Soukromý listopad – 2. část

Všem občanům! V pátek 17. listopadu se uskutečnila manifestace vysokoškolských studentů u příležitosti Mezinárodního dne studentstva, pořádaná nezávislými studenty a Městskou vysokoškolskou radou. Tento pietní akt k uctění památky Jana Opletala byl zjevně podpořen řadou dalších spoluobčanů. Z Vyšehradu se průvod spontánně vydal do centra města, kde byl příslušníky VB a vojsky MV nemilosrdně zmasakrován. Vyzýváme proto studenty, pedagogy vůbec všechny spoluobčany k týdenní protestní stávce…

Kapitola III. – Stávka

Dlouhé čekání na prázdné metro, několik stanic na Budějovickou. Zapomněl jsem, že sestra neodjela s rodiči a že vůbec neví, kde jsem trávil noc. Neochotně jí vyprávím, co se stalo, a zavřu se v pokoji. Po několikerém zvednutí a položení sluchátka vytáčím 844790 – číslo E. Ale na druhé straně zní jen vyzváněcí tón. Poslouchám ho dlouhé minuty a představuji si, jak rezonuje mezi jejími věcmi. A pak znovu cítím tělo, které mě hřálo dnes v noci, a vidím láskyplné tmavohnědé oči L. Budu hajzl i já? Můžu být hajzl, když to tak bolí?

Pokouším se učit anatomii, ale nepřečtu ani stránku. Svaly, kosti, šlachy, krev, hnus. Pak už jen tak ležím, ve sluchátkách The Wall. Odpoledne naladím Svobodnou Evropu a dochází mi, že se včera přihodilo něco výjimečného, že to nebyla jen další z řady rozehnaných demonstrací posledních dvou let, že sadistickým zmlácením dětí byla překročena hranice. Padne jméno zabitého studenta Martina Šmída. Zazní odhady, kolik stovek lidí muselo vyhledat ošetření, kolik z nich bylo vážně zraněno. Uvědomuji si, jak jsme z toho my dva vyšli lacino. Napadá mě, že jsme možná vůbec neprohráli.

Dávám se dohromady, kontaktuji spolužáky. Na fakultě to vře, svolávají se zástupci všech kruhů, totéž se odehrává na ostatních fakultách i školách. Ještě v sobotu večer se ocitám na minidemonstraci na Karláku, kde hřímá proti policejní zvůli herec Haničinec, ten, co oblažoval ženu za pultem. Po esenbácích ani vidu, ani slechu.

V neděli navečer se v posluchárně budovy děkanátu v Kateřinské ulici schází několik desítek mediků včetně mě s děkanem fakulty internistou profesorem Pacovským. Oznamujeme mu vyhlášení stávky pražských vysokých škol jako reakci na páteční policejní teror, na níž se během víkendu dohodli naši zástupci jako na jediné možné odpovědi. Děkan je inteligentní, a byť komunista, není dogmatik. Říká, že se právě se vrátil z Německa, viděl padlou Berlínskou zeď a pochopil, že se změny nedají zastavit. Ví přesně, co se na Národní třídě odehrálo, a bere si osobně, že se to stalo jeho studentům. Dává nám zelenou a zaručuje se, že nikdo nebude za účast ve stávce ze školy vyloučen.

V pondělí 20. listopadu 1989 se přestává učit. Pospíchám ranním holomrazem od metra z I. P. Pavlova dolů k Anatomickému ústavu. Mnozí spolužáci nemají ani tušení, že začala stávka. Zvláště mezi prváky, kteří se ještě nezbavili šoku z náporu učiva, je myšlenka na cokoli jiného kromě orgánů a buněk nemístná. V malé posluchárně se v dřevěných ochozech i ve zbývajícím prostoru tísní všechny tři paralelky prvního ročníku. Nás pár, kteří jsme v pátek prošli martyriem Národní třídy, seznamuje ostatní se situací. Přes víkend vznikl stávkový výbor pražských vysokých škol, přidala se divadla. Náš děkan sice přislíbil stávku tolerovat, ale na jiných fakultách situace tak růžová není. Třeba na filozofické fakultě se stávkující žádného pochopení nedočkají a děkan Vaněk, kovaný učitel marxismu, jim v plamenném proslovu slibuje vyhazov ze školy, jak mi později líčí L.

Před katedru se protlačí kluci z vyšších ročníků, kteří nás prváky považují, víceméně právem, za úplná ucha, a začnou vysvětlovat důvod a program stávky. Já už díky účasti na včerejším vyjednávání na děkanátu vím všechno. Stávka bude okupační, stejně jako před jednadvaceti lety na podzim roku 1968. Obsadíme posluchárny, v noci se tu budeme střídat. Zabavíme fakultám psací stroje a kopírky, které začnou sloužit k rozmnožování infomačních materiálů. Budeme roznášet letáky, vylepovat plakáty, pořádat besedy, pokusíme se získat obyvatelstvo na svou stranu. Konečným cílem je dosažení celostátní generální stávky 27. listopadu.

Holky z koleje cestou do školy koupily v textilní galanterii dlouhou roli trikolory, ze které odstříhávají proužky a připínají je špendlíkem zájemcům na bundy. Četní spolužáci okamžitě po vyhlášení stávky opouštějí Prahu, aby nečekaného volna využili k biflování anatomie a histologie. Říkám si, jak je takové přizdisráčství charakteristické pro studenty medicíny, už od úvodního prázdninového soustředění před prvákem zastrašované a buzerované, a přemýšlím, zda k němu nepřispívá i sama povaha lékařského studia, vyžadujícího sebeodříkání, ba sebemrskačství až k popření vlastní individuality.

První stávková směna se ihned zabydluje v obávané budově, v jejímž suterénu plavou v kádích formaldehydem nasáklé mrtvoly (legendární esesmani ve skutečnosti došli už někdy v šedesátých letech) a vypreparované části těl zdobí chodby. Já se hlásím až k noční směně, avízovanou odpolední demonstraci na Václaváku si nemůžu nechat ujít. Cestou ze školy na I. P. Pavlova míjím osamělého esenbáka a podvědomě si zakrývám trikoloru. V zápětí se za tu zbabělost zastydím – ale pořád není zřejmé, co se vlastně děje.

Když se však zaplní Václavské náměstí desítkami tisíc lidí s vlajkami a transparenty, provolávajících stejná hesla jako my o tři dny dříve, a policie nezasáhne, vše se vyjasňuje. Takže je revoluce. To, že ubitý student byl jen dezinformací, už nehraje roli. Mně ovšem po pátečním zážitku přijde nepochopitelné spíše to, že mrtvý měl být jenom jeden. Těžko se zbavuji pocitu zklamání, že jsme přišli o mučedníka.

Večer se jde po nábřeží. Před domem, kde bydlí Václav Havel, se mává a skanduje jeho jméno, ačkoli není příliš pravděpodobné, že by byl doma. Chceme přejít Mánesův most na malostranskou stranu, ale policie ho zablokuje. Slovní útoky chlapci v bílých helmách ignorují, ale přes řeku nás nepustí. Rozkaz patrně zní, že levý břeh s Pražským hradem je třeba udržet stůj co stůj.

Snažím se zkontaktovat L., ale marně. V posluchárně anatomie se po celou noc promítají trezorové filmy, o jejichž existenci jsem neměl ani tušení – Všichni dobří rodáci, Ucho, Žert… Proviantu je dostatek, lidé spontánně nosí doma napečené bábovky, štrůdl, řízky, objevuje se várnice s čajem zapůjčená z menzy. Kupodivu nikde nevidím alkohol. Nevíme, zda se policie nepřipravuje k obsazení vysokých škol. Samozřejmě na ozbrojený odpor se nechystá nikdo a upřímně řečeno si ani nikdo nedovede představit, že by policejní komanda vpadla na akademickou půdu.

V úterý dopoledne nás do posluchárny přicházejí podpořit herci Boris Rösner a Jana Hlaváčová, vyprávějí veselé historky z natáčení, debatujeme o situaci. Pak se jdu prospat se domů, abych byl čerstvý na další odpolední Václavák. Znovu telefonuji L. na kolej a konečně se mi ji podaří zastihnout. Jak jsem očekával, je ve svém živlu a překypuje nadšením, beznaděj sobotního rána je dávnou minulostí. Domlouváme se, že se večer sejdeme u ní na koleji. Jen ulehnu do postele, zvoní telefon. Je to vystrašený spolužák z kruhu, který mě varuje, že na Prahu jedou tanky, ať určitě nikam nechodím. Jasně, tak čau. Usnu a další telefon. Prý že nejedou. Když volá potřetí, že přeci jen jedou, raději vyvěsím sluchátko.

Václavské náměstí je přelidněné, organizaci nepokojů zcela přebírá Občanské fórum. Cinkají klíče a tanky nepřijedou, zato z balkonu Melantrichu zazpívá dvacet let umlčovaná Marta Kubišová. Její vystoupení mi připomene E., která její songy zpívala v kupé rychlíku, kde jsme se poprvé setkali, a oslnila mě tak, že jsem se odhodlal pozvat ji na schůzku. Překvapivě přišla a Kubišovou mi pak zahrála ještě mnohokrát. Myšlenka na E. mě na chvíli rozhodí, rozhlížím se, jestli ji tu nezahlédnu, což je při stotisícové četnosti vířícího davu dost absurdní úvaha.

Večer se vydávám za L. na kolej Větrník na Petřinách. Návštěvy ovšem nejsou povoleny stávka nestávka a tělnatá vrátná mě pronásleduje až do třetího patra, kde se ukrývám ve sprchách, dokud nebezpečí nepomine. Pak vyhledám pokoj L. Shledání proběhne bouřlivě, přeci jen se od našeho rozloučení pootočilo kolo dějin na naši stranu. Líčím jí svůj úprk z vrátnice. „Zastřelíme tu starrou krrávu jako škůdce rrevoluce,“ rozhodne L.

Další noc s L., přítomnost její spolubydlící na vedlejší posteli nás neodrazuje, revoluční doba připouští revoluční chování. Snídáme v bufetu na Hradčanské, pak se rozcházíme, každý za svými stávkovými povinnostmi, sejdeme se odpoledne před demonstrací.

Středeční Václavák už je rutinou, Pražáci se úplně přestali bát. Ale večer přichází studená sprcha. Jdeme s L. do divadla, kde se beseduje se členy České filharmonie. Mluví se o lidských právech, utlačené kultuře, mluví se kultivovaně a spisovně, přeci jen filharmonici jsou filharmonici. Pak se přihlásí člověk z publika a praví: „Víte vy vůbec, co se děje na venkově? Nevíte, tak já vám to řeknu, protože jsem odtamtud právě přijel: děje se tam hovno. Vy si tu v Praze hrajete na revoluci, ale vesnice nemá ani ponětí. Jestli se budete každej den akorát sebeuspokojovat na Václaváku a plkat v divadlech, za tejden to celý vyšumí a dopadne to jako v šedesátým osmým, to vám garantuju!“

To je vážná věc, je třeba konat. Na místě se rozhodujeme, že hned ráno odjedeme šířit světlo revoluce do rodiště L., Českého Krumlova. Rovnou z divadla jdeme na stávkový výbor, kde nahlašujeme, kam vyrážíme. Zjišťujeme, že nejsme první, kdo se odhodlal vyjet do pohraničí. Můžeme si vzít potřebné množství peněz z toho, co přinesli lidé. Dostáváme štos namnožených materiálů, telefonní číslo pro případ nouze a studenty práv zpracovaný dvoustránkový manuál, jak se chovat při zatčení, který si máme nastudovat.

Stavuji se doma sbalit si batoh a říct rodičům, co se chystám podniknout. Očekávám protesty, nátlak, pláč. Místo toho máma řekne, že je na mě pyšná a že se stydí, jak se jejich generace posrala. Pak vypráví, jak v srpnu 1968 strávila tři dny v pražských ulicích, jak se účastnila obrany budovy rozhlasu na Vinohradské třídě při jeho dobývání Sovětskou armádou. Nikdy předtím se o tom nezmínila. Slibuju, že každý den zavolám.

Kapitola IV. – Český Krumlov

Nocujeme v kamarádčině bytě na Jižním městě, ve čtvrtek před šestou ráno vyjíždíme z autobusáku u stanice metra Primátora Vacka prvním spojem na jih. Polovinu cesty v rozhrkané Karose prospíme. Pak začne nad zasněženou krajinou oranžově svítat, příslib dobrodružství probouzí v mé mysli romantické představy. V Českých Budějovicích přestupujeme, L. telefonuje z budky své krumlovské přítelkyni, která prý už cosi organizuje. Nastupujeme do dalšího autobusu, přibývá kopců, na západě se zvětšuje zalesněná Kleť s jehlou televizního vysílače, jižní horizont uzavírá bílá Šumava. Pak začne silnice klesat a zakrátko se objeví věž krumlovského zámku nad meandry Vltavy. Vystupujeme na omšelém autobusovém nádraží, optimisticky svítí slunce a čerstvý sníh křupe pod podrážkami. Z této perspektivy nám dění v Praze připadá asi tak vzdálené v čase a prostoru jako výstřel z Aurory.

Je to jiné město, než jaké jsem s kamarády objevil poslední sobotu předminulých prázdnin, kdy jsme příchodem sem korunovali náš týdenní vandr po Šumavě, vandr se spaním v bunkrech, každodenním legitimováním pohraničníky a hraním si na americké vojáky z filmu Četa, na nějž jsme den před odjezdem zašli do kina a za každým šumavským smrkem pak viděli partyzány z Vietkongu. Krumlov nás tehdy přivítal zalitý vševědoucím světlem pozdního léta, zastihl nás nepřipravené na svou oprýskanou nádheru a zapůsobil na nás, nebo možná jenom na mě, jako žádné jiné město předtím, jako zjevení z jiné doby. Připadal jsem si jako poutník v ulicích Jeruzaléma, osahával omlácené domovní zdi, nasával svěžest splavů, vzhlížel k nedostupným zámeckým oknům a představoval si za nimi ztrhanou tvář šíleného Rudolfova levobočka Julia d’Austria. Povznesenou náladu jsme nakonec podpořili několika pivy ve vodácké hospodě u řeky. Noc byla hvězdnatá, přespali jsme u ohně vedle polorozbořené besídky na kopci nad městem a ráno nás probudila zima. Další den jsem se ve vlaku do Prahy seznámil s krásnou světlovláskou E.

„Nazdárr, starrá rrachejtle,“ volá L. na ženu, která nám jde rázně naproti, padnou si do náručí. Je to keramička Vlaďka K., které L. cestou volala a v jejíž kuchyni bylo o den dříve založeno českokrumlovské Občanské forum. Rychle chápu, že tato energická osmatřicetiletá žena s tváří a vlasem Apačky je duší zdejší nezávislé komunity. Příjezd dvou studentů z ohniska událostí, a dokonce svědků brutálního policejního zásahu, který se stal spouštěčem následujícího překotného dění, pokládá za dar z nebes.

Vlaďka nás bez zbytečné prodlevy odvádí do tělocvičny gymnázia, kde se právě shromáždili žáci i kantoři, aby si vyjasnili postoj ke stávce. Výzdoba školy připomíná, že listopad je měsícem československo-sovětského přátelství. Ten chlap z divadla měl pravdu! Postavíme se zády k žebřinám a dostáváme slovo. Zde nám dochází, jaký máme pro věc revoluce potenciál. Začíná mluvit L., kterou tu všichni znají. Rozrušeně líčí průběh páteční manifestace až do chvíle, kdy policajti zaútočili. Pak se jí zadrhne hlas, začne vzlykat a spolu s ní i nejedna učitelka. Zbytek vyprávění je na mně. Chraplavě popisuji krvavé detaily a s uspokojením pozoruji, jak v přítomných narůstá spravedlivý hněv. Ale na potměšilou otázku mladého tělocvikáře, jak si to jako představujeme dál a zda bude prezidentem Kaiser a premiérem Lábus, nebo obráceně, odpovědět nedokážeme.

Nebude to tu lehké. Český Krumlov je, stejně jako většina pohraničních měst, baštou komunismu. Další z několika členů místního Občanského fóra, manželé Peškovi, rovněž výtvarníci, nám dávají k dispozici automobil Trabant se svým synem, jehož úkolem je vozit nás po okolí. Máme objet zdejší fabriky, promlouvat k dělníkům a přesvědčit je, aby se připojili ke generální stávce. Brzy nás náš řidič upozorní, že jsme sledováni nenápadným vozem značky Lada. O jeho majitelích nemáme žádné pochyby.

První štací je podnik Jihostroj ve Velešíně. Po telefonátu vrátného si nás vyzvedne soudruh ředitel osobně a odvede nás do své pracovny, kde už sedí soudruh náměstek a nervózní předseda partaje, sekretářka nám prostře kávu. Jednání na takové úrovni jsme nečekali, jsme zřejmě prvními živými reprezentanty revoluce, které potkali. Ale promluvit k zaměstnancům nám nechtějí dovolit, vypočítávají, kolik peněz by takových deset minut přerušené práce podnik a vůbec národní hospodářství stálo. Zaměstnanci ovšem na žádné svolení čekat nehodlají a během naší audience na ředitelství se shromažďují v hale před píchačkami. A tak přes protesty vedení znovu sehráváme své vystoupení z tělocvičny. Schéma raněná dívka a neholený drsňák se ukáže být opět velmi působivé. Přidáváme ještě kouzelnou formuli, že jsme děti z dělnických rodin, a to už chlapi zatínají pěsti a ženy slzí.

Největší továrnu v kraji, papírny Větřní, si necháváme nakonec. Tady ale náš scénář nefunguje. Přivádějí nás na zrovna probíhající schůzi závodního výboru ROH. Ať si prý nejdříve vyslechneme, co obyčejné lidi opravdu trápí. A tak jsme nuceni poslouchat litanie o plnění plánu, závazcích pracujících, úspěších brigády socialistické práce… To je od protivníka tvrdý úder. Asi po hodině utrpení nás konečně pustí k mikrofonu. Ale publikum se nechytá ani na slzy, ani na krev. Naopak na nás pokřikují, že jsme na slušné příslušníky Veřejné bezpečnosti házeli železná ložiska a tloukli je lešenářskými trubkami, že chceme zpátky kapitalismus a že Sudeťáci už za čárou čekají, až si vezmou nazpátek baráky, podniky a celou Šumavu. Jakýsi bělovlasý soudruh začne vyprávět, jak za první republiky bydlel s rodiči a deseti sourozenci v jedné světnici s hliněnou podlahou a měli jedny boty dohromady, a že jedině komunistická strana může zajistit, aby jeho vnoučata znovu nezažila takovou bídu. Nezabírá ani zoufalý apel L., že nejsme proti socialismu, jen chceme ten s lidskou tváří. Mladý Pešek nám prozrazuje, že mezi odboráři sedí příbuzní samotného generálního tajemníka KSČ, soudruha Jakeše, který z kraje pochází. Tím s vše vysvětluje.

Utahaní dorážíme odpoledne k Vlaďce. Má starobylý dům v ulici Latrán hned pod zámkem. V přízemí s gotickou klenbou je ateliér s hrnčířským kruhem, pecí a policemi s keramickými výrobky, v patře a podkroví se bydlí. Sešlo se tu několik nadšenců připravujících první krumlovskou demonstraci, která má zanedlouho začít. Všichni jsou neobyčejně milí a přátelí se spolu, a všichni jsou samozřejmě výtvarníky. Seznamujeme se, popíjíme červené víno a přikusujeme chlebíčky. Přípravy naruší nečekaná návštěva maminky L., šedovlasé paní v pleteném baretu, která začne L. přede všemi přemlouvat k návratu domů. L. je to krajně nepříjemné, maminka se nakonec nechá ukonejšit ujištěním, že budeme opatrní, a držíc nám palce odchází. Ještě předtím se stihne pronikavým pohledem ubezpečit, že jsem dobře vychovaný chlapec, který by mohl její nespoutanou dceru umravnit. Při znalosti dosavadních životních peripetií L. mám pro její starost pochopení.

S vyrobenými transparenty vyrážíme dolů Latránem přes dřevěný most k náměstí Svornosti s nadějí, že přijde i někdo další. Sochař Marek B., sympatický prototyp zarostlé brýlaté máničky, nemá o spoluobčanech, které nazývá sráči, valné mínění, a sází se, že tam budeme šaškovat sami. Ale naštěstí prý nás nemá kdo rozehnat, neboť místní milicionáři byli včera odveleni ku Praze.

Co se týká účasti, mýlil se. Několik desítek lidí se sešlo ještě před naším příchodem a z úzkých uliček se trousí další a další skupinky. Bouřlivě se k nám hlásí dělníci z fabrik, které jsme přes den navštívili a prosili je, ať přijdou, dorazili i gymnazisté. Takový ohlas jsem nečekal, velmi rychle jsem si osvojil skepsi svých nových přátel. Nakonec se zaplňuje určitě polovina náměstí.

Poletuje sníh, stojíme pod morovým sloupem u paty kašny naproti transparentu Demokracii pro všechny a když dostávám slovo, čtu prohlášení studentského stávkového výboru s výzvou k odstoupení soudruhů Jakeše, Husáka, Biľaka, Indry, Lenárta, k potrestání viníků pátečního masakru, k propuštění politických vězňů, legalizaci nezávislých novin a samozřejmě k účasti na generální stávce. Přidávám k tomu vlastní komentář a pak s L. ve zkrácené podobě prezentujeme svůj příběh ztlučených dělnických dětí. Dělníci se dostávají do varu. „Marrx by se teda divil, kdo má vlády dělnický třídy plný zuby,“ poznamenává L.

Ke konci demonstrace k nám přistupuje asi padesátiletý pán s bradkou, který se představuje jako primář místní chirurgie, smeká beranici a táže se, smí-li nám potřást rukou. Pak s vlhkýma očima dojatě děkuje. Mně, po dvou měsících medicíny! Připadám si jako falešný Ježíš.

Vystoupením na náměstí jsme se stali celebritami. Večer trávíme v nedaleké pivnici, kde nás štamgasti poplácávají po zádech, posílají nám panáky a dostáváme vážně míněné dotazy typu, kdo bude prezident, jestli budeme komunisty věšet, jestli známe Havla. Užíváme si to a blahosklonně rozdáváme rozumy. Náš vliv ale přeceňují i jinak osvícení manželé Peškovi, kteří nám podsouvají petici proti výstavbě jaderné elektrárny Temelín, což je v kraji po černobylské havárii téma číslo jedna. Musíme jim slíbit, že to v Praze předáme a pokud možno i zařídíme.

Rozjaření se po několika pivech a zelených vracíme na Latrán a rozdělujeme si funkce v budoucí vládě. Na ministra zdravotnictví se ještě necítím, ale premiérské křeslo bych vzal. L. bude ministryní kultury. Zda prezidentem uděláme Kaisera, nebo Lábuse, ještě uvidíme. Temelín samozřejmě zařízneme.

Vlaďka nám připravila pokoj v podkroví se starožitnou postelí a květovanými peřinami. Když L. usne, rozhrnu záclonu, otevřu zamlžené okno a nastavím obličej ledovému vzduchu. Naslouchám zvuku vody padající přes jez. Nad domy lze tušit siluetu zámku a měsíční světlo zalévající bílé střechy dotváří snovou kulisu. Vím, že tohle všechno brzy skončí a je mi to líto. Je to až příliš nereálné. A také vím, že na to nikdy nezapomenu.

Ráno po deváté sejdeme po rozvrzaném schodišti na kafe a snídani, ostatní už dávno pracují. Vyrábějí se letáky, vymýšlí se další strategie. K Vlaďce přicházejí noví a noví lidé, kteří se chtějí zapojit. Potřebujeme fotky z Národní třídy, a tak volám na stávkový výbor. Žádný problém, stačí říct číslo faxu místní pošty a za deset minut si je vyzvedávám. To na mě udělá velký dojem a získávám příjemný pocit, že organizace stávky je ve spolehlivých rukou. Náměstí je v pátek téměř plné. Navečer sledujeme v televizi šarádu s obměnou vedení ÚV KSČ a jsme znechuceni. Ale jaký div se to stal s televizním vysíláním – během dvou dnů zmizela veškerá cenzura!

Na poslední noc v Krumlově nás Vlaďka přesunuje ke svým přátelům na sídliště – Občanské fórum dostává avízo, že se estébáci pochlapili s chystají zátah, ale nakonec se ukáže, že to byla jen poplašná zpráva. Spaní v paneláku na rozkládací pohovce, únava. Autobus na sever, pach nafty, písnička Richarda Müllera v rádiu, podivný smutek. L. mi usíná na rameni.

Kapitola V. – Epilog

Po návratu do Prahy na mě doléhá kocovina. Spolužáci z kruhu si mysleli, že se někde flákám nebo nedejbože šprtám, protože jsem jim nestihl říct, kam odjíždím. Nedělní milionová demonstrace na Letenské pláni, kam vyrážím s mámou, připomíná nejen místem, ale i tím, že je tam úplně každý, oslavy Prvního máje. Vážně se bude aplaudovat premiéru Adamcovi? Rádoby vtipné moderování kněze Malého mě neoslovuje. Uprostřed davu se cítím ztraceně, neměl bych stát na tribuně s Hutkou a Mišíkem? Neměl bych se zařadit po bok studentským vůdcům Pánkovi a Mejstříkovi? Samozřejmě jsem si dobře vědom toho, že má přítomnost na Národní třídě i českokrumlovské dobrodružství byly dílem náhody a souhry okolností, ale i tak propadám frustraci zneuznaného hrdiny.

Místo řečnění před davy teď jako anonymní pěšák vylepuji plakáty Havel for president, kompletuji propagační materiály ve Špálově galerii a po večerech se propíjím ke svobodě v Uteru, U Šumavy a v jiných putykách, původně týdenní stávka se protahuje do Vánoc. Události těchto dnů mi splývají dohromady. Ze stávkového výboru přicházejí různé instrukce, například jsme vysláni kamsi do Dejvic, abychom zabránili Státní bezpečnosti odvážet pryč tajné složky. Padá mokrý sníh a nemůžeme najít tu správnou budovu, tak jdeme na pivo.

Setkávám se s E. a po prvotních rozpacích se ukazuje, že náš rozchod byl jenom nedorozumění – prý jsem to špatně pochopil. Na Národní třídě byla se spolužačkou i ona, ale podařilo se jim odejít ještě před útokem zásahové jednotky. Vrací se mi všechno, co jsme spolu zažili. Naše spaní pod širákem, hraní na kytaru, naše – pro oba první – milování. Nedá se nic dělat, musím si vybrat. Vybírám si E.

Zatímco si všichni naplno užívají nadšení převratné doby, já se utápím v melancholii, mám pocit, že mi cosi proklouzlo mezi prsty. Slíbený semestr anatomie navíc se nekoná, prostávkované týdny je třeba dohnat. Na chodbách morbidní budovy Anatomického ústavu, v posluchárnách, cvičebnách i na pitevnách znovu zavládne přísný řád a kdo se nepodrobí drilu, dojede na to. Učím se celé noci a chybí mi L., vidím její slzy a hrdý výraz, když jsem jí řekl, že už se nebudeme vídat. Trvá ještě dlouhé měsíce, než se s čerstvou známkou v indexu mohu otřepat a cítit se opravdu volný, před sebou zbylou půlku léta a otevřenou západní hranici. S E. vyrážíme stopem do Švýcarska za prací, půjčeným autem projíždíme Alpy.

Přichází druhák, biochemie a fyziologie. Zatímco já zápasím s učivem a pochybami o volbě profese, E. kromě studia hudební vědy stíhá milion dalších věcí včetně tlumočení z angličtiny. Jednou provází po Českém Krumlově, ta ironie, skupinu britských leteckých inženýrů. Krátce na to mi oznamuje, že se zamilovala. A pak se ze dne na den odstěhuje do Manchesteru k chlápkovi dvakrát staršímu než já.

S dětskou psycholožkou L. se scházím po dvaceti letech. Už neráčkuje, moc jí to sluší a je pořád stejně trhlá. Mám pro ni překvapení: na základě svých poznámek z té doby, které jsem objevil při stěhování, jsem sepsal naše zážitky z prvních dnů Sametové revoluce a publikoval je na Neviditelném psu pod názvem Soukromý listopad. L. je unešená, ihned spoustu věcí upřesňuje a doplňuje další, které mi vypadly z paměti. Shodujeme se, jak je zarážející, že se žádné ze všech těch vyšetřovacích komisí ani žádnému z badatelů, zkoumajících zlomovou událost moderní historie, nepodařilo prokázat, že byl studentský průvod na Národní třídu doveden tajnou policií. Copak jsme jediní, kdo to na vlastní oči viděl? Měli jsme se snad někde přihlásit? Bylo by naše svědectví dostatečným důkazem?

Jeden z diskutujících pod mým článkem radí, že než příště napíšu takovou pitomost, jako že mezi Mikulandskou a Ostrovní stáli policajti, mám si prostudovat prameny, a posílá odkaz na jakousi mapku rozmístění pořádkových sil. Chci odpovědět, že já jsem pramen, ale L. mě uklidňuje, abych se nad to povznesl. „Co není v kánonu, nestalo se,“ praví, a zní to moudře.

Jako zajímavost mi povídá, že se přes své krumlovské přátele dostala ke spoustě fotek, na kterých jsme spolu. Nerozumím, nepamatuji si, že by nás byl někdo fotil. No přece ti, co nás sledovali na každým kroku. Místní estébáci.

Pak jí položím otázku, kterou jsem se dlouho trápil – jestli jsem se k ní tehdy zachoval jako hajzl.

„Zachoval, jako velkej hajzl,“ řekne tiše.

„Vždyť jsme byli ještě strašně mladí,“ namítnu.

„Fajn, tak jako strašně mladej velkej hajzl.“

Beru její ruce do svých, mlčíme. Napadne mě, že bych měl Soukromý listopad přepsat, aby bylo zřejmé, že nešlo o revoluci, ale o lásku.

Subscribe
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Dvořák
1 rok před

Protože jsem trochu starší, některé trezorové filmy jsem viděl. A tak jsem věděl, oč jde. Druhý den (18.) jsem kontaktoval známou advokátní kancelář (JUDr Tauš), která mi pomáhala v r. 1967 a 1977, dostal jsem příslib, že se zmlácených studentů zastanou. Kontakt jsem zanesl na ČVUT. Kupodivu – technici – už měli jasno. V mimořádném vydání Studenta se objevila informace, že celou akci sledovalo pár členů SSM s Mohoritou, který se ihned chopil příležitosti a chtěl se stát vůdcem celého odporu. Před generální stávkou nám ředitel podniku sdělil, že každého, kdo se jí zúčastní, na hodinu vyhodí. Ovšem – v… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Tak přečteno jedním dechem, skvělá reportáž. Jsem si jist, že by Ti diskusní elita na Neviditelném psu objasnila, že všechno bylo připravené, všechno jako a že jsou to jen báchorky. Zažil jsem to už jako sekundář, těsně po první atestaci. V celé městské nemocnici se v prvních dnech našlo jen 5 lidí, kteří se přidali. Ostrava byla, je a asi dlouho bude rudým regionem. S mou ženou jsme stáli v malém hloučku na náměstí (tehdy Lidových milicí, nyní Masarykově). Bylo nás tam pár desítek a okolo dělníci, kteří nám vysvětlovali, co s námi udělají, když hned nevypadneme. Měli jsme strach,… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial