Hysterický Babiš označil kauzu Čapí hnízdo bez důkazů za politickou

Chápu, že šéf hnutí ANO z osvobozujícího rozsudku hýká blahem, to je samozřejmě logické. Horší jsou už ovšem jeho předchozí podpásové útoky na vyšetřování podezření z dotačního podvodu ve stylu kampááááň, účelovka apod.

Obžalovaný předseda hnutí ANO Andrej Babiš před časem v Poslanecké sněmovně prohlásil, že soud v dotačním případu Čapí hnízdo je první politický proces od listopadu 1989. Stojí za ním podle něho „polistopadový kartel tradičních stran“. Zprávu přinesl web ceskenoviny.cz provozovaný ČTK. Tak to ano. Důkazy sice chybí, ale mikrofon snese všechno. Samozřejmě, já nic, já muzikant, za všechno mohou ti druzí. Také to od něj schytal Vrchní soud v Praze, který zrušil předchozí osvobozující rozsudek pražského Městského soudu.

Na rozdíl od jiných jsem si verdikt Vrchního soudu na webu ceska-justice.cz přečetl a nic politického tam nenašel. Nechápu, co kauza dotačního podvodu společného s politikou. Babiš byl obžalován proto, že měl účelově převézt majetek z Agrofertu na nově vzniklou společnost Čapí hnízdo, aby získal dotace určené pro malé firmy. Vrchní soud v usnesení uvádí, že zprošťující rozsudek v přezkumném řízení neobstál pro závažná pochybení. Nalézací soud některé důkazy pominul, k hodnocení jiných přistoupil selektivně a nepodrobil je komplexnímu hodnocení, což vedlo až k hypotetickým a tendenčním závěrům,“ píše se mimo jiné na webu ceska-justice.cz. Čili vrchní soud vytknul prvostupňovému soudu věcné nedostatky v předchozím osvobozujícím verdiktu a požádal o jejich odstranění. To je normální justiční praxe.

Příklad konkrétní výtky. „Proč byl zájem o nevýdělečný projekt? Soud prvního stupně si pak nepoložil otázku, jakou vůbec měl zamýšlený projekt, který oproti původně zamýšlené rodinné farmě nabyl podstatně větších rozměrů, ekonomickou perspektivu či jaká byla ekonomická realita při deklarovaném zájmu rodinných příslušníků expremiéra Andreje Babiše za situace, kdy od jeho realizace ustoupila společnost Imoba z důvodu ekonomické nevýhodnosti. Ve spisovém materiálu přitom podle Vrchního soudu v Praze jsou k dispozici důkazy, které nalézací soud neprovedl. Ani předpoklady a důvody zapojení rodinných příslušníků a partnerky Andreje Babiše Moniky do realizace projektu Farma Čapí hnízdo se soud prvního stupně nezabýval důsledně.“ Zcela logický postup, na tom vážně není nic politického!

Soudce Městského soudu v Praze Jan Šott opakovaně zprostil Andreje Babiše obvinění z dotačního podvodu. V pořádku. je to jeho právo, rozsudek si jistě zdůvodní a věřím, že se vypořádal i s námitkami nadřazeného soudu. Důležité však je, že soudce Šott se na webu cnn.iprima.cz vyjádřil jasně. „Na základě toho, co mám k dispozici, jsem žádné politické tlaky či politické záležitosti neviděl,“ řekl k opakovanému tvrzení Babiše, že jde o politické trestní stíhání. Ve spise podle svých slov neviděl ani nějakou účelovost či snahu Babišovi uškodit. Dále uvedl, že policie odvedla skvělou práci a podezření z dotačního podvodu bylo oprávněné.

Nicméně toto ještě nemusí být konec. Tady je odpověď tiskového mluvčího Městského státního zastupitelství v Praze Aleše Cimbala na můj dotaz, jak je to s právem státního zástupce na odvolání k Vrchnímu soudu. Přišla tato odpověď. „Včerejší Vámi dotazovaný rozsudek Městského soudu v Praze dosud právní moci nenabyl. Obžaloba i obhajoba si ponechaly lhůtu pro případné podání odvolání. Státní zástupce tak skutečně může proti zprošťujícímu rozsudku odvolání podat, a to do osmi dnů od doručení jeho opisu (písemného vyhotovení rozsudku).“ Slovy zákona: „Odvolání se podává u soudu, proti jehož rozsudku směřuje, a to do osmi dnů od doručení opisu rozsudku.“.“ Je tedy jasné, že státní zástupce Jaroslav Šaroch se může odvolat k Vrchnímu soudu v Praze a je pravděpodobné, že tuto možnost využije.

Andrej Babiš by měl pro příště více vážit slov a neplácat nesmysly. Koneckonců osvobozující rozsudek nad ním dokazuje, že jsme právním státem s nezávislou justicí. Být to v putinovském Rusku, tak vrchní anoista skončí v někde v lágru na Kolymě, to v lepším případě, v tom horším z toho bude nezaviněné úmrtí po nešťastném pádu z okna.

Zdroje:

Vynechání důkazů a tendenční závěry. Vrchní soud zkritizoval zprošťující rozsudek v kauze Čapí hnízdo – Česká justice (ceska-justice.cz)

Soud v kauze Čapí hnízdo je první politický proces od roku 1989, řekl Babiš | ČeskéNoviny.cz (ceskenoviny.cz)

Politické tlaky jsem v kauze Čapí hnízdo neviděl, řekl soudce Šott. Policie byla pečlivá – CNN Prima NEWS (iprima.cz)

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
4 měsíců před

Mne vždy překvapí, že toho psychopata bere ještě někdo vážně. On skutečně generuje náhodná slova. Je třeba si připomínat jeho vystoupení před dětmi. To byl pravý Babiš, hlupák, bez špetky humoru.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial