Milá Marto Kubišová, Ad multos annos

Zločinní komunisté ji ničili život, ale nezlomili ji. Vynikající zpěvačka, disidentka a skvělý člověk Marta Kubišová se právě dnes dožívá osmdesáti let. Vyprošuji jí hojnost Božího požehnání, hodně štěstí a zdraví.

Statečná žena, která ve svém životě musela snášet těžká příkoří, se narodila 1. listopadu 1942 v Českých Budějovicích. Nebála se mocných rudých vládců, bojovala proti nespravedlnosti a podepsala Chartu 77. Její asi nejznámější hit Modlitba pro Martu se stal ikonickou skladbou osmašedesátého roku a jedním ze symbolů vzdoru proti sovětské okupaci. Tuto píseň pak zazpívala i v památných listopadových dnech roku 1989 z balkónu Melantrichu zaplněnému Václavskému náměstí.

Marta Kubišová patřila v šedesátých letech k našim předním zpěvačkám, což dokázala i opakovaným vítězstvím v anketě Zlatý Slavík. Komunisté ji nenáviděli a dopustili se vůči ní mnoha podrazů, téměř dvacet let nesměla veřejně zpívat. Nicméně po něžné revoluci se vrátila na pódia a opět přinášela lidem radost svými krásnými písničkami.

Paní Kubišová je nejen skvělou zpěvačkou, ale rovněž citlivou lidskou bytostí, která nesnáší bezpráví a nespravedlnost. To dokázala nedávno v rozhovoru pro web seznamzpravy.cz, v němž uvedla, že nechápe lidi, kteří hájí Putinův režim. Ano, to je skutečně nepochopitelné, jak může někdo obhajovat současné kremelské zlo, které je zodpovědné za vraždění žen a dětí na Ukrajině.

Myslím si však, že v případě Marty Kubišové jsou jakákoliv další slova zbytečná. Všichni lidé dobré vůle ji přejí jenom to nejlepší, hlavně to zdraví a mnoho dalších let.

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
MUDr. Tomáš Vodvářka
Admin

Je to především charakterní bytost, která pro své přesvědčení neohnula hřbet. Jako to udělali mnozí, dnes tzv. celebrity. Kupříkladu loni vyznamenaná Jiřinka Bohdalová byla zadobře s každým presidentem, Novotným počínaje a zemanem konče. Neupírám jí její herecký talent, ale charakterově je vedle paní Marty Kubišové spíše trpaslíček.

Jara Rankova
Jara Rankova
1 rok před

Ctu Vas Jene na iDnes, ale zde mohu odpoved: diky za clanek plny ucty k Marte!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial