Že to to Rusko baví

To nemá logiku, víme všichni. Takže proč? Jediné vysvětlení je tradiční ruská nabubřelost a pocit nadřazenosti.

Rusko v příštím roce plánuje vydat na obranu a věci s tím spojené zhruba 40% HDP. To číslo je hrozivé. A přitom o co jde? I sami Rusové vědí, že od NATO jim nic nehrozí. Čeho se tedy bojí? Bojí se toho, že by se jim v okolí někdo nakazil západní doktrínou. No a? Co jim je do toho? Oni se totiž bojí, že by se tou doktrínou mohlo nakazit i vlastní obyvatelstvo. Tak preventivně „speciálně vojensky“ zasahují.

Jenže tohle nehrozí. Ruský mužik totiž žere hlínu. A při těchto výdajích na obranu bude za chvíli žrát i ty žížaly v ní. Rusko je obrovská a na nerosty bohatá zem. Jak by si tam lidé mohli žít! A ani po Rusku nikdo nepožaduje, aby se včlenilo do společenství demokratických států. Stačilo by, kdyby se staralo jen samo o sebe a vše si zachovalo v rámci svých hranic. Nikomu by to nevadilo, je to jeho věc. A prosperita by mohla rašit.

Ale protože ten ruský mužik nemá moc, jen tu hlínu, tak jediné, co mu věrchuška může dopřát, je pocit, že je něco víc. Že je nadřazená rasa, které se všichni musí bát. A na to ruští lidé slyší, a jsou ochotni se uskrovnit. O to v Rusku jde a to je povaha typického ruského člověka. Na blití.

Ale zpět k tomu číslu 40% HDP na bezpečnost. To je u nás řevu, když mi chceme tyto výdaje zvýšit na úroveň nad 2% HDP. A vzhledem k tomu, jak jsme již bohatou ekonomikou, tak to bude stačit na desítky obrněnců, stíhačky F35, ale především na rozumné finanční zabezpečení profesionální armády. Opravdu vojáci nebudou muset tu hlínu žrát.

Ale především nám ta 2% stačí, protože jsme členy kolektivní obrany. My budeme mít 24 stíhaček, soused dalších 12, další soused třeba 36 a dohromady si každý rozmyslí na nás nějak zaútočit. Tomu se říká příspěvek ke kolektivní obraně. A není to relativně drahé. Rusko, díky své pomatenosti si to musí financovat samo. Jeho rozhodnutí, jeho průšvih. A dokud bude takto uvažovat, tak dobře mu tak.

Ale ona ta kolektivní obrana funguje i uvnitř. I když se jednotlivé země příliš vzájemně nemusí, tak si do vlasů moc nevjedou. Viz například Řecko a Turecko. I to je pozitivum NATO. Říká se tomu win-win.

A tak je paradoxní, že proti navýšení našeho obranného rozpočtu řádově o desetiny HDP nejvíce brojí ti, co nejvíce vzhlížejí k Rusku jako ke své modle. Nevím co chtějí. Abychom se stali spojencem toho, koho se má každý bát?

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Konrád
Jiří Konrád
8 měsíců před

Přesně tak. Budoucnost Ruska je „ve hvězdách“. Zřejmě se jednou rozpadne na ještě menší celky. Nevidím jinou možnost. Není tam ta občanská síla, která by dokázala vygenerovat osoby schopné jít za skutečně demokratickou konfederací. Jejich politici jsou zločinci, držící si pozice silou. Přeci není možné, aby v normální zemi byli státní úředníci miliardáři, vlastníci nemovitosti v polovině světa… Podnikatelé pak bývalí aparátčíci nebo jejich potomci, kterým bylo umožněno privatizovat a rozkrást dříve státní firmy, většinou ovládající přírodní bohatství Ruska. Bohužel ty zbytky opozice, které ještě nezlikvidovali, by fungovaly úplně na stejných principech, jen co by se dostaly k moci. Těch… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
8 měsíců před

Od počátku války na Ukrajině tvrdím,že jsme svědky počátku rozpadu Ruska. Bude to pomalý proces, ale nezvratný. Je to slepenec různých národů, které jsou násilně spojeny dohromady od doby Lenina a Stalina. Nemaji s etnickými Rusy nic společného.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial