Státní zaměstnanci, práce mizerná, ale první na barikádách

Mnozí lidé se ohánějí svými údajnými právy, ale zapomínají na své povinnosti. Kvůli šlendriánu pracovníků ve veřejném sektoru vznikají miliardové škody a někdy jsou ohroženy i lidské životy.

Vinou učitelů se málem utopil Filip Němec z Cizkrajova na Jindřichohradecku. Jak uvedl web tn.nova.cz, v roce 2003 zůstal na školním výletě s třídou cizkrajovské základní školy v Jemnici na Třebíčsku tenkrát osmiletý chlapec na koupališti pod vodou deset minut a následkem toho měl nenávratně postižený mozek. Pedagogové si vůbec nevšimli, že jim jedno dítě chybí, později vyvázli u soudu s podmínkou. Rodině chlapce se údajně neomluvili a ještě se cítili ukřivděni. Soud přiřknul Filipově rodině náhradu 15 milionů korun, kterou nakonec uhradil z velké části Jihočeský kraj, Hoch však měl nenávratně poškozený mozek a předčasně zemřel.

Další dva příklady mizerné práce státních zaměstnanců jsou z jihočeské části dálnice D3. Kdysi na sklonku devadesátých let táborský stavební úřad povolil motocentrum jako trvalou stavbu místo dočasné a nastaly velké problémy. Ten největší byl, že motocentrum leží v trase dálnice D3 a kdo tudy jezdí, tak ví, že u Tábora je v úseku dlouhém asi 460 metrů ve směru na České Budějovice doprava svedena do dvou jízdních pruhů. Kvůli prokazatelné chybě státních byrokratů nastaly komplikace a soudní pře. Naštěstí, jak uvedl web zdopravy.cz, po nálezu Ústavního soudu se zdá, že už brzy bude tento nedokončený úsek dostavěn.

Nejnovější problém s dé trojkou se objevil před několika dny. Web ČTK ceskenoviny.cz zveřejnil zprávu, že z důvodu stavby železničního tunelu u Ševětína se bude bourat zdejší úsek dálnice dostavěný v roce 2019. Správa železnic začne už brzy modernizovat hlavní železniční trať České Budějovice – Praha v úseku Nemanice – Ševětín, kde mimo jiné vznikne i Chotýčanský tunel, který bude s necelými pěti kilometry nejdelší v České republice. Jenomže tento tunel povede pod dálnici D3 a na ní bude po dobu výstavby omezený provoz svedený do dvou pruhů. Je jasné, že vinu si budou na sebe přehazovat Ředitelství silnic a dálnic a Správa železnic, ale to je jedno. Nastal zbytečný zádrhel, který při lepší domluvě státních institucí být nemusel.

Takových kauz, jaké jsem uvedl, jsou stovky a možná i tisíce. Vznikají při nich miliardové škody, a někdy jsou dokonce ohroženy i lidské životy. Nemohu je všechny popsat, protože by se do tohoto článku nevešly, Viníci však zůstávají nepotrestáni a v anonymitě. Jak táborský stavební úřad rozhodl? Pod špatným verdiktem o motocentru musel být podepsán konkrétní člověk, tak proč se o něm neví? Kdysi jsem zjišťoval, jestli lze na těch učitelích, kteří zavinili Filipovu smrt, vymáhat oněch 15 milionů korun odškodného. Tak prý ne, protože zaměstnanci ručí za škody jen v omezené míře. Dobrý, já jako OSVČ podnikající jako fyzická osoba ručím za škody v plné výši. Tedy, musel bych i případné miliony uhradit.

Samozřejmě existují i dobří zaměstnanci ve veřejném sektoru, učitelé, lékaři, zdravotníci, policisté, hasiči, úředníci, atd., z nichž některé znám osobně, a jejich práce si vážím.

Jenomže někteří jedinci si neuvědomují, že kromě práv jsou také povinnosti, a podle mých zkušeností většinou bývají tito přední bojovníci „za lepší život pracujících“ první na barikádách, první ve stávkách, poslední však v práci.

Pobavilo mne, jak Alexandr Mitrofanov na sociální síti zhodnotil transparent v pondělní stávce s nápisem: Dělník hubou v zemi ryje, Fiala si v žitě žije, že už jenom chyběly semknuté šiky Lidových milicí. Já dodávám, že ještě by se šiklo: Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak.

Zdroje:

Ústavní soud umetl cestu k dostavbě D3 u Tábora. Má začít na jaře – Zdopravy.cz

Kvůli železničnímu tunelu se bude muset zřejmě zbourat část hotové D3 u Ševětína | ČeskéNoviny.cz (ceskenoviny.cz)

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/75892-skola-nechce-vyplatit-odskodne-za-ochrnuteho-zaka

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
7 měsíců před

Stávka státních zaměstnanců, kterých je nepochybně mnohem více, než bychom zvláště v dobách krize potřebovali, je poměrně slušné chucpe.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial