Ajaj. Ty důchody těch OSVČ chudáčků

Ani vyžít se z nich nedá. Člověk by slzičku zakápl, jak jim je teď ouvej. Ale bohužel si někteří z nich nevidí do úst.

Takto se vyjádřila herečka Veronika Žilková: „Protože jsem se stala matkou samoživitelkou, tak mě moc mrzí, že nemůžu Agátě hlídat tak moc, jak bych chtěla. Musím živit Kordulku a její dva koně, nemohu žít ze svého důchodu, který mi nepokryje ani platbu za plyn. „

Tady je hned několik velmi zajímavých věcí.

1. Tak především je paní Žilkové 61 let. Mluví tudíž o předčasném důchodu, či jakém? Předčasný se samozřejmě krátí.

2. Paní Žilková měla celý svůj život určitě nadstandardní příjmy. Předpokládám, že většinu života neměla trvalé zaměstnání, ale prostě žila z honorářů, gáží a příjmů z reklam. Prostě klasická OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná). A těm se důchod počítá podle toho, kolik odvedou během života na sociálním pojištění. Že by paní Žilková moc neodváděla? Proč? Nouzí snad netrpěla. Nechci spekulovat o důvodech, ale jsou přinejmenším podezřelé.

3. Nehoráznost o tom, že jí důchod nestačí ani na výživu dvou koní, je už totální pohrdání plebsem. Takový jeden kůň přišel v roce 2012 měsíčně asi na 1500 Kč. Bez ustájení a bez energií. Dnes odhadem 2500, na dva koně tedy asi 5000 Kč. A ještě si chudinka stěžuje.

4. Paní Žilková se po rozvodu stala samoživitelkou, jak sama běduje nad svým osudem. To těžko posuzovat a případně odsuzovat. Ale jedno je jisté. Její dcera Kordula se narodila v roce 2005. To bylo paní Žilkové 44 let. Jistě nadšení a radost. Ale domýšlela, tak jako mnozí chlapi padesátníci, co se rozvedou po několika desetiletích manželství, nabouchnou si mladou kočku a udělají jí dvě děti, co těm dětem za pár let budou moci dát? Paní Žilkové je přes 60 let v době, kdy má dcera maturitní věk. A asi se chystá studovat. Fakt si myslela že ji bude v skorodůchodovém věku moci plnohodnotně podporovat? Případně s ní dělat celodenní výlety do krajiny ať už pěšky nebo na kole? Že jí bude moci poskytnout plnohodnotný rodičovský servis se vším všudy, co případně bude mladý člověk ve věku dcery potřebovat? Domýšlela toto vše, co bude za 20 let, když si pořizovala dítě a zároveň zjevně nemyslela při platbách svého sociálního zabezpečení na pořádný důchod?

Celé to na mě působí jen jedním dojmem. Buďto paní Žilková nemá soudnost. Nebo to vysvětluje proč v roce 2014 kandidovala v komunálních volbách za hnutí ANO a teď po rozvodu s diplomatem Martinem Stropnickým už může přestat být apolitická, tak se do toho v duchu stranické politiky řádně obula.

Subscribe
Upozornit na
guest

39 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
25 dní před

Až nyní jsem si přečetl teno blog a reakce na něj. Jsem rád, že 1 máj vyšel a i pejsci byli rádi. Jsem OSVČ a od státu chci, aby se o mne nestaral. Důchod neočekávám a když bude, tak dobrý. Každy, kdo chce podnikat, by měl být samostatný i s důchodem. Kdo chce, aby o něj někdo pečoval, má být zaměstnanec a ne chtít využívat výhody obou systémů.

Tomáš Vodvářka
Admin
29 dní před

I u nás je krásně, ale zatím mám klidový režim. Ideál pro kafe na zahradě. Bon voyage…

Hana
Hana
30 dní před

Nadpis blogu mne zaujal. Těšila jsem se na úvahy o důchodech OSVČ. Ale té Žilkové je na mne moc. 😀 Pěkný den přeji!

Alejandro Azamedo
1 měsíc před

Pláč herců s desetiletými angažmá mi přijde trapnej. Třeba jak Obermaierová plakala jak si to hodí, že nemá ani na jídlo a kdesi cosi, aby si vzápětí koupila další byt na Žižkově 🤦. Kdo chtěl, dpgledal si kolik dostala za jeden díl Ulice. K tomu angažmá v divadlech a na dalších akcích. Ne, fakt žádny herce nelituju a jejich remcání jak nemaj na chleba s vodou mi akorát otvírá kudlu v kapse.

Alejando Azamedo
29 dní před

Přesně tak. Většina OSVČ platí oněch minimálních 2500,- (nebo tak nějak) měsíčně a poté chtějí stejný servis jako každý jiný u koho jsou srážky v příjmech přes 50%. Já přijdu o víc jak polovinu výdělku z výplaty mám za to něco málo zaručeno, kdežto kdyby někteří z OSVČ měli odevzdávat státu 50% zisku tak jsou schopni i vraždy nějakýho úředníka. Nicméně, ona je to česká a nejen česká taková typická vlastnost – dávat co nejmíň, ale brát co nejvíc. Nicméně tady je řeč o lidech co vydělávají stovky tisíc měsíčně a brečí jak nemají na chleba v porovnání s lidma… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
29 dní před

Je to tak, nicméně pochopit jistou přímou úměru je pro některé naše spoluobčany zatím nedostupné. Mám za to, že zrovna paní Žilková, vystupující veřejně na různých fórech, by v tom jasno mít měla. Proto považuji její vyjádření za spíše sebestřednou proklamaci pro bulvár a pavlač. Je jedno co řeknu, hlavně, že se o mně mluví

Jiří Konrád
Jiří Konrád
29 dní před

Určitě jako zaměstnanec neplatíte více než 50 % mzdy. Samozřejmě 2/3 soc a zdr za vás odvádí zaměstnavatel. Dále žádný OSVČ nic neplatí ze zisku, zisk je to, co nakonec zbude a na takový se vztahuje pouze daň z příjmů. Váš příspěvek je zmatečný. Nikdy to nemůže být nastaveno stejně. OSVČ nemá např. ze zákona nárok na dovolenou. Souhlasím, že by se podmínky měly narovnat (konečně), ale je třeba nejdřív uvažovat a pak něco měnit.

Tomáš
Admin
1 měsíc před

Ahoj Radko, Tvou poslední reakci jsem smazal já a ne Tom Flaška. Myslím, že už to fakt stačilo

Last edited 30 dní před by Tomáš Vodvářka
Radomira Kielbergerova
1 měsíc před
Reply to  Tomáš

Ok. To je ale škoda. Nepečuj. Nepřibíhej tu před všemi proboha chránit chlapy…Tomáš tu dnešní diskuzi ustál, nemazal mě…a všichni víme, kdo kde ujel. I on mi za čarou ublížil, což ví i tvoje dcera..mimochodem. .Systém není nediskuze. Zvlášť když zásadní rozpor není, ale k textu je poznámka. A za těmi dvěma si tedy, muži drazí, stojím. Navíc Žilková je věřící, myslím, a to je skutečně jiný přístup než pragmaticky ekonomický. To jen na okraj. To ostatní neomlouvám. Systém je snad ne se míjet…leč snad se nějak porovnat…nebo ne? A zvládnout to hlavně my dva. Skoro bych řekla, že se… Číst vice »

Jiří Konrád
Jiří Konrád
30 dní před

Máte na věc jiný názor, to je OK. Tak to mezi lidmi bývá. Četla jste někdy zpětně, co všechno pod jednou diskuzí dokážete „vyplodit“? Nejen tady. 1) vaše příspěvky jsou pro ostatní nesrozumitelné 2) téma blogu je pro vás záminkou k vyřizování si osobních křivd z hluboké minulosti 3) musíte mít vždy a všude poslední slovo. Ještě nedávno byl pro vás p. Vodvářka nedotknutelný. Dovolil jsem si s ním polemizovat a vy jste rozpoutala na jeho obranu (kterou nepotřeboval) diskuzní peklo. Tohle je poslední příspěvek, který vám píšu. Myslel jsem si z nedávných reakcí, že už vám snad všechno došlo.… Číst vice »

Radomira Kielbergerova
30 dní před
Reply to  Jiří Konrád

Dobré ráno a hezky máj…pane Jiří:) Nemám na věc vúbec žadný extrajiný názor než Tomáš… Mám jen poznámku. Tři… kdyz to potrebujete víc na komoru:) Zaprvé…Je fakt věcí nastavení osobnosti tušit, jak démonicky a v systému Senzace! A šoku!!! pracuje bulvár. Vše se dramaticky nadsadí. Je proto velmi ošemetné z toho brát základ pro seriozní článek a nadto jistymi výrazy na první dobrou …chudáčci atd.. v bulvárstylu pokračovat. Tedy zadruhé …komentáři a rozbory pozdního těhotenství🙄…dokopnout to sousedským…však oni jí příbuzní něco přihodí…to zatřetí. Prostě podporovat drby a charakter bulváru mi tu v intelektuálnějším stylu prostoru trochu zaráží. Čili budiž, svoboda…ale… Číst vice »

Jiří Konrád
Jiří Konrád
29 dní před

Nerozumím Vám, přeci nejde o VŽ. Máte jiný názor, bráníte ženu, ok. Každý to vidí jinak. Pak se pustíte do osobnosti neoblíbeného autora i admina. Jde jen a jen o vás. Krásný 1.máj. Nechte to plavat, dnes lepší než demonstrovat, vyhledat rozkvetlý strom a nechat se políbit.

Tomáš Vodvářka
Admin
30 dní před

Ahoj Radko, dopředu omluva za trochu delší vstup. Jestli je něco, co jsem se za ta léta v ambulantní medicíně naučil, je interakce s bližními. Denně mi do ordinace vstoupí cca 25 lidí. Denně. Některé znám dlouho, jiné vidím poprvé. Jelikož jich mám v počítači cca 32 tisíc, mohu prohlásit, že spektrum je úplné. A moje profesionalita (aspoň doufám, že tomu tak je) tkví v tom, že nikdo z nich nepozná, jestli jsou mi sympatičtí nebo naopak. Jistě, mám své „oblíbené“ pacienty, u nichž mne o cosi více zajímá jejích život a nejen nemoc. Naučil jsem se však i u… Číst vice »

Last edited 30 dní před by Tomáš Vodvářka
Vlasta Fišrová
Vlasta Fišrová
30 dní před

Držím palce, Tomáši i Adélo…

Radomira Kielbergerova
30 dní před

Zdravím, Tomáši… Můj příspěvek panu Konrádovi jistě skousneš…o ničem jiném tohle není. A buď přistoupíš na to, že k věcem lze mít celkem racionální poznámky…nebo ne. A pak nevím…Ráda tu naposledy připomenu…že jsem to nebyla já, kdo oživil zcela zbytečně téma odchodu ls…že jsem to nebyla já, koho pŕišel tento podpořit a kdo se zasloužil o stopríspěvkovou diskuzi, neb jsem slavneho ls bez milosti ne při prvním…ale při nabobtnalém druhém smazala. Nejsem ani ta, co tohle vše odbíhá řešit jinam. Co to je? Přesto se fakt snažím posunout…leč on se stále hledá nepřítel já:))) i kde jím naprosto nejsem. A… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
30 dní před

Také zdravím ještě jednou a dnes v tomto vláknu naposledy.
Obávám se, Radko, že jsi úplně nepochopila, o čem jsem Ti psal.

Radomira Kielbergerova
30 dní před

…myslím, že tě velice chápu. A to už delší čas…

Tomáš Vodvářka
Admin
1 měsíc před

Ze strany paní Žilkové to vidím jako pózu a snahou na sebe upozornit. Pokud mne paměť neklame, byla dlouho ženou velvyslance Stropnického ve Vatikánu a Israeli. Vím, že se rozvedli, nejspíše však ne tak, že by pan Stropnický vzal vše a paní Žilková šla o žebrácké holi. To, že adoptovala nějaké děti je chvályhodné, jistě jsou již dospělé a živí se samy. Obecně považuji nářky OSVČ na malé důchody /jež jsou dány jejich minimálními odvody/ za pláč na špatném hrobě. Oni ve své produktivní době na důchody přispívali jen drobnými a teď chtějí hodně. Což prostě nefunguje a nebylo by… Číst vice »

Radomira Kielbergerova
1 měsíc před

:)) já tvé pohnutky bránit pana Flašku chápu:)) Já jen s těmi dětmi pro jistou objektivitu a spravedlivý obraz. A byť je tu mnoho pravd, co je nelze popřít…a já je v nejmenším nepopírám, jsem tu vážně jediná, komu zde textem zavoněl styl pavlače a Blesku? Nu asi jsem…

Tomáš Vodvářka
Admin
1 měsíc před

Radko, tu pavlač spustila paní Žilková. Moje zkušenost je taková, že práve ti potřební jsou spíše zticha a svoje potíže spíše tají.
„Musím živit Kordulku a 2 koně“….mám docela pocit, že právě podobné věty vybudí řadu reakcí, jež nebudou paní Žilkové zrovna nakloněny.
Tím nijak neshazuji její životní peripetie.
Ale nejsem si jist, jestli zrovna ona je etalonem chudoby a potřebnosti.

Last edited 1 měsíc před by Tomáš Vodvářka
Radomira Kielbergerova
1 měsíc před

O tohle mi nejde. Stesky jsou to strašné…pořád bych ještě ovšem vnímala, co z postesku nakonec vyrobí nafouknutím bulvár, který rozeštvává všechno. Tohle mít na paměti…Ráda ji nemám, Stropnického ješté míň. Ukázka kariérismu jako z devadesátek do dnešních dnú..Ale pak jsou věci, kdy se někam nevstupuje. Nějak si nedovedu představit, že lustruju někomu život ve smyslu, co si měl uvědomit, když počal dítě. A dál už mi je nepříjemné vysvětlovat, co už jsem tu o dalších vašich rozborech napsala. To je celé.

Radomira Kielbergerova
1 měsíc před

Tak jedna věc ku zvážení. Mně by ani tak nevadila kritika pláče VŽ, to je úsměvnost a skoro výsměch…i pláče herců v covidu měly dvě kategorie. Byly taktvané paní Žilkové a pak skromné fajn Kristýny Frejové zcela jiného nastavení a možností a výstupů v tisku. Ale kam se fakt člověk nemá dostat, je rozbor toho, kdy má a nemá mít ženská dítě( to jedno s destiměsíčním martyriem smrti …tam si jako máma a člověk sáhla VŽ na dno…čili život na růžích ne ve všem) jakož se nemá dostat člověk k rozborům s vyhlášeními…zeťák nebo starý maj prachy, no tak přece… Číst vice »

Radomira Kielbergerova
1 měsíc před

Česky to je…Jednodušeji řečeno, oba tak trochu pavlačově drbete….protože tyhle kalkulace o détech a financích v rodině kritizované jsou skutečně intimní soukromý sektor, který nelze nikomu lustrovat… ač je Žilková opravdu na ránu:) Tak jen ješté drobnost. Dost dlouho tu visí srandovní titulek..vykuci….kterým se ztratila část slova. Kuk je u vás ku..plus přípona. Je to jako byste psal on usl a on se vyhl tyči. Vykuci nejsou. Jsou jen vykukové…Také 30ti už dnes píšou pouze ti, co neprošli maturitou a Vy. Takže lépe je brzdiť než být na koni a nemít sám věci v cajku. Hezký podvečer.

Radomira Kielbergerova
1 měsíc před

Ano…píšu to z mobilu. Ujelo:) Děkuju. Rozdíl mezi námi je ten, že já Vám i ve chvílích, kdy vám v textech blogu, nikoli textech okrajové diskuze, chybí osm čárek a máte tam 30ti a 20ti atd, nikdy nepíšu, že to není česky. Cítila bych to jako ukázku, že mi tristně došla argumentace a že to z toho všichni mí čtenáři pochopitelně vycítí. Nebudu přemýslet, kolik těch …není to česky, neumíte psát česky…mi bylo z Vaší strany adresováno, taky, kdo to tu tak rád jako první použil…a popřeju Vám fajn máj.

Radomira Kielbergerova
1 měsíc před

Vy diskuzi asi též moc neumíte, viďte?:) Vy ji prostě nechcete…Ale nejsem to věru já, kdo tu říká dokola, je zle jakmile s ní v něčem nesouhlasíte…nesnese jiný názor. Já vám rozumím a já jpaní Žilkovou nehájím. Já jen říkám…někam nezacházejte. Ženská a mateřství je křehká věc a ne věc přetřásání. Nic víc…nojo čili…Zmizte, zmizte… slušné to vlastně i je…Hmm? Tak už mizím. :)))

Radomira Kielbergerova
1 měsíc před

Jsem poslední, kdo by neviděl trapné pláče herců…a pozor, ne ale všichni jsou za vodou, nemají všichni extra prachy. Paní Veroniku opravdu a zplna srdce nemusím…Ale proboha ..kolik dětí jste jako ona adoptoval??? Ona dvě? Nezištně a lidsky… Což tohle do toho zakomponovat?

Vlasta Fišrová
Vlasta Fišrová
30 dní před

Radko, chápu, že si se ohradila vůči bulvarizaci a tématu mateřství – do toho opravdu nikomu dalšímu nic není. V tom se klidně k tobě přidám, četla jsem i knihu, kterou paní Žilková napsala o svých životních peripetiích. Ale… zkus být v diskusích jen věcná, argumentovat k tématu, a nepřidávat do svých diskusních příspěvků svá osobní hodnocení autorů, která mnohdy vyznívají urážlivě. Kvůli tomu, že je ti to tady tolerované, jsem i před rokem odsud odešla. Vadilo mi, že tu není rovné prostředí, že pravidla neplatí pro každého.

Radomira Kielbergerova
30 dní před

Nenabádej…nenabádej…a poctivě čti diskuze. Ne. Jsem věcná. Jsenm věcná. A bud to chceš vidět anebo to jako celá tato skupina mužú prostě vidět nechceš.

Vlasta Fišrová
Vlasta Fišrová
30 dní před

Občas sem nakouknu a vidím to, co vidím. Jsi věcná, a za Veroniku i jiné ženy v tomhle dík. Ta zmíněná skupina mužů ale taky vidí, čtou, vnímají a ozývají se. Nedivím se jim. A to by tak za mě asi stačilo.

Radomira Kielbergerova
29 dní před

Vlasto…klidně se vrať proboha, ale nelakuj tu věci na jinak, prozože se cítí příležitost. Tys odešla v situaci, která byla v tvých rukou, daná tvou korespondencí…za tvá hodnocení v mailu já opravdu nemůžu. Oživovat to nebudu. A pokud se chceš posunout, nevnímej co bylo a cos viděla v diskuzích. Jde o tady a teď a jde jen o to, co píšeš. O náhled na zónu, kam se nevstupuje. Nejde tu právě o nějaké me vulgarismy…ty je někde vidíš???Jde o pojmenování věcí, kdy někam se nevstupuje a něco se nepitvá. Takže celou diskuzi držím a buďte doopravdy všichni laskavi a nemetejte… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial