Vzrůstající militarizace Ruska. Evropa by se konečně měla probrat!

Kreml přechází na válečnou výrobu, ohledy na civilní obyvatelstvo neexistují. Při tomto dění musí Moskva nakonec zesílit i přes veškerou korupci.

Respektovaná agentura Reuters vydala exklusivní zprávu o výdajích Kremlu na armádu, čísla jsou doslova konsternující. Podle dokumentu, který má agentura údajně k dispozici, Moskva zdvojnásobila částku na své ozbrojené složky. Hlavními důvody pochopitelně jsou vzrůstající výdaje konfliktu na Ukrajině. Jen v první polovině roku 2023 činily náklady přes 54 miliard dolarů. Jedná se prakticky o částku, která byla vynaložena v roce 2022. Z vývoje těchto čísel je jasně patrné, že celkové výdaje se minimálně zdvojnásobí. Pochopitelně peníze jdou na úkor jiných odvětví, přirozeně především těch civilních. Potíž je v tom, že obyčejným Rusům to zjevně nevadí nebo se bojí dát najevo svůj vlastní názor.

Paradoxem je, že vládní vojenské zakázky startují průmyslovou výrobu a zřejmě dostanou růst HDP do černých čísel na rozdíl od loňského roku, kdy podle oficiálních ruských údajů klesl HDP o 2,2 %. Nutno podotknout, že řada světových ekonomů tomuto číslu nevěří a tvrdí, že bylo mnohem vyšší. Podle Reuters uvedl ruský místopředseda vlády Denis Manturov, že Rusko v současnosti produkuje více munice každý měsíc než za celý loňský rok. Nepochybně se jedná o klasické ruské prohlášení, které realitě odpovídat nebude, ale zároveň je třeba skutečně vidět, že ruský medvěd se zcela zásadním způsobem militarizuje. Celkový ruský rozpočet činí asi 29 bilionů rublů, z toho má jít v letošním roce na armádu téměř deset bilionů.

Modernizovaný T-90 Poryv. Dobře patrné jsou jednotlivé boxy reaktivního pancíře (Mike1979 Rusko / Wikimedia Commons / CC BY-SA)

To jsou doslova ohromující čísla, která svědčí o jediném. Režim v Kremlu bojuje o život a udělá pro své přežití naprosto cokoli. V souvislosti s tím je šokující, že nadále přetrvává vysoká podpora mezi obyvateli kremelskému diktátorovi. 85 % nemusí být pravda, je to Rusko, ale zároveň je všeobecně známé, že Rusové jsou schopni si pro velikost Matičky Rusy utahovat opasky zcela zásadním způsobem.

Navíc se zdá, že se Moskvě podařilo vyřešit problémy s optickými a infračervenými zaměřovači na svých obrněncích. Problém, který přišel se západními sankcemi. Je-li tato informace pravdivá, jedná se o dost zásadní průlom, který bude mít velký vliv na další produkci bojových strojů. Je jasné, že z oněch deseti bilionů rublů se značná část rozplyne v kapsách zainteresovaných osob, ale zároveň je jisté, že to na armádě bude vidět. Pak tu již nejde pouze o konflikt na Ukrajině, ale obecně vrůstající nebezpečnost režimu v Moskvě, který neváhá použít sílu k dosažení svých velmocenských cílů. Dnes se Rusům již tolik nikdo nesměje, takticky se posunuli a ofenziva v Charkovské oblasti je toho jednoznačným důkazem.

9K135 Kornet, velmi moderní ruský přenosný protipancéřový komplet (Zdroj: Ministerstvo obrany Ruské federace / veřejná doména)

Pokud Kreml opravdu najede na dlouhodobější válečnou výrobu, stane se Rusko za dané konstelace mnohem nebezpečnější, než bylo doposud. Kyjev, bez výrazně větší pomoci, nebude Rusům schopen čelit, je pak jen otázkou času a je zde zjevné riziko, že Moskva může vyjít z konfliktu vojensky posílená. Obecně tím narůstá regionální napětí a ohrožení okolních států sousedících s Ruskem. To je situace, na kterou by spojenci Ukrajiny prostě měli zásadně reagovat, protože se tím jen potvrzuje další zcela bezprecedentní nebezpečí vzniku nové studené války.

Co dělá Evropa? Bohužel je nadále v polospánku. Je nutné si uvědomit, že pomoc Ukrajině byla doposud takřka výhradně ze skladových zásob. Signály o navýšení produkce nejnovějších bojových systémů nejsou. Snad s výjimkou produkce munice. Pokud by Rusko na Ukrajině zvítězilo, byla by to pro bezpečnost Evropy katastrofa. Nejenže by vyšla posílená Moskva, ale vliv by to mělo i na další nedemokratické státy, především Čínu, Írán a Severní Koreu. V tomto světle je třeba vidět drobné úspěchy Ukrajinců na jihu. Asi nutí Kreml k posílení tamních pozic, ale zároveň to Rusům nebrání ve vlastní ofenzivě směr Charkov. Evropa by se konečně měla opravdu probrat!

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michaela Klímová
11 měsíců před

Dvakrát denně dvoumetrový negr? „Administratore, to jako fakt… ?“ :):/

Tomáš Vodvářka
Admin
11 měsíců před

Míšo, pouze cituji jednu medicínskou historku, asi pravdivou, kdy jednoho váženého kolegu neustále obtěžovala jistá dáma, jejíž potíže byly specifické. On po mnoha měsících toufalý napsal na recepis onu větu, samozřejmě latinsky, a poslal ji do lékárny. Lékárník jí to bohužel přeložil a kolega měl velmi problematické vysvětlování.
Na jeho částečnou obranu musím – ač nerad – říci, že znám několik mých pacientek, kterým by uvedená matoda odstranila řadu, ne-li všechny, pseudo potíže.

Jiří Konrád
Jiří Konrád
11 měsíců před

Jj. Přesně. Ti fanatici „z naší strany“, jak píšete, taky síla. Klapky na očích.

Jiří Konrád
Jiří Konrád
11 měsíců před

Ten nebyl možný nikdy. Snad jen u voleb 1990. Myslím, že potřebujeme lidi, kteří něco dokážou. Nejen v soukromé sféře, ale hlavně ve státní správě, potažmo přímo v politice. Lidi, kterých si můžeme vážit bez ohledu na jejich stranickou příslušnost. Jako třeba byl Pavel Dostál. Nebo primátor Brna Vokřál, Ostravy Macura. I když jsem ČSSD ani ANO nikdy nevolil, tohle byli lidi na svém místě. Měli nějaké vize, byli slušní a jasně odmítali populismus a plané sliby. Ze současné vlády se mně jeví nadějně jediný ministr dopravy, jeho představy a směr urychlené dostavby dálniční a železniční sítě má konečně hlavu… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial