Třeboňští studenti na Orwellovi, poučení z hrůz totality i zdokonalení angličtiny

Všechny střední školy by měly následovat příklad třeboňských studentů, kteří v Praze shlédli anglické divadelní představení známého protitotalitního díla „1984“ od spisovatele George Orwella.

Nedávno se studenti Obchodní akademie, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Třeboni vypravili do Prahy, kde shlédli divadelní hru 1984 předvedenou v angličtině anglickými herci.

Jednalo se o výbornou akci třeboňské školy. A to z dvojího důvodu, za prvé, mládež se může poučit z hrůz totalitních režimů, které se snaží plně ovládnout člověka. Není tajemstvím, že George Orwell si ve svém proslulém díle 1984 vzal na mušku především ráznou kritiku komunistické diktatury, v niž člověk není skutečnou osobností, ale pouhou karikaturou člověka, který musí ve všem poslouchat svého šéfa, v tomto případě Velkého bratra. Je proto dobré mladým lidem ukazovat, jak jsou totality schopny zničit jejich životy. Jsou schopny zavírat do vězení nebo i zabíjet každého člověka, který si dovolí mít jiný názor než mají tyto zločinné režimy.

Nebezpečnost totalit spočívá v tom, že nabízejí rádoby prospěšná řešení některých problémů, skutečnost však bývá jiná. Tak komunisté slibovali, že když zestátní respektive však ukradnou výrobní prostředky právoplatným vlastníkům, nastane ráj na zemi. Jenomže výsledky bývají jiné, popisuje je i George Orwell v jiném svém vynikajícím díle Farma zvířat, kde zvířata vyženou farmáře, sama se ujmou vlády, kterou ovládnou inteligentní prasata. Původní heslo „Všechna zvířata jsou si rovna“ později doplní výstižné sdělení, „ale některá jsou si rovnější.“ My musíme dělat všechno proto, aby opět násilí a totalitní praktiky neovládly naše životy.

Dalším pozitivním momentem byl fakt, že přestavení se odehrálo v angličtině, což studentům umožní zdokonalit se v tomto jazyce, jehož dobrá znalost bude velmi důležitá pro jejich další profesní kariéru. Je jasné, že tak se jim zvyšuje jejich šance na trhu práce. Na rozdíl od jejich rodičů a hlavně prarodičů, kteří se museli učit v mezinárodním měřítku bezcennou ruštinu, jim angličtina bude velmi užitečná, a jestliže dokáží porozumět Shakespearovu jazyku i v rámci divadelní hry, pak jsou na tom s jeho znalostí velmi dobře.

Zajímavé jsou i hodnocení samotných studentů. Například Milana Akasanteva k tomu na školním webu uvedla: 1984 je nejslavnějším dílem George Orwella a stále je jedním z nejdůležitějších literárních děl. Děj se odehrává krátce a odehrává se v roce 1984. Je to dystopie, která popisuje totalitní ideologii, ale také ji lze označit za satirickou knihu o komunismu a SSSR.

Podle mého názoru bylo velmi těžké číst tento druh knihy, ukázat lidem emoce a zápletku. Myslím, že herci odvedli svou práci na 100 %. Bylo těžké vidět momenty ve vězení, protože to hráli velmi realisticky. Herci dokonale ukázali, jak tento typ diktatury lidi láme.

Hra se mi líbila. Vřele doporučuji se na něj podívat. Herci hráli realisticky a atmosféra byla tvrdá, jak má být a jak je napsáno v knize. Myslím si, že každý by měl alespoň jednou v životě vidět toto divadelní představení nebo si přečíst tuto knihu.

Anglické divadlo – 1984 od George Orwella | OA, SOŠ a SOU Třeboň (sostrebon.cz)

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial