Pohádka o zlém Rakušanovi

Milé děti, za devatero horami a devatero řekami žil jeden velice hodný Andrej. Měl rád lidi a ti si ho zvolili králem. ANO, byl to ten nejlepší člověk na celém širém světě.
Jenže pak se našel jeden darebák. Jmenoval se Petr a i když měl příjmení po krásných fialkách, byl to gauner a mafián. Tento zloduch podvedl rafinovanou lstí obyvatele království a hodného krále Andreje sesadil z trůnu.

Vyhodil všechny skvělé Andrejovi úředníky, kteří nikdy ani nepomysleli na sebe a své kamarády. Na jejich místa přivedl svoje vlastní zkorumpované kumpány. Nehorší z nich byl nějaký Rakušan. No, už jen to jeho příjmení prozrazuje, co je zač. Co může být dobrého z Rakouska, odkud určitě pochází jeho předci. Už ve škole nás učily soudružky učitelky, jak bylo to Rakousko vůči nám zlé a tenhle Rakušan je ještě horší.
Copak si nepamatujete? Karel Havlíček Borovský v tom měl jasno a ve svém epigramu odhalil pravdu: „‘Odkud vzalo‘, zkouším žáky, ‘jméno Rakous počátek?‘ Od raků, nebo oni taky, chodí pořád nazpátek!“

Za vlády Andreje byla v království perfektní policie. Vyřešila každý zločin a spoustu zlých lidí poslala preventivně do vězení ještě dřív, než se mohli stát zlými.
Jenže Rakušan to pokazil. Všechny dobré policisty vyhnal a nechal ve službě jen ty, co nic neuměli. „Čím hůř pro obyčejné lidi“, říkával, „tím líp pro nás!“

Nový král, i s tím pacholkem Rakušanem, si myslel, že bude vládnout věčně. Jenže to se mýlil. Lidem se nelíbilo, když opustil myšlenku „panslavismu“ a začal se kamarádit se zlými sousedy na západě. Andrej před tím varoval, ale ten na trůnu ho neposlechl.
V té době se ale jeden pomatený student dověděl, že se na zlém západě střílí dokonce i na školách. Měl hlavu plnou Rakušana a tak se to rozhodl vyzkoušet i u nás. A Rakušan? Ten se tvářil, jako by bylo vše v pořádku…

To už ale všem dobrým lidem v celém království došla trpělivost. Nikdy totiž nezapomněli na Andreje, toho nejlepšího a nehodnějšího člověka na celé planetě. Hledali ho a našli, jak se pečlivě a s láskou stará o právě vylíhnutá mláďata v čapím hnízdě, vystlaném řepkou, které kvetla všude kolem. Vzali ho na ramena a s provoláváním věčné slávy ho donesli až na hrad. Tam z trůnu sesadili krále, který se sice jmenoval jako fialka, ale smrděl jak americké lejno. Shodili ho z trůnu a stejně tak i jeho kumpány, včetně Rakušana. Toho prý hnali až někam k Vídni…

Andrej usedl na trůn a vrátily se staré dobré časy. V tom malém království se znovu měli jako v ráji, protože Andrej dával každému vše, na co jen pomyslel. Lidé se přestali dokonce bát i zimy, protože k nám zase proudil ten nejlepší plyn. I podle zlých jazyků to mělo jen jednu drobnou kaňku. Nafta zase byla za hubičku a tak řidiči šlapali na plyn tak silně, že se za nimi jen dýmilo. Nikomu to ale nesmrdělo, protože i ten dým tak krásně voněl východem.
A jestli ještě nezemřeli, žijí si v tom zemském ráji šťastně a spokojen až dodnes.

P.S.: Cestou v ranním vlaku inspirováno dnešním článkem na iDNES.cz a výživnou diskuzí nejen pod ním.

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hana Rybnická
Hana Rybnická
25 dní před

Já jenom aby toto Vaše vyprávění nebral někdo vážně. Jinak vynikající. Omlouvám se nějahk jsem klepna na nesprávný knoflík a uletěl začátek textu.

Hana Rybnická
Hana Rybnická
25 dní před

Já jeno aby

Tomáš Vodvářka
Admin
25 dní před

Pěkná pohádka, bohužel tak trochu cinknutá realitou, Vlastimile….

Jara Rankova
Jara Rankova
25 dní před

Navzdory vsem nozickam, piste! Po me letosni navsteve Ceska, se asi budu muset prihlasit opet na iDnes, je vas tam nekolik, ktere pravidelne ctu a ted bych vas chtela opet podporit. Sireni pro-ruskych desinformaci uz se dostava bohuzel i na blogosferu, diky volbam v Americe a Cechum ovlivnenym trumpismem. Zustante svuj!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial