Petr Fiala je fanatický ďábel

Věřili byste tomu, že taková slova může někdo vyslovit nebo napsat? Věřte, může. A nejen že může, ale i napsal. Toto vyjádření jsem našel v diskuzi pod mým posledním článkem s nadpisem „Petr Fiala je bůh“.

Dovolím si citovat kolegu blogera na iDNES.cz, pana Zdeňka Hornera, který v diskuzi pod zmíněným článkem píše: „Po Milošovi Zemanovi jsem si myslel, že nadávky, pomluvy a výzvy k nenávisti odejdou s ním, ale premiér Fiala vyhlásil útok proti dezolátům na základě zcela nepodložených úvah začal vyhrožovat trestním řízením, pročež současně tvrdil, že mu jde o svobodu slova. Příčinou všech rozbrojů ve společnosti je opakování nadávek politiky, pak se všichni domnívají, že je tento „argument“ povolen. Myslím, že Fiala je fanatický ďábel. Ale může přijít ještě někdo horší. Nad tím jak popisujete svou rozumnou toleranci jsem se napřed usmíval, pak jsem nevěřícně kroutil hlavou, když jste označil za pobožné uctívatele pouze opozici. Všichni musíme začít u sebe a nepoukazovat, co ti druzí. Budu rád, když svoje nynější tolerantní postoje udržíte.“

V minulém článku jsem napsal, že neznám nikoho, kdo by adoroval Petra Fialu, protože jeho voliči nemají potřebu si ho idealizovat, jsouce si vědomi toho, že je to jen člověk.
Pro kolegu Hornera je ale Petr Fiala ztělesněním ďábla. Toto vyjádření od někoho, kdo uvádí, že vystudoval teologii, dostává zvláštní rozměr. Pro běžného člověka je ďábel pohádková bytost, čert, kterého přechytračí i hloupá Káča.
Ne tak pro teologa Zdeňka Hornera. Určitě mu není neznámá stručná definice, podle níž „ďábel je postava, která ztělesňuje zlo. V různých náboženstvích, jako je křesťanství a islám je to bytost považovaná za nezávislou a nadpřirozenou. Také zcela jistě ví, že v různých náboženstvích je ďábel, ztělesňující zlo, protipólem Boha.
Je-li tedy pro kolegu Hornera Petr Fiala „fanatický ďábel“, pak má nejspíše mezi osobami v politice tu jednu, nebo toho jednoho, kdo je protipólem satanáše Fialy. Člověka, který je ztělesněním dobra a proto, pokud by vládl on a jeho strana, určitě bychom konečně zažili ty správné časy…

Nad slovy kolegy by se dalo zamýšlet dlouho. Třeba nad tím, jak rozumět tomu, že Petr Fiala není jen ďábel, ale je dokonce „fanatický ďábel“. Na pochopení tohoto slovního spojení mé vzdělání nestačí. Možná se to ale dovím v některém z příštích článků pana Hornera.
Také by mne zajímalo, zda je možné, aby byl někdo horší než ďábel. Petr Fiala je podle Zdeňka Hornera „fanatický ďábel“, ale jak sám dodává, „může přijít ještě někdo horší“. Všeobecně se předpokládá, že příští volby vyhraje Andrej Babiš. Chce tedy kolega tvrdit, že by vláda ANO byla ještě horší než vláda „pětikolky“?

Děkuji kolegovi Hornerovi za inspiraci k tomuto článku a za námět k přemýšlení o tom, že někteří lidé, považujíce Petra Fialu za „fanatického ďábla“, musí mít někde hluboko ve svém nitru víru, že se nám tu někde, na té naší politické scéně, pohybuje bůh, který toho fanatického ďábla zašlape do země. No a od tohoto přesvědčení je už jen kousek k uctívání, o kterém se zmiňuje kolega Horner.

Pro mne není Petr Fiala bůh ani ďábel. Jak už jsem zmínil, je to člověk, který je chybující stejně jako každý jiný. Z mých článků je patrné, že nemusím ANO ani SPD. To ale neznamená, že považuji Andreje Babiše nebo Tomiu Okamuru za ďábly. I oni jsou chybujícími lidmi, se kterými jen nesdílím svůj pohled na svět a jeho fungování.

V historii bylo mnoho vládců, kteří vyžadovali, aby je lidé uctívali jako bohy. Většina se tehdy podrobila a neměla problém se klanět. Ti, kdo odmítli, končili špatně. Jako živé pochodně, potrava pro šelmy nebo třeba na hranici. Jsem rád, že dnes něčemu podobnému čelit nemusíme.
Je ale možné, že jsou mezi námi tací, kteří by rádi uctívali toho svého boha, hlavně, když zničí „fanatického ďábla“ Petra Fialu. Zlo je přece potřeba porazit a jednou provždy zničit.

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial