Jde to. Ale ne u nás.

Časopis České lékařské komory Tempus medicorum uveřejnil v posledním čísle článek MUDr. Lubomíra Skopala, který pracuje ve Francii a popisuje tamní pandemii. Odkaz na článek zde. Jde o březnové číslo, článek najdete na straně 42. Vřele doporučuji.

Autora článku znám osobně a nemám sebemenší důvod mu nevěřit. Jeho popis minulé i současné situace stran nemoci Covid 19 ve Francii je velmi poučný. Z článku vybírám to nejpodstatnější a to v bodech.

  1. Francie měla v kritických obdobích (březen-květen 2020 a říjen-prosinec 2020) přísná omezení, jež byla před svátky uvolněna nikoli z politických důvodů, ale epidemiologických. Od tohoto data jsou otevřeny obchody, kadeřnictví a kostely, nefungují restaurace a je zákaz vycházení od 18.00 do 6.00 hod.
  2. Při porušení pravidel jsou tvrdé finanční postihy.
  3. Vedením protiepidemiologických opatření byl pověřen profesor Solomon, který denně v době epidemie objasňoval v televizi občanům proč se konkrétní kroky dějí, hovořil o účincích konkrétních látek, vyvracel fake news a to vše srozumitelným jazykem pro občana.
  4. Politici včetně hlavy státu poněkud ustoupili do pozadí a cestují do nejpostiženějších regionů, kde činí opatření /třeba navýšení počtu dodaných vakcín tam, kde je číslo vyšší/.

K uvedenému nejspíše nelze dodat více, že není snad většího kontrastu mezi Francií a Českou republikou. Ve Francii se politická reprezentace nepotřebuje natřásat  před kamerami, ale pracuje. Nechává však promlouvat ty, kteří dané věci rozumí a kteří si nepotřebují budovat kariéru a popularitu bombastickým prohlášením či líčením katastrofických vizí. U nás se z úst předsedy vlády dovídáme, že on sice má veškerou odpovědnost, ale vždy samozřejmě jen za to, co se podaří. (ojedinělé extempore výčtu chyb ve Sněmovně považuji z jeho strany za úlet, protože pokud by to myslel vážně, tak by po skončení projevu o řadě pochybení měla následovat okamžitá demise neschopné vlády). Místo toho nám pan ministr Blatný objasní, že situace může být lepší, stejná nebo horší. Jeho náměstek Černý sděluje, že se pandemie prostě děje a my to musíme vzít jako faktotum. Jiná témata nejsou předmětem tiskové konference….Ministerský předseda Babiš řídí distribuci vakcín, léčiv, je odborníkem na maturity a mnoho dalších věcí. Má tu nebetyčnou drzost se označit jako krizový manažer. To, že z vedení resortu zdravotnictví odpadají ti, kteří aspoň něco vědí, je dokladem personálního zoufalství, protože ti, co „měli přijít“, nepřijdou při vědomí ingerence dua Prchal/Babiš, které se montuje do absolutně všeho.

Nelze se divit, že česká společnost mnohá nařízení bere jako buzeraci (i s ohledem na to, že někteří papaláši, kázající vodu, sami chlemtají víno), nechápou, proč pravidlo, jež bylo vyhlášeno v pátek, je v sobotu neplatné. Zoufalství podnikatelů, kterým jsou bombasticky slíbeny náhrady a kterým přijdou s velkým zpožděním či nikdy, je už natolik všední, že si ho téměř nikdo nevšímá. Do toho ještě tu a tam Policie ČR či Městská policie někoho ukázkově složí k zemi.

Všechno by to byla veselá cimrmanovská komedie, nebýt již vyhořelých lékařů, kteří asistují u smrti cca dvou stovek lidí denně, sester, které už prostě nemohou dále a koneckonců i velmi matné perspektivy, což je nejvíc demoralizující pro občany této země.

Bylo by fajn, aby si na dnešní dobu všichni vzpomněli v říjnu tohoto roku a přes předpokládanou masívní kampaň o prospěšnosti vlády ANO+ČSSD+KSČM poslali tuhle sestavu tam, kde měla být už přinejmenším rok.

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Bohunka
3 let před

… do černé díry…
Tome, nepolitikarim, ale tohle všechno jako bys mi vzal z úst.
Trošku se bojím, že do voleb se situace s covidem zlepší, on bude za narodniho hrdinu, protože se o všechno staral (strkal do všeho svůj jesitny nos) a ostatní země přijdou do třetí vlny. A lidé budou jásat, že máme toho správného člověka na správném místě.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial