Tak prý to nemá vojenské řešení

pravil bulharský president do očí svému kolegovi, jehož země již 500 dní vzdoruje agresi, která neměla posledních 75 let v Evropě obdoby.

Dostalo se mu celkem logické odpovědi, co by dělal on, pokud by soudruh Vladimír Vladimírovič pojal nápad rozšířit svou vlast jihozápadním směrem. Důvod by se jistě nějaký našel, byť sebehloupější. Agresor  totiž nějaké logické argumenty nepotřebuje. Rovněž by odevzdal svou vlast, jíž je hlavou státu, do rukou dobyvatel s míněním, že vojensky by nic nevyřešil?

Bylo by zajímavé onu myšlenku rozvést. Představme si zcela hypotetickou situaci, že se sejdou oba presidenti za jedním stolem. Kdo začne jako první? Soudruh Vladimír Vladimírovič Putin s úsměvem požádá toho nácka naproti, aby nedělal zagorku a přenechal mu část jeho země s tím, že se tam stejně mulví rusky a že tam žije hodně Rusů. Krym potřebuje jako základnu černomořské flotily a koneckonců už tam postavil i most a ten stál hromadu rublů. Možná v rauši ještě poprosí pana Zelenského, aby mu uhradil náklady speciální vojenské operace, protože to stálo další hromady rublů, nehledě na spoustu mladých životů. které při osvobozování Ukrajiny od nacismu vyhasly.

President Zelenskij pak nejspíše předloží účet za zničenou část své země, ukáže Vladimíru Vladimíroviči fotografie Buči a Irpině, oblasti pod Kachovskou přehradou a nepochybně i fotografie měst a vesnic, které byly srovnány se zemí v rámci oné již pověstné speciální vojenské operace, jak se v moderním ruském pojetí ptydepe nazývá dobyvačná válka. Možná mu předá i objemné album fotografií zabitých dětí, které s konfliktem nemohly mít nic společného a jejich jediným proviněním bylo to, že byly v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Přidá k tomu i seznam budov, které byly cílem ruských raket.

Každý asi vytuší, že takto to nejspíše probíhat nebude.

Existují pouze dvě možnosti. Rusko se stáhne z území Ukrajiny a to bez jakýchkoliv podmínek. Druhou bude to, že bude vojensky poraženo a vyhnáno. Poté se začne jednat o tom, jaké reparace zaplatí a jaká opatření budou nutná k tomu, aby se v Rusku  neobjevil nějaký nový soudruh Vladimír Vladimírovič s podobným zájmem o cizí území. Představa jakékoli plichty by vedla jen k tomu, že by se agresor po čase oklepal a zkusil to třeba znovu a třeba jinde. Jak známo, s jídlem roste chuť a historie je plná omylů těch, kteří si mysleli, že když dají násilníkovi požadovaný kousek, že mu to bude stačit a dá pokoj.

Je více než jasné, že se situace v Evropě dramaticky mění a že jedině značná odstrašující síla přesvědčí novodobé Avary z východu, že by případný výboj nemusel pro ně dopadnou dobře. Proto je nutné, aby Rusko kapitulovalo a přiznalo porážku. Fareed Zakaria, skvělý komentátor, prohlásil, že Rusko prohrálo 21. století. Ono prohrálo i století 20. v dobách nástupu bolševiků k moci.

Je více než potřebné, aby tento fakt došel do mysli těch, kteří mají stále pocit vyjímečnosti své rozlehlé země. Možná poté začne nějaká změna, byť se zpožděním 120 let.

Subscribe
Upozornit na
guest

8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan andrle
10 měsíců před

to podepisuji Tomasi, jednani asi casem prijde, valky tak zpravidla konci, ale moc doufam, ze bude podle not viteze, Ukrajiny….

Filip Vracovský
Filip Vracovský
10 měsíců před

Ahoj, ve chvíli kdy začínají bezbolestné zdroje na podporu Ukrajiny a kdy během protiofenzivy osvobodila Ukrajina území, které zdaleka ani nedosahuje velikosti maličkého okresu Plzeň-město mám trochu obavy, aby se spravedlnost tentokrát neodložila… Možná, že to trochu Rusko zkazilo útokem na Lvov, znám spoustu Ukrajinců ze západu, co tvrdí, že ve chvíli kdy půjde o jejich domov nebudou váhat ani vteřinu… Ale na Donbas se jim jít umírat nechce…

Filip Vracovský
Filip Vracovský
10 měsíců před

začínají bezbolestné zdroje docházet…

Tomáš Flaška
10 měsíců před

Ja se obávám, že existuje další řešení. Rusko si prostě vojensky prosadí svou. A je jedno, jestli z důvodu toho, že chcimírové přesvědčí své vlády, aby Ukrajině přestaly pomáhat, nebo proto, že to už Ukrajinci jednoduše dál neustojí. A pak je jen otázka kdo a kdy, bude další na řadě.

Jaroslav Červenka
10 měsíců před

Jj.

Hana Rybnická
Hana Rybnická
10 měsíců před

Člověk nemusí být vždycky jen pesmiista. David také porazil Goliáše a až do konce nikdo nevěřil že by se to mohlo stát.

Jan andrle
10 měsíců před
Reply to  Hana Rybnická

jo

Jan andrle
10 měsíců před

snad ne…

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial