NATO je opravdu potřebné pane prezidente

Vrchní velitel naší armády se nechal slyšet, že NATO po neúspěchu v Afghánistánu vyvolává pochybnosti o smyslu své existence.

Dodal dále: Jestliže zde NATO selhalo, mělo by to vést i k přehodnocení našich obranných výdajů a k většímu důrazu na obranu národní“. Pokračoval: „Dokud tyto mise existovaly, podporoval jsem i zvyšování našeho obranného rozpočtu na ta mystická dvě procenta HDP, a jestliže se situace změnila, logicky se změnil i můj postoj.

Řeknu upřímně, že tomu nerozumím. Máme méně vydávat na obranu? A nepodporovat NATO? Ale o ničem jiném ta 2% rozpočtu přeci nejsou. Jsou to jen investice do národní armády, která je součástí NATO. To přeci nejsou peníze na nějaký mezinárodní svazek. Nechci prezidenta podezřívat, že se nevyzná, ale tohle je protimluv.

Obávám se, ale že je to ještě horší. Pan prezident totiž také řekl: „Byla to jediná příležitost, kdy NATO mohlo bojovat. Takové to poštěkávání na Rusko a Čínu není zajímavé“.

A to je obrovská mýlka. NATO vůbec nemělo bojovat v zahraničí. S tím názorem souhlasím. Ale NATO do teď nikdy vůbec nebojovalo (a doufám že ani bojovat nebude). NATO jako celek nikdy nikoho nenapadlo, neohrožovalo, ba ani nevyhrožovalo (nezaměňovat s jednotlivými národními státy!). NATO má rozhodování kolektivní. A dokáže si někdo představit, že by u nás někdo schválil napadení Ruska?

Pokud náš prezident říká, že to byla jediná příležitost, kdy NATO mohlo bojovat, tak vlastně říká ať bojuje, jinak nemá smysl. To je válečné štváčství.

NATO je pouze svazek kolektivní obrany a jako takový musí zůstat. Ukrajina v NATO není. A to má smůlu. Rusko jí už ždíme všemi způsoby, včetně vojenských.

NATO, přiznejme si, je hlavně USA a jejich odstrašující jaderná síla. A teď si představme, že by se NATO rozpustilo a USA se stáhly do sebe a přestaly by se angažovat ve světě. Jak dlouho si myslíte, že by trvalo než by Čína vlítla na Tchaj-wan? A jak dlouho by trvalo severním Korejcům než by zase zahájili pochod na jih?

A teď se podívejme do Evropy. Jak dlouho by asi trvalo Rusku než by si zase vymyslelo nějakou záminku pro zásah v Pobaltí podobně jako na Ukrajině nebo v Gruzii? A myslíte si, že by se tam zastavilo? Že by nechtělo zpět všechny své bývalé gubernie? A případně i něco navíc?

Tak tohle je to, po čem volá nejvyšší velitel naší armády. Pokud se cítí býti Rusem, je to pochopitelné. Pokud si myslí, že je zástupcem Česka, tak je to vlastizrada.

Subscribe
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
hana.krbcova@seznam.cz
hana.krbcova@seznam.cz
2 let před

K tomu co řekl vrchní velitel se nevyjadřuji. Asi nás ani nepřekvapil. Tak si počkáme, zda bude blokovat rozpočet.
A vám díky za shrnutí.

Jan Šik
2 let před

V tomto mě prezident hluboce zklamal, očekával jsem, že bude zásadovější. Navíc jeho poznámka o „mystických“ dvou procentech je více než trapná. NATO není ideální organizace, stejně jako naši spojenci nejsou přátelé, ale prostě jen spojenci. Jde však o nejlepší řešení, protože lepší varianta prostě neexistuje. Ani velké státy se bez spojenců neobejdou a my jsme státem malým. Malým článkem řetězu, který ale musí být stejně pevný jako ten velký. Proto ta dvě procenta. Samotní bychom na obranu museli vynakládat několikanásobně více. Hezký den

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Co bys čekal od agenta Kremlu, dočasně umístěného v rezidentuře na Hradě v Praze? Já jen podotýkám, že countdown běží neúprosně a že příští president už prostě nemůže být horší.

Martin Přibyl
Martin Přibyl
2 let před

Souhlasím.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial