Rusko je krachující země s mizernými platy a obrovskou zločinností

Normální lidé si berou za vzor ty, kteří něco dokázali, něco umějí, nebo v něčem vynikají. Tomu bych rozuměl. Ovšem proč někdo obdivuje upadající Putinovu říši, moc pochopitelné není.

S Milošem Zemanem v drtivé většině případů nesouhlasím, ovšem jeho výroku, že v každém národě je určité procento dementů, rozumím. Já opravdu nemohu brát vážně lidi, kteří pějí ódy na Rusko, i když o něm vlastně nic neví. Obdivovat barbarství, zaostalost, mafiánství a gangsterství nebo vysoký počet vražd, které jsou pro současné putinovské Rusko typické, není normální, to mohou jen placení propagandisté nebo lidé s psychiatrickou diagnózou.

Malé platy a velká bída

Voloďka Putin vládne svému impériu už přes dvacet let a měl by mít výsledky. Rusům mimochodem slíbil vysoké platy, tedy opakovaně slibuje už mnoho let, jaká je však skutečnost? Rus Anton Bocharov mně v dřívějším rozhovoru uvedl, že mimo Moskvu a Sankt Petěrburg, což jsou světy samy pro sebe, činí běžné mzdy v Rusku v přepočtu nějakých osm tisíc korun měsíčně, důchody asi tak čtyři tisíce korun měsíčně (takový bere i jeho matka) při cenách v průměru tak o deset procent nižší než jsou v České republice. Průměr ruských platů uvedený v článku na webu euro.cz, tedy v přepočtu 16 385 Kč měsíčně pro rok 2021, nás nesmí zmást. Jak už bylo napsáno, tuto cifru zkreslují vysoké platy v největších ruských městech a některých na suroviny bohatých regionech.

Ondrej Ježík, který v Rusku dlouhodobě pracovně pobýval, uvedl v rozhovoru na webu ctidoma.cz, že Rusko je zkrátka velmi svérázná země, zejména její východní část pak je pro běžného Evropana nepochopitelně zaostalá, kde pro mnoho lidí jsou slovenská romská gheta slušným bydlením. Do mnoha vesnic nevede žádná cesta, domy jsou na spadnutí, infrastruktura v příšerném stavu. Běžné také je, že Vás taxikář vysadí už před letištěm, protože tam vládne mafie.

Ruské vesnice jsem viděl na vlastní oči. Stačí vyjet jen pár desítek kilometrů za Moskvu a člověk se ocitne v rozvojové zemi, zchátralé chatrče bez vodovodů, koupelen a WC. Pravda, elektřinu už většinou mají.

O tragickém demografickém vývoji Ruska toho bylo napsáno hodně. Jak je uvedeno v článku na iDNES.cz, v roce 1991 mělo Rusko 149 milionů obyvatel, nyní jich má o zhruba tři miliony méně, letos se očekává narození pouhých 1,2 milionů dětí, nejméně od rozpadu Sovětského svazu. Je třeba zdůraznit, že nejvíc děti se rodí v muslimkám, nikoliv etnickým Ruskám. Průměrný věk dožití mužů činí 64,2 let, což je zhruba o 12 let méně než v České republice. Na 40% ruských mužů umírá dříve než dosáhnou důchodového věku.

Putin Rusům slibuje, že bude líp, ale je hůř

Ano, Putin Rusům slibuje, že bude líp, že zatočí s korupcí, lidé si vydělají slušné peníze a Rusko se změní se zemí s vyspělou ekonomikou. To jsou však jenom lži, nic z toho není pravda. A bude ještě hůř. Ruské hospodářství je z velké části závislé na exportu surovin, protože dlouhodobě není schopné produkovat konkurenceschopné výrobky s vyšší a vysokou přidanou hodnotou. Nikdo holt nestojí o ruská auta, ruské počítače, ruská letadla, ruské mobily, atd. Takže ruské hospodářství a zachraňuje vývoz ropy a zemního plynu. Jenomže příjmy z nich se v Rusku meziročně za první pololetí klesly proti minulému roku téměř o polovinu! To bude hodně bolet.

Co se týče zásob přírodních zdrojů – nerostných surovin, je Rusko nejbohatší zemí na světě. Čekal bych, že toto bohatství bude v této zemi patrné, ale není to na něm vidět, a Rusko je ve skutečnosti žebrák. Jak je to možné?

Je dobré se také podívat na HDP na obyvatele z hlediska parity kupní síly. Wikipedie uvádí jako zdroje Světovou banku nebo Mezinárodní měnový fond. Rusko ani v tomto ohledu nijak nezáří, umístilo se někde pod 70 příčkou, dokonce i za Rumunskem. Podle údajů Světové banky za rok 2021 činí HDP Ruska 32 966 dolarů, Rumunska pak 36 101 dolarů. Pro srovnání Česká republika dosáhla 45 707 dolarů.

Rusko zemí vražd, mafiánských praktik a masivní korupce

Rovněž z hlediska kriminality je Rusko riskantní zemí pro život. Jak uvedl server novinky.cz, loni v něm dosáhl počet vražd a pokusů o ně 7628, což je nárůst proti minulému roku. Pravda jejich počet vzrostl v roce 2022 i v České republice, a dosáhl počtu 150. Když to však srovnáme podle počtu obyvatel, tak nám vyjde, že v Rusku se vraždí zhruba 3,5x více než u nás. To jej řadí mezi nejnebezpečnější země na světě.

Taktéž v korupci Rusko válí a s přehledem obsazuje celosvětově přední příčky. Jak uvedl v korupčním žebříčku za rok 2021 Transparency International, umístilo se Rusko na 136 místě ze 180 zemí. To je dost tristní. Skončilo dokonce až za Nigerem, který je na 124. pozici a na stejné úrovni s Mali. To je opravdu mimořádně cenný úspěch.

Nelze se však tomu divit, sám úspěšný ruský podnikatel Gregory Bubnov, který raději odešel ze své vlasti do České republiky, uvedl, že příslušníci policie, tajných služeb, prokurátoři a soudci vybírají od podnikatelů výpalné, za které jim slibují ochranu. Čili pod vedením Putina v Rusku stát a mafie jedno jsou. Navíc Putinovi kamarádi mohou komukoliv sebrat jakýkoliv majetek, na který si ukážou a nikdo jim v tom nezabrání. Státní moc je naopak kryje.

Přesvědčivých důkazů o tom, že Rusko je mafiánskou zemí s mizernými platy, obrovskou korupcí, je tedy více než dost. Mohl bych zveřejnit ještě řadu dalších údajů, které to dokazují, ale to až někdy příště. Putinova říše je zkrátka taková Sierra Leone s jadernými zbraněmi.

Gregory Bubnov: Ruský stát je jedna velká mafie vedená Putinem a jeho bandou | FORUM 24

V Rusku poprvé za 20 let stoupl počet vražd – Novinky

Průměrný plat v zahraničí: kolik si vyděláte mimo ČR – Euro.cz

Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu za pololetí klesly téměř o polovinu (ceskenoviny.cz)

(byznysdenik.cz)

Seznam států světa podle HDP na obyvatele – Wikipedie (wikipedia.org)

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
7 měsíců před

Přesto se vždy najde pomatenec typu Depardieu, Segal atd.,který začne tuhle zem velebit.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial