Kelímková válka

Je to tady. V České republice vypukla opravdová válka a ne ledajaká. Jde přece o vratný kelímek.

V sobotu 26. dubna 2024 v pražských Letňanech probíhal studentský Majáles. Po hladkém začátku došlo ke konfliktu mezi pořadateli a návštěvníky, který musela řešit policie ČR. Není známo, zda tušila k čemu se schyluje. Faktem je, že na místo vyslala speciální pořádkovou jednotku.

Příčinou konfliktu bylo pobouření návštěvníků, že pořadatelé přestali vracet sedmdesátikorunovou zálohu za vratné kelímky.

Války se rodí plíživě. Když po jejím skončení historici pátrají po příčinách, často zjistí, že za ní stála úplná prkotina. V tomto případě se o prkotinu nejedná.

Jde o kelímek.

V pozadí konfliktu se míhá zákaz jednorázových plastů, který nutí pořadatele pro nápoje používat výrobky z recyklovaných materiálů a zálohovat je. Kvůli tomu musí držet hotovost, jenže pokud chce většina návštěvníků akcí platit bankovními kartami, logicky žádná hotovost průběžně nevzniká. Na tuto situaci musí být pořadatel samozřejmě připraven a peníze nazpět si musí zabezpečit.

V případě Majálesu je to nakonec jako pokaždé v podobných případech. Hledá se jasný viník.

Podle návštěvníků je jím pořadatel, který prý selhal v držení nezbytné hotovosti.

Podle pořadatele jsou to návštěvníci, z kterých část nedočkavých prý neměla trpělivost vyčkat asi deset minut, než ji přinesou. Další část chamtivých prý pomohla doutnající plamínek vášní zažehnout, protože kelímky kradla, čímž prý vyvolala rozezlení části poctivých. Vše vyvrcholilo skandováním: „Chceme naše prachy!“, spojené s házením předmětů doličných na pódium a po pořadatelích.

Podle návštěvníků i pořadatelů si polívčičku přihřáli policisté, z nichž někteří dorazili na koních. Ve slabém osvětlení nabyli dojmu, že výtržníci se sápou po uzdách a snaží se vycvičená zvířata ovládnout. Aby k tomu nedošlo, jezdci je prý bránili obušky. Přesněji řečeno: natočen na mobil byl jeden policista, který s ním někoho udeřil.

Došlo tedy k úvodní bitvě, která přerůstá ve válku. Policisty s obušky bude pravděpodobně vyslýchat a řešit GIBS, protože se prý chovali jako v roce 1989. ČOI prý zatím žádné kroky podnikat nebude, pokud něco nezjistí vyšetřovací orgány veřejné moci. Jenže ty možná zjistí, protože se objevila další zpráva, že prý na akci chyběla voda.

Pořadatel nabídl mír: vrátí peníze za kelímky, pokud je někdo přinese. Jenže tohle těm, kteří se vratných plastů zbavili odhozením na pódium, těžko bude stačit. A tak není vyloučeno, že na radu policie podají postižení hromadnou žalobu. Celou událostí se potom bude zabývat soud a…

Stop!

Není toho už docela dost?

Svět řeší válečné, klimatické, humanitární a migrační krize. Střílí se na Ukrajině a v Gaze. Ekonomika Evropské unie je předbíhána Čínou.

V České republice státní rozpočet drží sotva bradu nad hladinou. Populace stárne a dětí se rodí málo, důchodový účet směřuje do kytek. Ekonomika, je ve srovnání s jinými zeměmi, o něco pozadu.

Ze všech koutů republiky se ozývají hlasy, podporované populistickými politiky, jak se u nás žije špatně. Důchodci jsou okrádáni, zdravotnictví podfinancované, mladým se zakázalo HHC, počet chudých roste. Dokonce nás snad brzy čekají zástupy žebráků na ulicích, dokud nás nezachrání nová vláda.

Jenomže, ono to spíše vypadá, že na tom nejsme zase tak špatně, když máme čas válčit o kelímky a všechno ostatní odsuneme do pozadí.

Jak z toho všeho ven a uzavřít mír?

Dámy prominou. Mezi pány v hospodě před hrozící rvačkou většinou padá jedna věta:

„Chlapi, vyserte se už na to!“

Psáno v dubnu 2024 pro iDNES.cz

Zdroje:

https://www.idnes.cz/praha/zpravy/majales-praha-policajti-kelimky-organizatori.A240428_184543_praha-zpravy_ikro

https://www.idnes.cz/praha/zpravy/policista-na-koni-zasah-provereni-majales-kelimky-koncert-obusek.A240429_182623_praha-zpravy_bors

Náhledový obrázek: https://pixabay.com/cs/photos/smutek-%C5%BEena-plakat-ni%C4%8Den%C3%AD-bolest-5501796/

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial