Otřesný únos mladé ženy, Rusko jde na ruku fanatickým islamistům

Šestadvacetiletá Seda Sulejmanovová utekla z rodného Čečenska před vnuceným sňatkem, který ji podle islámského práva domluvila rodina, do Sankt Petěrburgu. Odtud však byla násilím deportována zpět. Možná byla i zavražděna.

Tohle je opravdu hodně šílené. Mladá Čečenka uprchla v roce 2022, aby se vyhnula svatbě s mužem, kterého ji proti její vůli dohodila rodina. Tuto zprávu přinesl web seznamzpravy.cz, s odkazem na ruské zdroje. Inu, tak to v muslimských zemích, kde vládnou radikální islamisté, chodí. Mezi takové patří i Čečna, která je však součástí Ruské federace, kde oficiálně islamistické právo Šaría neplatí. Skutečnost ale vypadá jinak.

Seda raději utekla z Čečenska do Sankt Petěrburgu, kde si našla přítele, s kterým začala žít. Její štěstí však netrvalo dlouho. O rok později byla zatčena a násilím převezena zpátky do čečenské metropole Grozného. Ruský web Meduza uvedl, že byla obviněna z krádeže šperků za 150 000 rublů (cca 38 000 Kč), což ona popírá. Je ovšem skandální, že ji nebylo umožněno setkání s advokátem. Ruská lidskoprávní organizace SK SOS však tento důvod považuje za vykonstruovaný. Její zástupci namítli, že toto je běžná praxe čečenských úřadů. Ony, aby dostaly takového člověka zpátky, obviní jej z vymyšleného kriminálního deliktu. Tomu se dá věřit, protože je podivné, že s jejím zatčením otálela ruská policie více než rok. Je nepochopitelné, že nebyla stíhána okamžitě, když se v Čečně měla údajně dopustit krádeže.

Existuje mnoho důvodů, proč nevěřit obvinění Sulejamnovové. Celá řada důkazů totiž svědčí o tom, že ruská justice není nezávislá, odsuzuje nevinné, a rozhoduje podle rozkazů mocných. Typickým příkladem je kauza právníka Sergeje Magnitského křivě obviněného z daňových úniků, když z nich předtím sám obvinil vysoce postavené úředníky a policisty. Za podivných okolností zemřel ve vězení, zřejmě byl umučen dozorci, a později mu dal podle webu Aktualne.cz za pravdu Evropský soud pro lidská práva.

Je proto téměř jisté, že i Seda Sulejmanovová se stala obětí justičního zločinu a policejní zvůle. Opravdu není normální, aby obviněnému byl zakázán styk s obhájcem. Podle dostupných faktů byl hlavním důvodem jejího zatčení nesouhlas se svatbou s vnuceným mužem, jak je muslimským zvykem. Lidskoprávní aktivisté se dokonce domnívají, že se mohla stát obětí tzv. vraždy ze cti, protože tím, že žila před svatbou s mužem, poskvrnila dle muslimských zvyklostí čest rodiny. V jejím případě sice nelze zabití dokázat, nicméně tzv. vraždy ze cti či krevní msty nejsou u muslimů v Čečensku a jinde v Ruské federaci neobvyklé.

V každém případě je na celé záležitosti příšerné to, že v Rusku je s velmi vysokou pravděpodobností tolerováno islámské právo Šaría. Sice se skrývá za vykonstruované kriminální delikty, ale to na věci nic nemění. Naopak, je to ještě horší. Zástupci nezávislých ruských lidskoprávních institucí svoji zemi znají dobře a jistě vědí, o čem mluví.

Rusko jde na ruku radikálním islamistům. To dokazuje i záležitost Nikity Žuravela, který ve Volgogradě spálil Korán, ale jak uvedl web iDNES.cz souzený je v čečenském Grozným, kdy jej navíc ve vyšetřovací vazbě zmlátil Kadyrovův syn. Jeho čin byl hodně hloupý, ale v normální zemi mají lidé právo na spravedlivý soud a svého zákonného soudce v místě spáchání činu, a ten byl Žuravelovi odepřen. V jeho případě nastoupila místo práva surová pomsta.

Vládce Čečny Ramzan Kadyrov navíc vyhrožuje krevní mstou a zavražděním svým oponentům zcela otevřeně a beztrestně. Na jeho příkaz unesli čečenští ozbrojenci z Nižného Novgorodu do Grozného těžce nemocnou manželku bývalého federálního soudce Saída Jangulbajeva, jehož jediným proviněním byl fakt, že jeho synové patří ke Kadyrovovým odpůrcům. A světě div se, paní Jangulbajeva byla zničeho nic obviněna ze zpronevěry! Korunu tomu nasadil Putin, který prostřednictvím svého poskoka Peškova uvedl, že Kreml se do celé záležitosti nebude míchat.

Jestliže si tedy někdo myslí, že Rusko je nějakou oporou proti radikálnímu islamismu, hodně se plete. Naopak, Putinova říše je rájem pro muslimské fanatiky, kterým jde evidentně na ruku.

Zdroje:

Mladou ženu odvlekli zpět do Čečenska. Už je po smrti, bojí se aktivisté – Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)

Čečenská žena, které se obávala vražda ze cti, byla zavražděna svou rodinou — Novaja Gazeta Evropa (novayagazeta.eu)

Žena, která byla násilně vrácena do Čečenska poté, co uprchla od své rodiny, se obávala oběti „vraždy ze cti“ — Meduza

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/deset-let-po-sve-smrti-je-magnitskij-ospravedlnen-evropsky-soud-pro-lidska-prava-obvinil-rusko-77974

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/cecensko-groznyj-koran-islam.A231013_212159_zahranicni_seel

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/cecensko-ramzan-kadyrov-krevni-msta-jangulbajev.A220203_100249_zahranicni_aha

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
4 měsíců před

Poté, co jsem zhlédl 20 dní v Mariupolu, se nedívím vůbec ničemu….

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial