Novinky ze světa financí

Dnešní den jsem opět zaznamenal těžkou finanční ztrátu. Měl jsem možnost vydělat nepatrných 78 miliónů kanadských dolarů. A mám kulové.

Každý, kdo vlastní internet, facebook či jinou laskominu tohoto typu, jistě zaznamenal řadu výzev, nejčastěji z Nigérie či podobných rozvinutých krajin, že dostává jedinečnou šanci se šábnout s nějakým magnátem, který už neví, co s prachama. Velmi často to bylo formulováno jako nějaký zbytný obolus kdesi v Bank of Nigeria, který čeká jen na mně. Stačí zaslat nějaká data, posléze i číslo bankovního účtu, pokud možno s přístupovým kódem (to kvůlivá hladké transakci) a z podruha se stal rázem kamarád pana Bakaly či Andreje. Samozřejmě byla nabídka časově omezená, bylo třeba jednat rychle a hned.

Nejsem si jist, kolik multimilionářů se urodilo na podkladě podobných výzev a úspěšných převodů vagónů dolarů na účty, vedené u České spořitelny. Pamatuji jednoho pána, který po podobné transakci šel vystřílet nigerijskou ambasádu a myslím, že to odskákalo nějaké chargé d ´affaires.

Ony lákavé dopisy byly psány rozkošnou češtinou, za níž by se nemusel stydět massa Bob z Toma Sawyera a Huckleberryho Finna. Tenkrát překladač ještě neskloňoval, AI byla ve věku batolecím a tak nebylo nutné napřít veškerou inteligenci a um, aby ony Sirény z Nigeru skončily ve spamu.

Čas oponou trhnul a svět se posunul. Dnes mi na mém FB účtě přistál dopis z Kanady. Můj jmenovec Alex Vodvářka s manželkou Alžbětou zesnuli v covidové pandemii. Což by nebylo až tak nepravděpodobné, pamatujeme. Jenže, oba umrlí po sobě zanechali na účtech 78 miliónů kanadských dolarů, s nimž chtěl můj jmenovec Alex podnikat v automobilovém průmyslu v České republice. Protože zesnul náhle, předsedkyně správní rady (foto přiloženo, hezká baba cca 40 let), nechce, aby peníze propadly státu. Takže nabízí fígl, že se budu vydávat za žijícího příbuzného, nafasuji onen zmíněný bakšiš. Novinka – pozor – s tou ženskou se šábnu 50:50.

Dopis oné ženštiny obsahoval jen dvě pravopisné chyby, umělá inteligence se učí dobře. Novinkou je, že dopis snižuje hladinu chamtivosti případného hejla a působí poněkud věrohodněji, protože lupiči se vždy dělí.

Po zralé úvaze jsem nabídku odmítl s tím, že jistě najde dotyčná další Vodvářky v ČR (je nás celkem 130), kteří budou svolní k přijetí majetku. Případně, změní jméno dárce – ideálně Alex Novák s Alžbětou. To by značně zvýšilo šance na ulití těch peněz.

Těší mne, že jsem ve finále přispěl svým odmítnutím ke zvýšení příjmu z daní státu Kanada. Což  je více, než si jejími bankocetlemi tapetovat kozí chlívek.

Subscribe
Upozornit na
guest

6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alejandro Azamedo
3 měsíců před

Většina zlodějen se přesunuje na internet kvůli pohodlí, větším ziskům, menší námaze a minimálnímu riziku odhalení a hlavně vypátrání peněz. Díky AI to bude v dalších letech ještě brutálnější. Bohužel nic jinýho než osvěta obyvatel a prevence nepomůže, když už k transakci dojde, v 99,9% je pozdě a úspory jsou nenávratně v trapu. Drbat se s podobnými spisy je tak Sysifofská práce a oznamovatelé většinou jedinci s absencí selského rozumu, kteří jsou schopni takto naletět i opakovaně v jednom roce. Doporučil bych dát majzla na emaily s odkazy a vcelku věrohodně vypadající stránky banky o změně různých podmínek a úrokových… Číst vice »

Jiljí Záruba
3 měsíců před

Mně něco podobného chodí v angličtině. Nejspíš kvůli věrohodnosti. Asi bych neuvěřil, že se mnou chce nějaká kanadská předsedkyně správní rady komunikovat ausgerechnet (vlastně just) česky.

Tomáš Flaška
3 měsíců před

Jednou jsem to takhle dotáhl docela daleko. Chtěli obstarat letenky. Že zaplatí. Tak jsem to zkusil hrát tu hru až do konce. Měli jsme konkrétní letadlo, třídu, zavazadla a napsal jsem, že to tedy zarezervuji, až budu mít peníze na kontě. A světe div se, poslali mi číslo kreditní karty, které sedělo. Asi kradená. Tak v tomto okamžiku jsem to zarazil, tu kartu jsem samozřejmě nepoužil.

Tomáš Flaška
3 měsíců před

Chybu jsi udělal. Já se tímto bavím a souhlasím. A jedu s nimi tu hru až do okamžiku, kdy chtějí nějaký poplatek nebo citlivé údaje. To je pak naštve víc, že už si mysleli, že mají kořist, věnovali tomu spoustu času a ono pak nic.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial