Nežiješ tu? Neplatíš tu daně? Nevolíš!

Tyto tři stručné věty na mne v poslední době téměř každý den vykouknou na sociálních sítích. Většinou je sdílejí lidé, kteří mají u svého portrétu českou vlaječku.

Je to reakce na pokus koalice konečně i v naší zemi umožnit korespondenční volbu českým občanům, kteří budou i v době voleb pobývat v zahraničí.

To stručné sdělení vyznívá na první pohled velice logicky a pravdivě. Pokud nepobýváš v naší kotlině a navíc tu neplatíš daně, tak, ač máš naše občanství, k volbám tě tu nepustíme. Vždyť právě tím, že v době voleb pobýváš v zahraničí a dokonce tam platíš daně, nám dáváš jasně najevo, že ti na naší zemi nezáleží. Proto nás nezajímá tvé ústavní právo plynoucí ze tvého občanství.

Jenže pokud připustíme, že by to mohlo platit, pak by měla platit i opačná varianta: Žiješ tu? Platíš tu daně? Tak můžeš volit, i když nejsi náš občan. Hlavní je, že tu bydlíš a odvádíš nám daně. To je pro nás důkazem, že ti na naší zemi záleží.

Dovolil jsem si právě takto zareagovat na sociálních sítích. Dověděl jsem se, že tomu nerozumím. Požádal jsem dotyčné, kteří tomu na rozdíl od mne rozuměli, aby mi tedy pomohli správně porozumět, ale pak už následovalo jen jejich „mlčení“.

Jak už jsem psal, tuto argumentace používají lidé, kteří se na sociálních sítích snaží vystupovat jako jediní skuteční vlastenci. Mají u své fotky českou vlaječku a na sociálních sítích bojují za svou vlast. Rádi přitom používají slova a fráze, které slyšeli od Tomia Okamury či Andreje Babiše, který v poslední době také rád hraje na strunu vlastenectví.

A zde se na chvíli zastavme. Oba zmínění politici rádi hovoří o tom, jak se nás EU snaží postupně okrádat o naše základní práva a jejich voliči jim nadšeně přizvukují. Jenže teď ti samí lidé navrhují, abychom zrušili volební právo občanům, kteří tu nežijí a neodvádějí daně. Připadá vám to normální? Mně ne.

Jak je už dlouho známo, Andrej Babiš i Tomio Okamura rádi jednají podle toho, co si přejí davy. Andrej Babiš to naposledy ukázal v prezidentské volbě, když se snažil rozeznít „protiválečnou strunu“, Tomio Okamura zase rád posiluje „protiukrajinské vášně“. Pokud tu tedy bude silná poptávka zrušit volební právo Čechům v zahraničí, oba rádi vyjdou těmto tendencím vstříc.

Způsob, jakým ke korespondenční volbě přistoupila současná vláda, nepovažuji za nejšťastnější. Přesto věřím, že mnohé nedostatky se ještě podaří před konečným schválením vyladit. Jsem pro schválení korespondenční volby v tomto volebním období. Pokud se po volbách ujme vlády Andrej Babiš spolu s Tomiem Okamurou, ti tuto volbu určitě preferovat nebudou.

Celý život bydlím v naší zemi a vždy jsem tu odváděl i daně. Přesto si myslím, že těm, kdo tato dvě kritéria nenaplňují, nemáme jejich volební právo rušit nebo oklešťovat, ale spíše bychom jim měli maximálně usnadnit možnost se voleb zúčastnit. Nejlépe tím, že jak pro nás zde v Česku, tak i pro Čechy žijící v zahraničí, připravíme možnost elektronické volby, o které se mluví skoro stejně tak dlouho, jako o té korespondenční.

Subscribe
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
3 měsíců před

Volební systém nikdy nebude dokonalý. V mé obci je cca 15-20 lidí, kteří produkují na daních cca 50% všech příjmů na hlavu. Co vím, tak ani jeden z nich nevolí ANO ano SPD. Nicméně v obci vítězí ANO, volené důchodci ( a některými pracujícími rovněž). K tomuto systému mám své výhrady, i když nevím, jak by to šlo vyřešit.

Vladimír Krauz
Vladimír Krauz
3 měsíců před

Korespondenční volba určitě, i když mi připadá, že je to trochu zastaralý způsob, elektronická by byla určitě lepší (i pro nás tady, byť jsem už 70ti letej dědek). Jen se obávám, že na to naši IT specialisté ještě nedospěli, když vidím vždy problémy se zaváděním digitalizace, v tom mne Piráti velmi zklamali.

Viktor Šedivý
Viktor Šedivý
3 měsíců před

Elektronická volba má dvě zásadní chyby.

První je, že chybí plenta. V mnoha domácnostech by to bylo tedy tak, že dominantní jedinec by rozhodl, koho rodina volí.

Druhá je pak naprostá neprůhlednost. Dnešní způsob sčítání je sice primitivní, těžko do něj ale nějak významněji zasáhnout. A hlavně jeho jednoduchost znamená, že na něm není co zpochybnit.
Elektronická volba znamená, že plně důvěřujete jak odborné způsobilosti tak zejména poctivosti organizátora voleb, že ani maličko nepodezíráte vnitro z touhy někomu trochu pomoci … Možná dnes. Ale bude to platit pro každé obsazení toho úřadu?

Tomáš Flaška
3 měsíců před

Ten argument o tom, že kdo zde žije a platí daně, tak by tu měl volit, byť není občanem, je dobrý. Jinak odpůrci korespondenční volby jsou logicky i odpůrci volby elektronické. A to mi už tedy připomíná boj proti strojům v 19. století.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial