Jaromír, nešťastný kníže rodu přemyslovského.

Byl vykastrován, oslepen, na dlouho uvězněn a nakonec probodnut na latríně, kde podle dobového záznamu vyprazdňoval břicho. Středověk byl krutý, ale co je moc, to je moc. Na jednoho určitě. Přesto na knížecí stolec usedl 3x. Jeho

staršímu bratrovi Boleslavovi III. se jako knížeti moc nedařilo. Částečně v tom mělo prsty i ambiciózní Polsko a vzestup Uherského království. Co nedokázal mocensky, nahrazoval krutostí. Z obavy před bratry nechal Jaromíra vykastrovat, což je zaručený způsob jak se zbavit dědice a Oldřich utekl jen tak tak. Toho si pamatujeme, že jako ženatý unesl jistou vdanou pradlenu Boženou, což byl tehdy patrně první mediálně známý skandál celebrit.

Jaromír si poprvé knížecí křeslo krátce otestoval roku 1003 a o rok později mu v léno svěřil české knížectví král Jindřich II. Pak vládnul až do roku 1012, ale zřejmě né moc slavně, a jen díky podpoře Jindřicha, protože žádné velké činy nezanechal. Jak bylo tehdy zvykem, hledat průběžně pomoc a podporu v Říši. To už byla taková tradice, stačí vzpomenout Václava a jeho odvod 500 hřiven stříbra a 120 volů Heinrichu der Fogler, tedy Jindřichu Ptáčníkovi, jak napsal o dost později Kosmas, jestli to neni jen legenda.

Roku 1012 uchopil vládu v Čechách nejmladší z bratrů, Oldřich. Jaromír utekl do Říše, tehdy už k císaři Jindřichovi II., který ho nechal jako kádrovou rezervu uvěznit na 21 let. V temné kobce asi neúpěl. Oldřich pak vládnul v letech 1012-1033. Vlády ho zbavil další císař Svaté říše římské národa německého Konrád II. a dosadil pro změnu Jaromíra. Aby kolotočům nebyl konec, v témže roce se Oldřich zase vrátil a Jaromíra nechal oslepit. Kruťase pak smrt zastihla při oblíbené činnosti u plných korbelů a talířů.

Řada byla opět na Jaromírovi. Ten se ale dobrovolně knížecího trůnu vzdal ve prospěch syna Oldřicha a Boženy a českého Achilla, Břetislava. Ten se zase proslavil únosem Jitky. Asi rodinné sklony. Břetislav nezadal svému jménu a začal dobývat ztracených území, což se nelíbilo za Krušnými Horami a musel složit slib věrnosti, hádejte komu. Trvalá díla po něm ale zůstala. Přivezl do Čech ostatky Vojtěcha a zavedl seniorát, dědičné právo vlády nejstaršího člena rodu. Další v pořadí dostal úděl na Moravě, pak církevní kariéra, a tak nějak dál. Zde se hodí dodat, že čtvrtý Břetislavův syn se stal pražským biskupem. Jmenoval se…Jaromír, ale biskupa tohoto jména neznáme, protože přijal typicky české jméno Gebhart.

Jestli Oldřich zemřel u hodokvasu, pak způsob vraždy Jaromíra, který už nikomu nemohl vadit ani ublížit, jen dokresluje jeho tragický život. Stalo se 4.listopadu 1035.

Nic vyjímečného, takový středověk byl a násilí i krutost do něho patřily. Jen silnější, mazanější a zákeřnější vyhrával. A tací byli i Přemyslovci, proto se také v nárazníkové oblasti Evropy udrželi. Jejich rod vymřel po meči, a to doslova, roku 1306 v Olomouci vraždou Václava III. Zůstala jen přeslice Eliška. Jeho sestra, budoucí manželka Jana Lucemburského a matka lucemburskočeského Otce vlasti.

A kteří slavní Jaromírové dnešní doby dneska slaví svátek? Vzpomenu třeba Jágra a Nohavicu. Mimochodem, víte jak se nám Jaromírům správně říká? Ani Jardo ani Mirku.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial