Chudákům shořely doklady a proto mají nárok na nové zdarma!

To je stručně řečeno požadavek poslankyně ANO Jany Mračkové Vildumetzové. Omezila to jen na Rhodos. Požáry na jiných lokalitách asi nejsou tak husté.

Nebo se spíše o nich tak nehovoří. „Hned po návratu z Rhodosu se určitě najdou čeští turisté, kteří si budou muset expresně vyřídit nové doklady. Jenže to stojí na několik tisíc Kč. Nejde, prosím, najít řešení, Víte Rakušane, aby to bylo bezplatně? Jde přece o lidi, jež přišli o doklady při živelné události,“ napsala Mračková Vildumetzová.

Není to trochu málo? Ptám se já. Lidé nepřicházejí o doklady dobrovolně. Ztratí se jim při krádeži, shoří (nejen na Rhodosu), utopí se, nebo se jinak zničí. Těch možností je mnoho. A mohou nastat všude. Doma, na Rhodosu, v Evropě i na celém světě. Vždy je to nechtěná událost. Ještě jsem neslyšel o nikom, kdo by si občanku dobrovolně rozstříhal, spláchl do záchodu a šel by pak nadšeně žádat o novou. Stát (tedy my všichni) s tím má nějaké výdaje a proto jsou zavedeny poplatky.

Požadavek na jejich zrušení by měl tedy buď být plošný pro všechny a na všechny události a to i s vyčíslením, co to bude státní kasu stát. Nebo by neměl být cílen na nikoho.

Pokud paní Mračková Vildumetzová žádá zrušení těchto poplatků jen a pouze pro turisty postižené na Rhodosu, tak je to jen nesystémové. Ale spíše je to jen zviditelňování se na události, která je momentálně mediálně velmi vděčná.

A ještě prekérnější to je, když si uvědomíme, že lidé na hořící Rhodos stále dobrovolně odlétají, protože jim přeci cestovka nevrátí žádné stornopoplatky.

Subscribe
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Šik
9 měsíců před

Četl jsem rozhovor s šéfkou asociace cestovek a ta dáma mi přišla natolik arogantní, že nemám chuť přes cestovku cokoliv řešit. V každém případě souhlasím. Nevím proč by to měl stát hradit, je to nesystémové a o takový stav nouze pro občany ČR se zase nejedná. Navíc těch případů bude jenom pár. A jak píše pan Konrád: skoro každý cestovatel má platební kartu a v nich většinou pojištění dokladů je. Hezký den

Jiří Konrád
Jiří Konrád
9 měsíců před

Soudný člověk si při cestě do zahraničí provede pojištění ve výši odpovídající typu pobytu. Jde o pár stovek pro celou rodinu (pokud se jedná o běžnou turistiku), připojištění zavazadel stojí pár Kč na pobyt. To se vesměs vztahuje i na ztrátu či krádež osobních dokladů… Mnozí pojištění mají i v balíčku s obyčejnou platební kartou. Moje banka nabízí každý rok pojištění, které se vztahuje i na členy rodiny, na země EU, neomezeně na dobu 3 měsíce a libovolný počet pobytů. Stojí mě to 500 Kč a nemusím celé léto nic řešit.

Tomáš Vodvářka
Admin
9 měsíců před

Celé je to stupidní. Návrat domů je jim umožněn – a to na podkladě nějakého konsulárního dokladu apod.
Předpokládám, že pokud přijednou domů z Rhodu, nemají asi hned potřebu vycestovat znovu (pokud ale ano a do EU, stačí jim druhý doklad (tedy ten, který nechali doma). Pořízení nového stojí 600,- Kč do měsíce od podání žádosti. Navíc existuje i pojištění pro tento druh poškození, talže by to měla vyrovnat pojišťovna.
V hlavě paní poslankyně mnoho neuronů nebude.

Last edited 9 měsíců před by Tomáš Vodvářka
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial