Západ přestává couvat před zločinci, pak to bude jenom dobře. Rozumní lidé jistě chtějí žít v míru a netouží po válce, té ovšem nezabráníme zbabělostí a ustupováním zlu. Tím naopak agresora ještě víc povzbudíme.

Zdroje:

https://druhasvetova.com/?p=osobnosti/francie/Ministersky_predseda_Edouard_Daladier

Evropa může vyslat vojáky na Ukrajinu, nevyloučil Emmanuel Macron na konferenci v Paříži | FORUM 24

Mnichovská dohoda | Paměť národa (pametnaroda.cz)

https://www.forum24.cz/mnichov-1938-a-utajena-sance-hrozil-nemecku-statni-prevrat/

https://www.ustrcr.cz/wp-content/uploads/2022/01/PD_4_21_s3-7.pdf

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial