Krásný čas adventní

Pokud bychom v dějinách lidstva měli najít onen pomyslný velký třesk, z něhož se posléze zrodil advent, bylo to před zhruba dvěma tisícovkami let.

Pokud bychom v dějinách lidstva měli najít onen pomyslný velký třesk, z něhož se posléze zrodil advent, bylo to před zhruba dvěma tisícovkami let. Tehdy v Nazaretu zaznělo z úst jedné nepatrné mladé ženy ono dějinné „fiat“, „staň se“.

Toto slovo, pronesené nejspíše v tichu noci, nikdo jiný z lidí neslyšel. A přesto bylo pro lidské dějiny mnohem důležitější, než klíčové projevy panovníků, kteří ve své době ovládali podstatnou část světa a kteří budovali v nesmyslné snaze své tisícileté říše, aby se ze pár let zjistilo, jak efemérní a směšné byly jejich snahy a plány.

Tímto dobrovolným souhlasem s B-žím záměrem se na zemi objevil jedinec, jehož životní dráha a z lidského hlediska tragický konec jsou stálou inspirací pro stamilióny lidí po celém světě. Vnesl do tehdejšího řádu bytí naprostý chaos, popřel v oné době platné zákony a přesto či možná právě proto se stal zakladatelem jedinečného směru, na první pohled naivního až bláznovského a přesto svým morálním imperativem stále přitažlivého pro ty, kteří hledají svůj smysl bytí zde na Zemi.

Svědky jeho zrození se v malém městečku Bet lechem stali jak obyčejní prostí lidé, pastevci, jistě negramotní, nemajíce potuchy co se děje a vedle nich mudrci, lidé vzdělaní a moudří, kteří putovali za hvězdou určující směr. Tvořili oba póly, které byly spjaty s novorozencem v jeslích. Písmo k nám hovoří v obrazech a jen málo je jich tak jednoznačných. Je třeba v sobě stále objevovat jak onu prostotu tak i moudrost jako dvě nedílné součásti lidské mysli. Nabádá nás, abychom neuvízli na půli cesty, tedy abychom ztratili svou prostotu a nedosáhli moudrosti. Jen člověk prostý a moudrý je schopen v sobě nalézt opravdový pokoj.

Z tohoto pohledu se jeví tak trochu méně důležitá „velká“ politika a kalkulace moci, jakkoli se nám zdá, že je pro naše životy zcela zásadní a nepostradatelná. Je dobré pro všechny lidi občas poodstoupit a podívat se na sebe pod jiným úhlem. Zhodnotit, jestli vše co konám, směřuje k oné biblické moudrosti podložené dějinným vývojem v posledních dvou tisícovkách let.

Advent se svými čtyřmi nedělemi je jedinečnou příležitostí k „inventuře nitra“.

Přeji všem svým milým čtenářům, ale i sobě, ať se vydaří.

Subscribe
Upozornit na
guest

9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Melišová
2 let před

Ďakujem a prajem príjemný advent.

Soňa Bulbeck
2 let před

Ďakujem, Tome, za adventné pohladenie…ako farárova dcéra som mala to privilégium, že som vždy recitovala básničku a zapaľovala v kostole prvú adventnú sviečku…môj ocko vždy zdôrazňoval, že advent nám bol daný, aby sme mali čas sa pripraviť…

Hana
Hana
2 let před

Dnes jste mi tímto textem velmi osvěžil ráno. Dovolila jsem si text sdílet na FB. Pěkné dny na cestě k sobě přeji.🍀

Brigita
2 let před

Krásné ráno Tomáši. Děkuji za, laskavé pohlazení slovy a nenásilné vybídnutí k vnitřnímu ponoru. Pěkný a klidný advent všem

Jara Rank
Jara Rank
2 let před

Udelal jste mi radost milym clankem, tady uz je noc, takze se mi bude hezky usinat, jdu sfouknout svicku a Dobrou noc.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial