Adieu, madamme Carmen

Dnes bude nahoře veselo, Do společnosti Edith Piaf, George Brassense, Jacques Brela, Gilberta Bécauda a dalších dnes vstoupí paní Hana Hegerová, narozená jako Carmen Farkašová. A v jejich společnosti se nemusí vůbec cítit upozaděná.

Šansoniér nemá snadný úděl. Na rozdíl od ostatních, kteří nedostatek talentu zahalí do oblaků mlhy, blýskavic v pozadí a několikahlavým sborem, který dolaďuje někdy i hodně vlezlou melodii, stojí na jevišti de facto sám. A jeho úkolem je přesvědčit posluchače, že slzy, o kterých zpívá, jsou opravdové, že radost, kterou sděluje, zažil a chce se o ní podělit.

Posluchač může leccos odpustit, ale nepromine přetvářku, pompéznost či blíže nedefinovatelnou převahu zpěváka. Jen ten, kdo chytne za srdce a dokáže, že vnímavá duše v potemnělém sále se najednou vůbec nestydí, že mu emoce zvhlčuje tváře, že přestane téměř dýchat, aby zachytil to vlákénko, které mu hlas z jeviště nabízí jako žádanou vějičku, na níž se chce chytit a nechat se táhnout nezapomenutelným večerem, jen ten se může nazývat šansoniérem. A takových je po čertech málo.

Jedna z těch výjimečných duší dnes odešla do hvězdného nebe, ve věku, který lidská přirozenost považuje za docela dlouhý a dle zpráv obklopena svou rodinou. Může si někdo přát více? Po životě, který nebyl jednoduchý, ale který dokázala naplnit všemi možnými barvami. Rozdávala radost, její koncerty byly dlouho dopředu vyprodány a ona – nejspíše i z nich – čerpala další energii, zúročenou v projevu, na který se nedá zapomenout.

Zůstane. S nádherným hlasem, převelice uvěřitelným, s texty, které pro ni psali také hvězdní textaři Kopta, Rytíř, Horáček a mnoho dalších, v textech v nichž schází plytkost, v kterých lze stále a stále nalézat i věci, které si často necháváme jen pro sebe.

Adieu……

4.5 16 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Soňa Bulbeck
22 dní před

ďakujem, tomáš, krásne ste to napsíali…mala som rada jej písničky a áno, bola to dáma..teším sa na dnešné večerné programy na ČT1..budem spomínať….

Hana
Hana
22 dní před

Potřebovali jsme ji, její písničky. Písně jsou, naštěstí pro nás, nesmrtelné.

Brigita
22 dní před

Krásné pohlazení Tomáši. Děkuji Vám. Miluji ji stále.

Radomira Kielbergerova
22 dní před

Děkuji za článek. V něm za pasáže, které mluví z duše. Já toho právě nyní ze sebe moc nedostanu. Vím to hodinu po návratu…Tak jen cosi:) měla v sobě nadstavbu dobré literatury. Uměla podstatu, k níž se člověk knihou prokouše- možná, předat výrazovostí s odzbrojující jistotou tady a teď hned. Navíc když se řekne furiant, je to chlap. Její ženské furiantství jako to vítězné nad smutkem, a přesto v něze…já prostě nevím. Ale není nikdo, kdo by se jí podobal. Odešla neopakovatelná a jedinečná bytost…

Bohunka
22 dní před

Dozvídám se od Tebe, Tomáši. To je ale smutná zpráva. 😢

Jan Šik
23 dní před

Díky Tomáši. Zdaleka se o ní tolik nemluvilo jako o jiných, o to víc jsem jí slyšel. A ty texty, ke kterým její hlas seděl dokonale. Hezký večer přeji

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial